صفحه اصلی / اجتماعی / نمایش ضد ایرانی دولت لهستان و فراموشی مهمان نوازی مشهد از لهستانی ها
طراحی سایت در مشهد

نمایش ضد ایرانی دولت لهستان و فراموشی مهمان نوازی مشهد از لهستانی ها

به گزارش مشهد تریبون آرامستان تاریخی ارامنه در شهر مشهد کی از گورستان های  قدیمی این شهر به شمار می‌رود. این قبرستان، با قدمتی بیش از صد سال، محل دفن مسیحیانی بوده که در شهر طوس و مشهد قدیم ساکن بوده‌اند. این گورستان در خیابان حرعاملی، ابتدای تقاطع شهید کریمی واقع شده است. با این که این محل در حال حاضر به‌نوعی در وسط شهر و در یکی از محلات پرجمعیت شهر قرار گرفته است، اما در گذشته دور این منطقه دور از شهر بوده و به تدریج و با گسترش جغرافیایی شهر نه تنها در داخل شهر قرار گرفته، بلکه نزدیک به هسته مرکز شهر نیز واقع شده است.این اثر، تنها گورستان مربوط به ارامنه در شهر مشهد است که از لحاظ تاریخی- سیاسی از جایگاه و ارزش خاصی برخوردار بوده و با شماره۳۱۴۴۴ در ردیف آثار ملی قرار گرفت.

در واقع یکی از بخش های این قبرستان متعلق به مقبره لهستانی هایی است که در سال ۱۹۴۲ میلادی از اردوگاه های اجباری کولاک سیبری از طریق کشتی وارد بندر انزلی شدند و تعدادی از آنها در مشهد ساکن شدند و این قبرها متعلق به این افراد است.

پروفسور «رافال اسموچنسکی» استاد جامعه شناسی در آکادمی علوم لهستان در بازدید از قبرستان ارامنه مشهد و بخش مدفونین لهستانی این قبرستان اظهار کرد: در گذشته ایران، وطن دوم لهستانی ها بوده است و ایرانی‌ها در تاریخ لهستان به میهمان نوازی شهرت دارند.
استاد جامعه‌شناسی آکادمی علوم لهستانی افزود: به این منظور از قبرستان ارامنه مشهد بازدید کردم تا بتوانم از نزدیک قبر هموطنان لهستانی در این قبرستان را ببینم.
وی تاکید کرد: در تاریخ از ایرانیان به میهمان نوازی یاد شده چرا که کارگران اردوگاه های اجباری کولاک سیبری سختی‌های زیادی را تحمل کرده بودند و در ایران کمک های زیادی به این افراد شده و در بدو ورودشان به ایران و مشهد به خوبی از انها میهمان نوازی شده است.

حال دولت لهستان به همراه دولت آمریکا در حال تدارک نشستی ضد ایرانی هستند و محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در توییتر تصاویری منتشر کرده که نشان از پناهندگی هزاران لهستانی در ایران داشته است و یکی از این تصاویر که در بالای این خبر مشاهده می کنید مربوط به دیدار هیات لهستانی از از این قبرستان در مشهد است که ظریف منتشر کرده است.

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *