صفحه اصلی / ورزشی / پیام وحدت پیام واقعی نیست/پیام نابود شده است/ فرآیند نابودی پیام مشهد از زبان یونس مسعودی
طراحی سایت در مشهد

پیام وحدت پیام واقعی نیست/پیام نابود شده است/ فرآیند نابودی پیام مشهد از زبان یونس مسعودی

گروه ورزشی: بخش دوم مصاحبه با یونس مسعودی فوتبالیست باتجربه مشهدی و کاپیتان اسبق تیم پیام مشهد را در ادامه بخوانید.

مشهد تریبون:آقای مسعودی شما سال ها در پیام بازی کردید و حتی کاپیتان این تیم بودید.امثال شما و آقای صاحبی به نوعی شناسنامه پیام مشهد محسوب می شوند. لطفا بگویید که چه شد که پیام نابود شد؟ از فرآیند نابودی پیام بگویید. 

سوال خوبی را مطرح کردید. بد نیست که مردم مشهد بدانند که چه اتفاقی افتاد که پیام مشهد نابود شد. همه چیز به زمانی برمی گردد که تیم ما به لیگ برتر صعود کرد. بازیکن های تیم ما اکثرا مشهدی و بومی بودند و تیم هماهنگی داشتیم و توانستیم بجنگیم و به لیگ برتر صعود کنیم.مسئولین تیم گفته بودند که در صورت صعود به لیگ برتر، شاکله و بدنه تیم را حفظ می کنند و چند بازیکن هم به این تیم اضافه می کنند.اما اولین کاری که کردند این بود که گفتند آقای مسعودی خوش آمدی. آقای دل آرا خوش اومدی.آقای اکبری خوش اومدی. البته بنده در همان نیم فصل، دومرتبه به تیم اضافه شدم.این را هم بگویم که فضا خیلی بد بود و یک سری از بازیکنان عمدا بازی  نمی کردند. یک سری واقعا کم کاری می کردند و دلیلش رو هم نمی دانم.آقای دل آرا دفاع فیکس تیم بود. خود بنده هم که در تمام بازی ها فیکس بودم. آقای اکبری هم زننده گل لیگ برتری شدن ما بود. آقایان بر خلاف حرف های خودشان چهار یا پنج بازیکن را نگه داشتند و 20 تا 25 تا بازیکن جدید آوردند. خب عدم حفظ شاکله اصلی تیم و نبود زمان برای هماهنگی نیروی های جدید یک علت اصلی بود. تا این همه بازیکن بخواهند هماهنگ شوند، زمان می برد و پیام فرصت نداشت. اینجوری شد که پیام از لیگ برتر برگشت به لیگ دسته اول و همه تلاش ها بی اثر شد.

در آن مقطع تیمی بدون پول را داشتیم. اون موقع نزدیک بود به لیگ 2 سقوط کنیم امام چون تیم را همه بازیکن های  مشهدی تشکیل می دادند، توانستیم از 5 بازی آخر 4 بازی را ببریم و به میانه جدول برسیم.اما پیام به لیگ دسته دو سقوط کرد. اما چرا؟علتش عدم توجه به بومی گرایی بود.  بازیکن های غیر بومی که آورده بودند در این شهر و برای ما بازی هم نکردند برای طلب خود به فدراسیون شکایت کردند و این شکایت باعث شد که فدراسیون بارها به باشگاه اخطار دهد.همین مشکل برای ماشین سازی تبریز هم به وجود آمد. من شنیدم فدراسیون به باشگاه نامه زده بود که با طلبکاران تسویه حساب کند.انصافا باشگاه هم با شاکی ها که تسویه کرد ولی صورت حساب های خود را به فدراسیون ارائه نکرده بود. بعد حکم قطعی کسر 3 امتیاز دادند. تیم ماشین سازی تبریز هم به دلیل کسر امتیاز سقوط کرد. ولی  با ارتباطاتی که داشتند پیگیری کردند و جلو سقوط را گرفتند. این یک معما است که ماشین سازی چرا در لیگ یک ماند و پیام افتاد.حتی آقای نصیرزاده هم در آن مقطع در مصاحبه ای گفت که پیام مشهد به ناحق افتاد.اینگونه شد که تیم پیام به لیگ دسته دوم سقوط کرد.مشکل هم همان بازیکنان غیربومی بودند که از باشگاه شکایت کردند و اینجا است که می بینیم مدیریت واقعا ضعف داشت.

اما پیام به لیگ دسته دو رفت.من در آن زمان به شهرداری یاسوج رفتم. تیم پیام در آن مقطع حتی  لباس درست و حسابی نداشت که تن بازیکن ها کند و مورد تمسخر واقع می شود.در نهایت هم پیام باز هم افتاد و به لیگ استان رفت. الان هم که بنده در خدمت شما هستم پیام مشهد وجود خارجی ندارد. و این تیم دیگر امتیازی ندارد. فکر کنم این تیم اعلام ورشکستگی کرد. خیلی متاسفم که تیم پیام که ریشه دار بود و فرهنگی محسوب میشد، نابود گردید. در حال حاضر هم  کسی سراغ این تیم را نمی گیرد.بنده شخصا  خیلی دوست دارم یک روزی بتوانم این تیم را احیا کنم.

 مشهد تریبون: پس شما اساسا علت نابودی پیام مشهد را عدم بومی گرایی می دانید. درست است؟

این یکی از علت ها است. علل مختلفی دارد که ضعف مدیریت در راس همه آنها بود. اتفاقات عجیبی که گاها می افتاد و باعث خنده بود. به طور مثال آقای صفایی به عنوان مدیرعامل تیم به ما زمین پاداش می دادند.اینگونه عنوان میشد که  500 متر زمین به بازیکن ها داده اند و مردم با خود فکر میکردند چه پاداشی دادند. بعد ما فهمیدیم این زمین ها اجاره است و اصلا نفهمیدیم این زمین ها کجا است. مردم فکر میکردند به ما زمین دادند و دیگر چه پاداشی به ما رسیده است.ولی اصلا زمینی به ما نرسید. من شخصا برای بازی تو یک فصل  کلا 4 میلیون گرفتم.البته من هنوز پاداش قهرمانی لیگ 1 و صعود به لیگ برتر را هم که مربوط به سال 86 می شود رو از پیام نگرفتم.یک نکته جالب دیگر اینجاست که وقتی ما برای رسیدن به لیگ برتر می جنگیدیم خیلی ها آمدند و به ما وعده دادند. مدیران وقت گفتند اگر به لیگ برتر صعود کنیم، 50 درصد قرار داد هر بازیکن را به عنوان پاداش به او می دهیم. خب ما در آن مقطع باید با فولاد بازی می کردیم و همه این دوستان فکر می کردند، ما می بازیم و برای همین وعده می دادند.در نهایت ما صعود کردیم و هیچ پاداشی هم به ما ندادند.

مشهد تریبون: خب متوجه شدیم که چگونه پیام مشهد نابود شد. اما اخیرا یک تیم به نام پیام وحدت شکل گرفته است. این تیم نام پیام را یدک می کشد و در لیگه دسته دو حضور خواهد یافت. اساسا جریان این تیم چیست؟ آیا این تیم قرار است نقش پیام خراسان را بازی کند؟

پیام وحدت برخی از بازیکنان پیام اصلی را دارد. مربی این تیم پیامی است.اما پیام وحدت تیم پیام خراسان نیست.در واقع  پیام وحدت  پیام واقعی نیست  پیام واقعی نابود شده است.اما در خصوص بعد فنی و نتیجه گیری این تیم باید گفت که بنده تمرین های این تیم را دیدم و این تیم بازیکنان با انگیزه ای دارد. باید دید در چند هفته اول چگونه می توانند امتیاز جمع کنند.

مشهد تریبون: شما به  بومی گرایی در فوتبال مشهد اعتقاد دارید. آیا الان این بومی گرایی اتفاق می افتد؟  

ببینید ما در فوتبال مشهد  رفتیم و ستاره های افول کرده تیم های غیر مشهدی را آوردیم تا در تیم های ما بازی کنند. خب این جواب نمیدهد.جوان و نوجوان این شهر با چه انگیزه ای تمرین کند؟ آیا تفکری اینجا هست که به ما القا کند که از جوان های بومی استفاده کنیم؟مربی های شهر ما باید بروند در تیم های  غیر مشهدی مربی گری کنند.بازیکن های ما باید بروند هزاران کیلومتر آن طرف تر بازی کنند. خب این شرایط خیلی شرایط سختی است. ما باید کاری کنیم که تفکر بومی گرایی بر فوتبال شهر مشهد حاکم شود.اینگونه است که موفق می شویم .

مشهد تریبون: آقای مسعودی شما کسی هستید که سالها در فوتبال پایه شهر مشهد کار کردید. در حال حاضر مدرسه فوتبال های مشهد را چگونه ارزیابی می کنید؟

مدارس فوتبال ما رنگ اوقات فراغت گرفته است و متاسفانه در این مدارس خبری از آموزش نیست. خانواده ها دوست دارند که به بچه ها آموزش داده شود و نتیجه ای بگیرند.متاسفانه خیلی از مدارس فوتبال، بازیکنان نوجوانان را بر سر تمرین نونهالان می گذارند و هیچ  نظارتی در این زمینه نیست. ما فقط 3 یا 4 تا مدرسه فوتبال خوب داریم ولی آنها هم دیگر انگیزه ای ندارند و تشویق نمی شوند. درآمد آنها کم است و دلیلش این است که مخارج مدیریت یک مدرسه فوتبال خیلی بالا است.

مشهد تریبون: آقای مسعودی ظاهرا شما یک شکایتی از تیم شهرداری یاسوج کرده اید. علت شکایت چه بوده و نتیجه آن چه شد؟

خب علت شکایت که طلب بنده بود. من 14  ماهی می شود که از شهرداری یاسوج طلب دارم . در این 14 ماه چندین بار فدراسیون به این تیم نامه زده که اگر مبلغ را پرداخت نکنید، با تیم شهرداری برخورد می شود. می خواهم بپرسم که این موضوع چگونه است که فدراسیون به خاطر بدهی های پیام، این تیم را به لیگ 2 فرستاد و این تیم را نابود کرد اما به شهرداری یاسوج کاری ندارد؟هیچ کس هم جوابگو نیست. اگه عدالت هست باید برای همه باشد. من شندیم که چون آقای علیپور مسئول ستاد منشور اخلاقی یاسوجی است، آنها می ترسند که با این تیم برخورد کنند. من خیلی جاها گفتم که آقای علیپور بیایند جواب بدهند که ما بدانیم از کجا باید حق خود را طلب کنیم. ایشان بیاید و بگوید که ارتباطی با این تیم ندارد.

مطالب مرتبط:

یونس مسعودی فوتبالیست با تجربه مشهدی: داورهای مشهدی آبروی داوری ایران هستند/ محسن قهرمانی پاک است/ شهرداری و آستان قدس به ورزش قهرمانی ورود کنند

پدیده مشهد ۶ تایی نه ۵ تایی !

 

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *