صفحه اصلی / ورزشی / یونس مسعودی : داوران مشهدی آبروی داوری ایران هستند/ محسن قهرمانی پاک است/ شهرداری و آستان قدس به ورزش قهرمانی ورود کنند
طراحی سایت در مشهد

یونس مسعودی : داوران مشهدی آبروی داوری ایران هستند/ محسن قهرمانی پاک است/ شهرداری و آستان قدس به ورزش قهرمانی ورود کنند

گروه ورزشی: یونس مسعودی کاپیتان اسبق و چندین ساله تیم پیام مشهد را پیدا کردیم.کاپیتانی یونس در دوران اوج پیام بود.وی حدودا چند ساله پیش که این تیم چند سال پی در پی به رقابت های پلی آف لیگ دسته یک و حتی یک بار به لیگ برتر رسید، کاپینان پیام مشهد بود. یونس مسعودی در یک مصاحبه تفصیلی با گروه ورزشی مشهد تریبون نکاتی جالب و گاها تازه را مطرح کرده است. با توجه به طولانی بودن محتوای این مصاحبه، گروه ورزشی تصمیم گرفت این گفت و گو را در دو بخش منتشر کند. شما می توانید بخش اول مصاحبه ما را با این کارشناس تربیت بدنی در ادامه ببینید.

مشهد تریبون: به عقیده شما کار فرهنگی در ورزش شهر ما صورت می گیرد؟ چگونه باید فرهنگ سازی در ورزش وارد شود؟
به عقیده من ترویج فرهنگ رضوی با استفاده از ورزش ممکن است. اما همه اینها به موضوع مدیریت شهر و استان بر می گردد. تفکری کلی حاکم بر مدیریت ورزش شهر و استان ما دارای مشکل است. منظور من فقط مدیریت ورزشی نیست. ما در این زمینه مشکل داریم . ما می گوییم پایتخت معنوی هستیم و باید فرهنگ رضوی را ترویج کنیم. فرهنگ رضوی با داد زدن و سر  وصدا کردن و پوستر چسباندن به در و دیوار به نتیجه مطلوب نمی رسد.ما می گوییم در این شهر یک فوتبال داریم و مردم این فوتبال را دوست دارند . بیاییم از طریق این فوتبال این فرهنگ را ترویج کنیم. هر تیمی که  به مشهد می آید، حدودا صد نفر از آن تیم به اینجا سفر می کنند و اولین کار آنها تشرف به حرم مطهر است.
خیلی ها می گویند چرا آستان قدس با این قدرت، وارد بحث ورزش قهرمانی نمی شود که برای فوتبال مشهد مفید باشد؟ خود من می گویم که رویکرد آستان قدس ورزش همگانی است. یعنی دنبال این هستتند که تعداد افراد زیادی از امکانات استفاده کنند. اما اگر آستان قدس با همان رویکرد ترویج فرهنگ رضوی از سمت ورزش و با این همه امکانات وارد ورزش قهرمانی بشود، آیا ما نمی توانیم نشاط بیشتری  رو برای جوان های شهر بیاوریم؟ قطعا می توانیم. به نظر من مدیران ورزشی آستان قدس باید در این روند یک تجدید نظر بکنند.ببینید ما چه قدر باید برای کار فرهنگی هزینه می کنیم؟ همین آقای اشپیتین آرفی که در پیام بازی میکرد، ما چند بار بردیمش حرم و مسلمان شد. چند تا بازیکن آفریقایی هم هینطوری مسلمان شدند.پس از طریق فوتبال می توان کار فرهنگی کرد. به نظر من آستان قدس باید رویکرد بازتری در این زمینه داشته باشد و ما نمی گوییم آستان قدس بیاید و تیم داری کند.حداقل کمک این مجموعه به ورزش قهرمانی مشهد، دادن امکانات مانند ارائه زمین تمرین به تیم ها است.

DSC_0713

مشهد تریبون : به نظر شما به غیر آستان قدس چه ارگان هایی می توانند در زمینه ورزش قهرمانی شهر مثل فوتبال ورود کنند؟
پاسخ سوال شما شهرداری است. خب ما در انتخابات شورای شهر مشهد شرکت کردیم. بعضی ها گفتند چرا ورزشکاران مشهدی در شورای شهر بر خلاف شهر تهران رای نیاوردند. اولا اینکه نباید مشهد را با تهران مقایسه کرد. ورزشکارانی که در مشهد در انتخابات شرکت کردیم به غیر از آقای آخوند زاده از رشته های رزمی، خیلی مطرح نبودیم و ما توقع داشتیم قشر ورزشی از ما حمایت کند ولی این اتفاق نیفتاد. اگر دو نفر از اعضای شورای شهر مشهد ورزشی بودند، خیلی وضع ورزش ما فرق می کرد. الان بسیاری از شهرداری ها مانند یاسوج و تبریز تیم داری می کنند. قاسم دهنوی محصول شهرداری مشهد است و تیمی که دیگر الان نیست. شهرداری با این امکانات زیاد می تواند تیم داری کند. شهردار جدید در این زمینه رویکردش را مشخص کند و بیاید کمک کند و این باعث محبوبیت  شهردار جدید هم می شود.

ما نمی گوییم شهرداری حتما تیم داری کند، به تیم ها امکانات بدهد . شهرداری کمک کند تا جوان های این شهر شاداب تر باشند. ما با توجه به محدودیت مالی، خیلی نمی توانستیم در انتخابات تبلیغات کنیم و اگر رای میاوردیم کاری می کردیم که مانند شهرداری اردیبل تیم داشته باشیم و شهرداری مشهد وارد این عرصه شود. تیم داری هم حتی هزینه زیادی برای شهرداری ندارد.در کنار شهرداری ما باید به دنبال جذب صنایع باشیم. به دلیل ضعف مدیریتی، سرمایه گزاری توسط صنایع در ورزش قهرمانی صورت نمی گیرد.  باید اعتمادسازی صورت بگیرد و استاندار نقش مهمی دارد که برای صنایع اعتماد سازی کند.  پیشنهاد می دهم، هیات فوتبال یک کمیته جذب سرمایه تشکیل دهد و استاندار هم از این کمیته حمایت کند.

مشهد تریبون: این روزها موضوعات مختلفی در خصوص تبانی و داوری مطرح می شود. اولا با توجه به تجربه چندین ساله خود در فوتبال کشور، بفرمایید این مسائل واقعا تا چه حد واقعی است؟همچنین نام یک داور مشهدی هم در این زمینه بسیار تکرار می شود. به نظر شما تبانی و ناپاکی در  فوتبال مشهد و اهالی آن تا چه حد رسوخ کرده است؟
ما چیزهای جالبی در فوتبال دیده ایم. مثلا وضعیت یک بازیکنی از لحاظ مالی خوب نبوده است. تیم مقابل 5 میلیون برایش پول ریخته است .به این بازیکن نگفتند که تو بد بازی کن.خب خود اون بازیکن می فهمد که وقتی برایش پول ریخته اند، منظور تیم مقابل چی چیزی است و از او چه انتظاری دارد. برای خود من یک مورد عجیب پیش آمد. چند سال پیش از یک تیم جنوبی به من زنگ زدند و گفتند فردا بیا برای فصل بعد با ما قرارداد ببند.این در حالی بود که ما فردا به این تیم بازی داشتیم. ولی آن فرد خودش را هم معرفی نکرد. پس از پیگیری های من آن فرد گوشی خود را خاموش کرد.خب این موارد زیاد است ولی مستنداتی ندارد. اما خوشبختانه، در استان خراسان رضوی در این مسئله مشکلی خاصی نداریم. استان ما فوتبال خیز است و  به عنوان یک استان بزرگ ناپاکی کمی دارد. تو این شهر مذهبی، ناپاکی کمی وارد فوتبال شده است.
اما خیلی ها نمی آیند برخی مسائل را عنوان کنند. من یادم می آید یک روزی به ما گفتند پول بدهید، عکستون در صفحه اول فلان روزنامه می خورد. من ابتدا فکر کردم اینها درست نیست. اما بعد دیدم بازیکنی بود که در هفته 1 دقیقه بازی کرده ولی اسمش در تیم منتخب هفته نوشته می شود. خب تحمل این مسائل خیلی سخت است. من خودم یک سال در تیم ملی دانشجویان با علی دایی کار کردم. ایشان می گوید که یک بخششی قائل شویم تا افراد بیایند و حرف بزنند و به نظر من اگه اینطوری شود جلوی خیلی از ناپاکی ها گرفته می شود. مردم و هواداران و بازیکنان از این طریق آشنا می شوند که از کجا ضربه می خورند. ما دیدیم تیم هایی رفتند به درجات بالا ولی بعد هم فهمیدیم که  با بازکن های آن تیم قبلا صحبت هایی شده است. ولی کسی مدرک رو نمی کند. چون پای خود همین افراد هم گیر است.
اما در خصوص بحث داوری اول بگویم که ما داورهای مشهدی زیادی داریم. محسن قهرمانی، محسن ترکی، حسن کامرانی فر، رضا سخندان و نیکو زاده از جمله این داورها هستند.شما اگر نسبت به استان های دیگه نگاه کنید، می بینید که استان و شهر ما داورهای خیلی مطرح و خوبی دارد. داوری ما قوی است. اما در بحث محسن قهرمانی تا وقتی مستنداتی نباشد  و مدارک محکمی ارائه نشود، همه چی در حد حرف است.  این که برنامه نود بیاید و یک سری مباحثی رو عنوان کند درست نیست.  نمیشود به این حرف ها استناد کرد و آبروی افراد را زیر سوال برد. من کسی هستم که 15 سال تو فوتبال بودم. به نظر من نباید به این مسائل دامن  زده بشود.
آقای ترکی همکار من است.فرد خیلی قاطعی است و طرفداری تیمی را نمی کند  و به خاطر همین قاطعیت است که خیلی ها به او  اعتراض می کنند. محسن قهرمانی خیلی قرص و محکم داوری می کند و حتما اشتباهاتی داشته است و در خصوص رفتارهای خاصش در زمین باید بگویم که از قدیم یادم می آید که همینگونه بوده است. ولی من به عنوان یک رفیق دورش می گویم که می تواند این رفتارها را بهتر کند. آقای سخندان هم داور خوبی است.این داورها داورهای خوبی هستند و واقعا پاک هستند. داورهای مشهدی آبروی داوری ایران هستند. به نظر من محسن قهرمانی پاک است و با شناختی که من از محسن قهرمانی دارم و یک مدتی هم با او همکار بودم، می گویم که محسن قهرمانی پاک است. من این بحث کارت به کارت رو قبول ندارم. شاید از یکی طلب داشته و برایش پول ریخته اند.ولی چون داور هستی باید بگویند تبانی کردی؟

DSC_0493

ما همیشه میگوییم باید خوشبین بود و دین اسلام هم همین رو میگوید و نباید با آبروی کسی بازی کرد.آیا کسی می داند که این کارت به کارت برای چی صورت گرفته است؟ اینها همش حرف است.من هم می تونم نتایج رو نگاه کنم و بگویم فلان کس با فلانی تبانی کرده و حرف زیاد میشه زد. خیلی جالبه که فقط به پرونده محسن قهرمانی گیر دادیم. بروید ببینید در لیگ 1 و 2 چه خبرها است. کسی اصلا به اونجا کار ندارد. در لیگ یک براحتی تیم ها بازنده می شوند. به راحتی آبروی یک شهر می رود. زندگی خیلی از بازیکن ها به خاطر اشتباهات فاحش از هم پاشیده می شود. ولی ناظری که باید نظارت کند کجاست؟

اگر مجلس ورود می کند باید بقیه هم ورود کنند. استاندارها و مدیران عامل هم ورود کنند. چرا به راحتی بازیکن خارجی که ارزشی ندارد با او قرارداد بالا می بندند؟ چرا اینطوری میشود؟چه کسی قرارداد این بازیکن رو امضا میکند؟ مدیر عامل این قرارداد رو امضا می کند. یعنی مدیر عامل خبر و اطلاعی از بیلان این بازیکن ندارد؟ اگه اطلاع داشته متهم است. اگر نمی دانسته که باید از چهار نفر آگاه می پرسیده است. ما اگر ذره هم مشکلی داریم این لازم نیست در بوق کرنا بشود.از طریق مراجع ذیربط اقدام شده و در نهایت یک اطلاع رسانی مختصر برای مردم صورت گیرد. وقتی این رفتارها را انجام می دهیم، دیگر در آسیا به ما داوری نمی دهند. به وجه داوری ما ضربه می خورد. کلا فوتبال ما ضعییف می شود. الان داریم کاری می کنیم که محسن قهرمانی نباشد. محسن ترکی دیگه داوری نکند. حسن کامرانی فر که اعتبار و آبروی داوری آسیا است، دلخور بشود. مگه ما چه قدر به داور ها پول میدهیم؟ بلاخره داورها هم اشتباه می کنند. سخت ترین کار در هر ورزشی، داوری آن رشته ورزشی است. درنهایت هم به این موضوع که نگاه جامعی می کنیم، می بینیم که به ضعف مدیریت میرسیم. من خودم رو میگذارم جای محسن قهرمانی و با خود می گویم که یک چنین برخوردی درست نیست. بنده با محسن قهرمانی همکار بوده ام و اخلاقیات و رفتار ایشان را دیده ام و می گویم ایشان آدم سالمی است.حتی اگر اشتباهی هم بوده، نباید با یک فرد اینطوری برخورد بشود.
در خصوص دوپینگ هم بگویم که  تا دلتان بخواهد در لیگ یک دوپینگ داشتیم.برای آزمایش دوپینگ قرعه کشی می کنند. امکان دارد یک بازیکن بازی نکرده باشد و سکو نشین باشد، ولی میرود و آزمایش می دهد. به نظر من اگر منع قاونی ندارد، باید از بازیکنانی که بازی غیر متعارف دارند آزمایش گرفت. بعضی بازی ها هست که دوندگی بازیکن قبلا 3 کیلومتر بوده و حالا یک بار شده 7 کیلومتر و این یک چیزی عجیبی است. آزمایش گرفتن از بازیکن  سکو نشین به چه دردی می خورد؟

پایان بخش اول – بخش دوم این مصاحبه جذاب که به بررسی وضعیت تیم های فوتبال مشهدی اختصاص دارد، به زودی منتشر خواهد شد.

طراحی سایت در مشهد

5 نظرات

  1. اینکه قهرمانی پول گرفته خب خیلی بعید نیست ولی نباید انقدر رسانه ای مشد قبل اینکه چیزی معلوم بشه

  2. یونس مسعودی مثل همیشه رک و صریح

  3. فکر نمیکردم کسی هم باشه از داوری حمایت کنه.جالب بود

  4. فریمانی رویادش رفت توداوvهای مشهدی بگن>

  5. سلام کانووارو حرفاتو خوندم خیلی خوب بودن چون تو میگی شکم در مورد تبانی بر طرف شد حالا دیگه یقین دارم تبانی وجود نداشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *