صفحه اصلی / مدیریت شهری / سازمان آتش نشانی / در راستای ارتقاء سطح فرهنگ ایمنی شهروندان ” معروف یاوران ” به کمک آتش نشانان می آیند
طراحی سایت در مشهد

در راستای ارتقاء سطح فرهنگ ایمنی شهروندان ” معروف یاوران ” به کمک آتش نشانان می آیند

اولین جلسه معارفات طرح ” معروف یاوران ” صبح روز گذشته با حضور جعفر سروی مدیر حقوقی معاونت خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد ، قاسم باغبان جانشین معاونت دولت به مردم ستاد امر به معروف و نهی از منکر و گروه های معروف یاوران شهری در ستاد اداری سازمان آتش نشانی مشهد برگزار شد.
در ابتدای این مراسم جعفر سروی با مروری بر سوابق موضوع و فلسفه تشکیل گروههای معروف یاوران شهری ، برگزاری جلسه معارفه ” یاوران معروف” شهری با مسئولین سازمان آتش نشانی را از بعد فراهم آمدن فضای گفتگو میان عموم مردم ، نیروهای مذهبی بصورت متقابل دارای اهمیت دانست و اظهار کرد : پرسنل سازمان آتش نشانی از خدوم ترین نیروهای تحت امر مجموعه کلان شهرداری مشهد می باشند که بر حسب رسالت والای انسانی هماره در تلاش برای کاهش حوادث شهری می باشند که لازمه آن به طور قطع ارتقاء سطح فرهنگ ایمنی شهروندان می باشد .
مدیر حقوقی معاونت خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد همراهی و همفکری جامعه امر به معروف کلانشهر مشهد را در خصوص مضامین ایمنی ، گامی ژرف در راستای کاهش حوادث برشمرد .
در ادامه ” غلامحسین حاجی زاده ” معاونت آموزش ، نظارت و پیشگیری سازمان آتش نشانی مشهد ضمن بیان اینکه نزدیک به ۸۰ درصد حوادث شهری به دلیل بی احتیاطی کم آگاهی و یا ناآگاهی شهروندان نسبت به ایمنی اتفاق می افتد ، بر ضرورت ورود دستگاه های مختلف اداری ، قضایی و … در خصوص مضامین ایمنی تاکید کرد و تلاقی آمرین بالمعروف با مباحث ایمنی را امری شایسته و تلاشی مثمر ثمر در جهت ارتقاء فرهنگ ایمنی شهروندان دانست .
این مقام مسئول در آتش نشانی همچنین اشاره ای به نتایج مطالعات پژوهشی در خصوص آموزش ایمنی به شهروندان داشت و اذعان کرد : وجود کاریزما در انتقال مباحث آموزشی به افراد از جمله موارد حائز اهمیت و در خور تامل در مطالعات بوده است که اغلب آمرین بالمعروف با داشتن این خصیصه بهترین افراد برای انتقال مباحث آموزشی هستند .
قاسم باغبان جانشین معاونت دولت به مردم ستاد امر به معروف و نهی از منکر همچنین در این جلسه با اشاره به اهمیت فعالیت‌های فرهنگی اظهار داشت: مسئولان فرهنگی در خط مقدم فعالیت‌های فرهنگی و آموزشی هستند اما با توجه به ضرورت ایمنی همه باید در این زمینه پیشگام باشند.
باغبان با اشاره به حساسیت کلانشهر مشهد بدلیل ورود زائران کثیری در تمام فواصل سال تصریح کرد: با توجه به حساسیت‌هایی که در جامعه ما وجود دارد باید در حد توان خود در این زمینه گام برداریم.
وی با بیان اینکه کار فرهنگی هزینه نیست بلکه سرمایه‌گذاری است و همه باید در این زمینه همت کنند، ادامه داد: اگر زائران و مجاوران را با آموزه‌های ایمنی بیشتر مأنوس کنیم از خطرات و آسیب‌ها مصون خواهند بود.
باغبان در ادامه اظهار داشت: استنباط برخی از مردم این است که آمرین بالمعروف صرفاً در حوزه حجاب فعالیت می کنند اما در واقع تفکر امر به معروف در جامعه اسلامی یعنی پرداختن به آنچه که منتهی به حلاوت و شیرینی در زندگی مردم می شود . که حوزه ایمنی نیز یکی از آنهاست .
گفتنی است در پایان این مراسم آقایان ” هادی نکو ، حمید هوانورد دوتن از پرسنل آتش نشانی و دو تن از آمرین بالمعروف ستاد امر به المعروف منطقه ثامن ملبس به لباس ” معروف یاوران ” شدند .
معروف یاوران شهری گروهایی متشکل از نیروهای ضابط شهرداری ، طلاب حوزه علمیه مشهد و آمرین بالمعروف می باشند که در یک طرح مشترک فی مابین معاونت خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد و ستاد امر بالمعروف و نهی از منکر استان خراسان رضوی نسبت به ارشاد و امر بالمعروف افراد سازمان ها و شهروندانی که در مقوله تخلفات شهری رفتار نابهنجار دارند ، اقدام خواهند نمود .

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *