پیشنهاد امروز
صفحه اصلی / مدیریت شهری / سازمان مدیریت پسماند / ۷۰ درصد زباله خانگی را باقی‌مانده محصولات کشاورزی تشکیل می دهد
طراحی سایت در مشهد

۷۰ درصد زباله خانگی را باقی‌مانده محصولات کشاورزی تشکیل می دهد

علی آدینه نیا در کارگاه آموزشی آشنایی و ترویج کود کمپوست که در مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: تولید کود کمپوست در ایران از حدود ۲۵ سال قبل با هدف افزایش بهره وری در بخش تولید محصولات ارگانیک و رسیدن به توسعه پایدار در حوزه کشاورزی آغاز شد.

وی افزود: با توجه به مصرف زیاد محصولات کشاورزی در ایران، پسماند خانگی حاوی حجم زیادی مواد ارگانیک و باقی مانده میوه و سبزیجات است که می توان از این ظرفیت برای تولید کود استفاده کرد.

معاون فنی و اجرایی سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد با بیان اینکه به طور متوسط ۶۰ تا ۷۰ درصد پسماند خانگی کشور را مواد ارگانیک تشکیل می دهد، اظهار کرد: در کلانشهر مشهد به طور میانگین روزانه ۲۲۰۰ تن زباله تولید می شود که ۷۰ درصد این میزان پسماند از مواد آلی است.

وی ادامه داد: وجود مواد ارگانیک در پسماند خانگی هم می تواند به عنوان یک فرصت تلقی شده و از آن برای تولید کود کمپوست استفاده کرد و هم می تواند یک تهدید زیست محیطی باشد.

آدینه نیا بیان کرد: متاسفانه روزانه ۳۵ میلیون کیلوگرم موارد ارگانیک موجود در زباله های تولیدی در سطح کشور هدر می رود درحالی که با ایجاد زیرساخت های لازم می توان از این ظرفیت، کود کمپوست مورد نیاز را تامین کرد.

وی از کود کمپوست به عنوان یکی از بهترین راهکارها برای استفاده مجدد از مواد ارگانیک موجود در زباله ها برشمرد و افزود: موادی که وارد چرخه تولید کود کمپوست می شود باید صرفا از جنس مواد آلی و فاقد هرگونه آلودگی های میکروبی، پلاستیک و شیشه باشد.

معاون فنی و اجرایی سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد گفت: کارخانه کمپوست مشهد از ۲۰ سال قبل با ظرفیت ورود ۵۰۰ تن زباله حاوی مواد آلی و تولید ۶۰ تن کود راه اندازی شده است و امکان توسعه خط تولید هم وجود دارد.

وی با بیان اینکه بالغ بر ۴۰ طرح پژوهشی درباره کود کمپوست انجام شده است، تاکید کرد: می توان مدعی شد که کود آلی تولیدی در کارخانه کمپوست مشهد هیچ گونه آلودگی زیست محیطی ایجاد نمی کند و دارای استانداردهای ملی است.

آدینه نیا گفت: به دلیل اختصاص یارانه به کودهای شیمیایی، شرایط رقابت بین کودهای آلی و شیمیایی فراهم نیست لذا درخواست داریم که با توجه به مزایای قابل توجه کود کمپوست، فرآیندهای اختصاص یارانه اصلاح شود.

وی خاطرنشان کرد: استفاده از کود شیمیایی اگرچه در کوتاه مدت باعث افزایش تولید محصولات کشاورزی می شود اما در بلند مدت شاهد فرسایش و از بین رفتن خاک خواهیم بود.

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *