به وب سایت خبری مشهد تریبون خوش آمدید
امروز : سه شنبه 23 مرداد 1397
اینجا تریبون شهر مشهد است/ برای تبلیغات و اسپانسرینگ همین حالا تماس بگیرید.

ادمین های ترسو پشت کانال های بی هویت/درخواستی از دادستانی برای برخورد با کانال های بی شناسنامه

کد خبر: 27171 - 14 مرداد, 1397

در آستانه روز خبرنگار فیاضی رئیس هیات مدیره خانه مطبوعات استان خراسان رضوی در مصاحبه با خبرگزاری ایرنا گفت: رسانه های فاقد هویت در فضای مجازی منجر به آلودگی اطلاعات شده اند زیرا ترکیبی از اطلاعات درست و نادرست را در اختیار مردم قرار می دهند که افکار عمومی را تحت تاثیر قرار می دهد.

این سخن مقدمه ای برای نشر چنین یادداشتی شد. آری امروزه در فضای مجازی به ویژه فضای شهر مشهد کانال ها و سایت هایی بی هویت، بی شناسنامه و بی مجوز در حال فعالیت هستند که هر از گاهی به افرادی حمله کرده و دست به مثلا افشاگری می زنند.

اگر ادمین این کانال ها در پیام رسان های گروهی اهداف و مقاصد غیرقانونی و اخلاقی نداشته باشند و ترسی از بیان محتوا خود نداشته باشند قطعا با هویت و با اسم خود مطالب را منتشر می کنند نه اینکه پشت اسامی گوناگون پنهان شوند.

این کانال ها در فضای شهری مشهد در میان موافقان و مخالفان شورا وشهرداری کنونی به وفور به چشم می خورد . کانال هایی که نه به رسانه ای وابسته اند و نه مدیر و ادمین آنها مشخص است، حتی راه ارتباطی با ادمین در بسیاری از موارد مشخص نمی باشد.

پر واضح است که مطالب چنین کانال هایی نه تنها قابل استناد نخواهد بود بلکه شایسته است دادستانی و دستگاه قضائی آنها راشناسایی و در موارد لازم با آنها برخورد نماید زیرا در بسیاری از موارد مطالبی خلاف واقع مطرح شده و هیچ گونه پاسخی توسط فرد مورد هجمه قرار گرفته شده توسط این کانال ها منتشر نمی شود.

اما در فضای شهر مشهد کدام کانال ها بی هویت و بی شناسنامه هستند؟

افشاآنلاین، مشهد گرام، ذره بین نیوز، صبح هشتم، خط هشتم، مشهد برای همه، شهر امید و … اسامی برخی از این کانال ها هستند که تا به این لحظه هیچ گونه هویت و مشخصاتی از گردانندگان آنها در بخش پروفایل یا نمایه کانال برای مخاطبین درج نشده است. البته در برخی از محافل شنیده هایی به گوش می رسد که فلان کانال متعلق به فلانی است اما این گمانه زنی ها سندیت نداشته و برای عموم مشخص نیست.

به نظر می رسد برخی از کانال ها حتی توسط یک نهاد و ارگان برای تامین اهداف خاص پشت پرده بارگذاری می شوند و حتی بیشتر بروز رسانی آنها مربوط به ساعات اداری است که این فرضیه می تواند قابل پیگیری باشد.

به هر حال اگر فردی دچار هجمه قرار می گیرد باید بتواند ادمین و صاحب کانال تلگرامی را شناسایی کند و او را به محکمه فرا بخواند اما در حال حاضر چنین امکانی وجود ندارد.

افرادی که پشت کانال های خبری پیام رسان های گروهی خود را پنهان کرده اند هیچ لزومی برای رعایت اصول خبرنگاری و رعایت اخلاق رسانه ای نمی بینند زیرا شخصیت انها از قضاوت ها مصون می ماند.

به هر حال شایسته است دادستانی و مقامات قضائی استان که همواره با دقت مسائل را رصد می کنند به این امر ورود کرده و فعالیت کانال های رسانه ای در تمامی پیام رسان ها را منوط به داشتن شناسنامه و هویت کنند.

مطالب بيشتر

بدون نظر