صفحه اصلی / پارلمان شهری / نگاهی به عملکرد یک ساله مهدی نیا عضو شورای شهر مشهد:مردی برای خروج از رکود
طراحی سایت در مشهد

نگاهی به عملکرد یک ساله مهدی نیا عضو شورای شهر مشهد:مردی برای خروج از رکود

مشهد تریبون: محمدهادی مهدی نیا؛ همان کسی که در رتبه ۱۲ انتخابات شورای پنجم شهر مشهد قرار گرفت و با ۲۱۱ هزار و ۷۰۴ رای توانست به عضویت این نهاد مردمی در بیاید.

مدرس و عضو هیات علمی دانشگاه، رییس دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد اسلامی و دکتری برنامه ریزی فضایی گرایش برنامه ریزی و توسعه منطقه ای از دانشگاه صنعتی دورتموند آلمان تنها گوشه ای از رزومه کاری و علمی این عضو شورای شهر مشهد است.

مهدی نیا بر اساس رشته تحصیلی و تخصص به ریاست کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر مشهد رسید.

او از همان ابتدا دغدغه خروج مشهد از رکود صنعت ساخت وساز را داشت و در این زمینه می کوشید. البته تعیین تکلیف طرح جامع شهر،  تدوین طرح های تفصیلی، ساماندهی طرح پیرامون اطراف حرم مطهر،  ایجاد مدیریت یکپارچه برای ساماندهی سیما و منظر شهری و  کاهش بروکرواسی اداری کاهش زمان صدور پروانه ساختمانی از سایر هدف گذاری های او در این یک سال بود که بخش قابل توجهی از آنها محقق شد.

یکی دیگر از نقاط عطف فعالیت او در این ۱ سال سفر کاری به صربستان بود که دست آوردهای مهمی داشت که تفاهمات اولیه برای امضا پیمان خواهرخواندگی میان مشهد و نووی ساد و انتقال تجربیان دو شهر در زمینه دانشگاهی و عمرانی از این دست بودند.

در کنار اینها پیگیری ویژه پروژه کمربند جنوبی، تلاش در جهت اعطای تسهیلات بافت فرسوده از سوی شبکه بانکی به شهروندان و پیگیری ویژه عملیات های خطوط قطار شهری مشهد ۳ کار مهم دیگری بود که مهدی نیا در این ۱ سال پیگیری کرد.

تلاش او در حوزه قطار شهری این بود که همچون گذشته روند احداث پروژه خط ۲ و ۳ قطار شهری با سرعت ادامه یابد.

بخش دیگری از فعالیت های او در این ۱ سال مقابله با مشکلات در حوزه ساخت و ساز مشهد بود.  عملکرد ضعیف پلیس ساختمان از جانب او قابل قبول نبود و عملکرد این مجموعه را بیانگر عدم برخورد جدی با متخلفین می دانست و در این زمینه انتقادات جدی را مطرح کرد.

با توجه به شخصیت علمی اش در این مدت جلسات مختلفی با دانشگاهیان داشت و به نوعی پل ارتباطی بسیاری از دانشگاهیان با شورای شهر بود. یکی از اقدامات او در این زمینه حمایت از پویش تخفیف برای دانشجویان در استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی بود که حتی آن را در صحن علنی مطرح کرد و برای آن راهکار پیشنهاد داد.

به هر حال پیشرفت خوب ﻃﺮح ﻫﺎی ﺗﻔﺼﯿﻠﯽ ﻣﻨﺎﻃﻖ ۹ ﺗﺎ ۱۲، تسهیل حرکت رو به جلو خطوط ۲ و ۳ قطار شهری، ﻣﻨﺎﺳﺐﺳﺎزی ﻓﻀﺎی ﺷﻬﺮی ﺑﺮای ﻣﻌﻠﻮﻻن و ﺟﺎﻧﺒﺎزان و ﺗﺴﺮﯾﻊ در ﺻﺪور ﭘﺮواﻧﻪ و ﭘﺎﯾﺎن ﮐﺎر از نتایج مشخص کاری شورای پنجم بوده که البته با پیگیری های ویژه او به سرانجام رسیده است.

اما شاید مهمترین هدف مهدی نیا که توانست با کمک همکارانش در شورای شهر انجام دهد، تلاش برای خروج مشهد از رکود ساختمان بود که افزایش ۳۰ درصدی صدور پروانه در ۳ ماهه ابتدای ۹۷ نسبت به سال ۹۶ شاید یکی از نشانه های تحقق خروج از رکود باشد. همچنین رشد معقول قیمت و افزایش تقاضای موثر و مقایسه وضعیت ساخت ساز در مشهد نسبت به سایر شهرها در ایران امیدوارکننده است.

به هرحال مهدی نیا برخلاف برخی  از اعضای شورا از آن دسته از اعضایی است که کمتر وارد فضای سیاسی و جناحی می شود و با توجه به تخصص خود کار را پیش می برد. البته کارهای نکرده او شاید در این یک سال بسیار باشد اما برای سال اول کاری در شورای شهر و با توجه به شرایط کشور کارنامه قابل قبول و حتی درخشانی داشته است.

گفتنی است پایگاه خبری تحلیلی مشهد تریبون عملکرد یک ساله هر ۱۵ عضو شورای شهر را بررسی خواهد کرد.

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *