صفحه اصلی / مدیریت شهری / مدیریت ساماندهی و مهندسی بحران / کاریکاتور، آیینه ای است تمام نما، متذکر و پاسخگو در برابرپدیده های بحران زا
طراحی سایت در مشهد

کاریکاتور، آیینه ای است تمام نما، متذکر و پاسخگو در برابرپدیده های بحران زا

علیرضا قامتی مدیر کل پدافند غیر عامل استانداری خراسان رضوی یادداشتی را آماده کرده در وصف بحران و کاریکاتور
کاریکاتور، آیینه ای است تمام نما، متذکر و پاسخگو در برابرپدیده های بحران زا
در فرآیند مدیریت بحران و پدافند غیرعامل بعد از پیش بینی و پیشگیری در مرحله آمادگی اصل بر آموزش است. در حوزه مدیریت بحران ، داشتن اطلاعات لازم و چگونگی استفاده کردن از فضاها، چگونگی خروج در زمان تهدیدات یا پدیده های طبیعی، چگونگی پناه گیری ها و چگونگی دوام در پناهگاه ها واستفاده از اقلام ضروری در شرایط اضطراری، اینها نکات آموزشی است که باید عامه مردم به صورت همگانی از آن مطلع باشند. اینجاست که نقش آموزش می تواند بسیار تاثیرگذار باشد و حداقل در بحث خودامدادی می تواند خود اتکایی را در افراد جامعه ایجاد کند.
در حوزه آموزش، سازمان مدیریت بحران دارای سابقه بیشتری است و در بخش نجات و امداد وخودامدادی دستگاه های مختلف، آموزشهای لازم را از یکی دو دهه قبل آغاز کرده است و در مدارس هم، علی القاعده به این موضوع پرداخته می شود اما در بحث پدافند غیرعامل با این نگاه به شکل عام ، شاید به این موضوع کمتر پرداخته شده است. ما هم طبق رصدی که انجام داده ایم آموزشهایی را در سطوح مختلف بخش مدیریتی و دولتی شروع کرده ایم و در دستگاه های مختلف ورود کرده ایم و در حوزه آموزشهای همگانی هم تلاش می شود با آموزش همگانی در مدارس و مجموعه های آموزشی و همچنین با استفاده از اجرای مانورها بتوانیم اطلاعات لازم را دراختیار عامه مردم قراردهیم.
تفاوت و تمایز مدیریت بحران و پدافند غیرعامل در نوع پدیده های مورد بحث است که بحران از نوع پدیده های طبیعی مثل زلزله است که بسته به قدرت آن اثرات متفاوتی برسازه های ما باقی می گذارد اما در پدافند غیرعامل از نوع تهدیدات دشمن است که انفجارات و حملات موشکی را شامل می شود. اگرچه نوع مقاومت در برابر این پدیده ها هم تفاوت دارد اما هردو حوزه یک وجه مشترک دارند که مقاوم سازی و مصون سازی است؛ در مدیریت بحران مقاوم سازی باید در برابر پدیدهای طبیعی مثل سیل زلزله طوفان باشد و درحوزه پدافند غیرعامل استحکام و مقاوم سازی باید در برابر هجمه های دشمن باشد.
نوع ایجاد پناهگاه ها و مقاوم سازی آنها، تفاوتهای خاصی با سرپناه هایی که در شبکه بحران بصورت موقت ایجاد می کنیم دارد. اگرچه درچرخه مدیریت بحران به سرپناه های موقت نظیرچادر، کانکس و سازه های موقتی نیاز داریم و در شبکه تهدیدات دشمن به پناهگاه، اما درمقوله مقاوم سازی ، اگر موضوع سرپناه ها را درمرحله بازسازی و بازتوانی مدنظر قرار دهیم؛ در هردو مورد، منازل مسکونی و استحکامات دیگر مانند تأسیسات زیربنایی، راه ها، فرودگاه ها ونیروگاه ها باید مقاومت لازم را داشته باشند، فرقی ندارد در برابر تهدیدات دشمن باشد یا پدیده های طبیعی.. اینکه چقدر سازه های ما مقاوم هستند و مردم ما چقدر با این مبانی آگاه هستند بحث دیگری است .. طبیعتا هرکدام از اینها شرایط و محاسبات خاص خودش را می طلبد و نوع کاربری هایی که در غیر این شرایط بایستی از آنها بشود متمایز است که باید مد نظر قرار بگیرد.
اصل پراکندگی مهمترین اصلی است که دراستحکامات پدافند غیر عامل بایستی رعایت شود مثلا اگر سازه هایی مثل سیلوها داریم که دارای درجه اهمیت هستند بایستی تمام این سازه ها در مجاورت هم نباشند تا اگر یکی از این سازه های تخصصی تحت تهاجم دشمن تخریب شد سایر سازه ها بقا داشته باشند و ما بتوانیم در تداوم چرخه استفاده از این استحکامات بهره لازم را ببریم.
در احداث نیروگاه ها و سدها نیز باید زوایای تهدیدات دشمن را مدنظر داشته باشیم و متناسب با این خطرات آنها را در مکانهایی ایجاد کنیم که در برابر دشمن احتمالی کمترین احتمال صدمات را داشته باشد.
از نظر علمی در محاسبات عددی و اقتصاد مهندسی، حداکثرتفاوت هزینه در ساخت سازه مقاوم و غیر مقاوم حداکثر ۱۰ درصد است یعنی در یک واحد مسکونی ۱۵۰ متری با تغییر ۱۵ متر در مساحت می توانیم ساخت و ساز ایمنی داشته باشیم، این واقعیتی است که در اقتصاد مهندسی لحاظ شده است. طبیعتا هرچه مردم ما بیشتر بدانند در بحث هزینه ها، ساخت یک سازه مقاوم تا ساخت سازه ای با مقاومت کمتر تفاوت چندانی ندارد تغییر اساسی در روند ساخت و سازها ایجاد خواهد کرد.
اینکه صاحبان مستحدثات و کارفرمایان چقدرواقف به این مقوله هستند برمی گردد به نقش آموزش، که رسانه ها باید به روشهای مختلف به آن بپردازند؛ هنر و بالاخص کاریکاتور یکی از بهترین روشها و شاید گویا ترین روش است برای اینکه بتوانیم این اطلاعات را در ذهن عموم مردم نهادینه کنیم.

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *