صفحه اصلی / اجتماعی / سرپرست مدیریت و مهندسی بحران شهرداری مشهد:برونسپاری آتش نشانی همراه با نظارت مشکلی ندارد
طراحی سایت در مشهد

سرپرست مدیریت و مهندسی بحران شهرداری مشهد:برونسپاری آتش نشانی همراه با نظارت مشکلی ندارد

سرپرست مدیریت و مهندسی بحران شهرداری مشهد خاطر نشان کرد:  اگر برونسپاری آتش نشانی تحت نظارت باشد، مشکلی ندارد.

امیر عزیزی سرپرست مدیریت و مهندسی بحران شهرداری مشهد در گفت و گو با مشهد تریبون گفت: در استان چهارده کارگروه در موضوع مدیریت بحران داریم که آتش نشانی تنها یک کارگروه است که یک چهاردهم است و می تواند در مدیریت بحران کمک کند اما بحران در تعریف بین المللی حادثه ای بزرگ است که حداقل ۱۰ کشته یا ۱۰۰ مجروح داشته باشد.

وی افزود: تجربه ای موفق در کشور آلمان بودهو گروه مردمی فرشتگان آبی که به زودی جشن صد سالگی خود را می گیرند در زمینه آتش نشانی فعالیت دارند.

وی اذعان داشت: در حالی که کل نیروی آتش نشانی آلمان ۲۰ هزار نفر است این گروه ۳ میلیون جمعیت دارد که نشان می دهد در آلمان برونسپاری صورت گرفته است آنهم در کشوری که صنعتی است و می تواند حریق بالایی داشته باشد.

عزیزی ضمن بیان اینکه باید از برونسپاری به جای خصوصی سازی در این حوزه استفاده کنیم، بیان کرد: عبارت خصوصی سازی افکار را منحرف می کند و به سمت سود و انتفاع شخصی می برد.

عزیزی اذعان داشت: در حال حاضر ما با کموبد سوله بحران در مشهد مواجه هستیم و در این زمینه برنامه داریم تا از ظرفیت بخشی خصوصی استاده نماییم.

سرپرست مدیریت و مهندسی بحران شهرداری مشهد خاطر نشان کرد: با برونسپاری آتش نشانی موافق هستم اما باید شرایط پرسنل و ساز و کار قانونی در نظر گرفته شود

وی در پاسخ به این سوال که در خصوص تفسیر بند ک ماده ۸ قانون خدمات کشور اختلاف نظر برای واگذاری آتش نشانی به بخش خصوصی وجود دارد و نظر شما چیست، بیان کرد:  بحران تعریف خاصی دارد که ممکن است در پاره ای اوقات (نه الزاما همیشه) شامل آتش نشانی شود واقعیت این است که باید حوادث روزمره شهری را با بحران تفکیک کرد.

وی افزود: اگر مثلا بحرانی مثل زلزله بزرگ اتفاق بیفتد و به تبع آن حوادث ثانویه و حریق بزرگی باشد میتواند شامل بحران شود امادر حوادث کوچک روزمره خیر، اینگونه نیست.

عزیزی اذعان داشت: البته قانون فعلی حدودا مربوط به ۱۲ سال قبل است و هیچ قانونی در حوزه بحران در هیچ کشوری بیش از ۱۰ سال عمر ندارد و معمولا با رخدادهای بزرگ قوانین و آیین نامه ها به روز میشود.

سرپرست مدیریت و مهندسی بحران شهرداری مشهد خاطر نشان کرد: به نظر من اگر برونسپاری آتش نشانی تحت نظارت باشد، مشکلی ندارد.

عزیزی بیان کرد: اشتباه این است که با این قوانین با همدیگر جنگ و دعوا کنیم و اصل موضوع فراموش می شود که جان انسان ها است.

عزیزی ضمن بیان اینکه مگر بخش خصوصی به غیر از مردم است، افزود: باید از تجربه موفق جهان یعنی برونسپاری امور بحران و ایمنی به مردم همراه با نظارت استفاده کرد و در غیر این صورت اصلا پیشرفت نمیکنیم.

این متخصص امور بحران بیان کرد: نباید فراموش کرد که یکی از مهمترین موارد در زمان بحران تامین آب و برق و بعد از آن گاز است و در حال حاضر در ایران اکثرا موارد اتفاقات آب، برق و گاز به پیمانکاران بخش خصوصی واگذار شده است و فقط در ادارات بخشهای نظارتی مدیریت بحران و پدافند غیر عامل وجود دارد.

عزیزی بیان کرد: این نکته حتی در مورد مخابرات هم صدق می کند که بیشترین شرکتهای خصوصی را دارد حال آنکه در زمان بحران نقش مهمی دارد و اگر واقعا بخواهیم به آن قانون اکتفا کنیم تمام این واگذاری ها غیرقانونی است.

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *