صفحه اصلی / اسلاید صفحه اول / انتقاد از حذف نام زائر از دکه های راهنما و پاسخ شهرداری مشهد
طراحی سایت در مشهد

انتقاد از حذف نام زائر از دکه های راهنما و پاسخ شهرداری مشهد

روز گذشته وحید جلیلی معاون فرهنگس سابق شهرداری مشهد در آیین گشایش موزه زیارت در مشهد از حذف واژه زائر در دکه های راهنمای زائر انتقاد کرد.

به گزارش مشهد تریبون جلیلی گفت: به ‌تازگی با فشار برخی جریانها دستور داده ‌شده تا تابلوهای دکه ‌هایی را که در اطراف حرم امام رضا(ع) به ‌عنوان راهنمای زائر فعال بودند پایین بکشند و به ‌جای آن تابلوی راهنمای مسافر نصب کنند.
معاون پیشین فرهنگی شهرداری مشهد در دوره شورای اسلامی چهارم این شهر گفت: موضوع حذف عنوان زائر از عاشقان زیارت امام رضا(ع) را نمی ‌توان بحثی سیاسی دانست بلکه اقدامی برای اعلام جنگ تمدنی و فرهنگی در مشهد مقدس است. کسانی که تاکنون برای زیارت به حرم رضوی نرفته ‌اند اکنون تئوریسین توسعه مشهد هستند که در نشریات مصاحبه و اعلام می‌ کنند در مشهد نباید زائر داشته باشیم بلکه باید توریست جذب کنیم. برخی در حال مقابله با ماهیت امام رضایی مشهد مقدس هستند. از نخبگان شهر مشهد فارغ از هر خط سیاسی می ‌خواهم مقابل این جریان سکوت نکنند.

اما در پاسخ به این انتقاد نرگس شالچیان در گفت و گو با ایرنا گفت: برای میزبانی صرفا نباید به یک نام بسنده کرد، معنا ندارد این همه سر و صدا برای یک تغییر نام ایجاد شود. طبق مصوبه پارسال هیات وزیران باید در مبادی ورودی شهرها مراکزی با عنوان مرکز اطلاعات سفر راه اندازی می شد.
نرگس شالچیان افزود: از اسفند ماه پارسال ‘مراکز راهنمای زائر’ در مشهد به ‘مراکز تخصصی اطلاعات سفر’ تغییر نام پیدا کرد لذا اگر آقای جلیلی دغدغه داشتند، از سال گذشته که ما این تغییرات را داشتیم می توانستند طرح موضوع کنند. مشهد شهری بین المللی است و باید در فضای عمومی آن از مفاهیمی استفاده شود که ادبیات یکسان را در اذهان زائران، مسافران و گردشگران تداعی کند و برای همه پذیرفته شده باشد.
وی ادامه داد: از کلماتی باید استفاده کرد که مقبولیت علمی به همراه خود داشته باشند. در شهرهای مذهبی تمام دنیا و ایران نظیر شیراز نیز از همین نامها استفاده می شود. شهرداری مشهد نه اسم گردشگر را روی این مراکز گذاشته، نه اسم مسافر و نه زائر بلکه این مراکز با عنوان ‘مرکز تخصصی اطلاعات سفر’ نامگذاری شده اند.
مدیر گردشگری و امور زائران شهرداری مشهد گفت: فارغ از مباحث سیاسی و با هدف انجام کار تخصصی و علمی تاکنون در خصوص فعالیت این مراکز موفق عمل کرده ایم. نباید به حواشی بپردازیم حیف است در مشهد با این همه ظرفیت خود را درگیر حواشی کنیم، از زائران و گردشگرانی که به مشهد می آیند بهره لازم را نبریم و رضایتمندی را برای آنها ایجاد نکنیم.
وی افزود: برای همه بدیهی و پذیرفته است که نخستین هدف و مقصد هر کسی که به مشهد سفر می کند زیارت بارگاه نورانی امام رضا(ع) و بارگاه منور رضوی می باشد لذا پسندیده نیست اینگونه حواشی ایجاد شود.

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *