به وب سایت خبری مشهد تریبون خوش آمدید
امروز : سه شنبه 23 مرداد 1397
اینجا تریبون شهر مشهد است/ برای تبلیغات و اسپانسرینگ همین حالا تماس بگیرید.

1 سال گذشت: مشهد هوشمند تر از گذشته…

کد خبر: 27161 - 13 مرداد, 1397

مشهد تریبون: حدودا 1 سال پیش تقی زاده خامسی به عنوان شهردار مشهد رسما کارش را آغاز کرد. مهمترین شعار او تحقق شهر هوشمند بود.این امر آنقدر برای شهردار مهم بود که در تمامی احکام صادره به این امر اشاره کرده است.  اما حال پس از گذشت 1 سال می توان با بررسی فعالیت های انجام شده میزان موفقیت شهرداری در تحقق مهمترین شعارش را بررسی کرد.

البته قطعا تحقق شهر هوشمند در گرو شهرداری هوشمند است که فعالیت هایی همچون افتتاح رسمی سامانه میز کار یکپارچه، طراحی و پیاده سازی سامانه جامع مدیریت پسماند، نرم افزار موبایلی برداشت اطلاعات انشعابات فضای سبز، استانداردسازی گردشگر کار در سامانه مبصا، برگزاری 68 عنوان دوره آموزش مجازی ویژه پرسنل شهرداری مشهد، هوشمند سازی کامل فرآیند مناقصه در شهرداری مشهد، رضایت‌سنجی الکترونیکی در حوزه عملکردی آموزش، اتصال سه ایستگاه اصلی آتش نشانی به شبکه اینترانت فیبر نوری از جمله اقدامات شهرداری مشهد و معاونت برنامه ریزی و توسعه این نهاد در این زمینه بود.

اما در بخش شهروند هوشمند و خدمات شهری الکترونیک می توان از اقداماتی همچون راه اندازی دستگاههای شارژ خودکار کارت شهروندی( مشهد کارت ) ویژه ایستگاههای اتوبوس و قطار شهری، راه‌اندازی سامانه فضای اطلاع‌رسانی شفاف، راه اندازی سایت جامع گردشگری مشهد، اطلاع از خرابی چراغ های راهنمایی به وسیله ربات، فرآیند درخواست کالا به صورت الکترونیکی، امکان دریافت خدمات شهری الکترونیک از طریق همکاری با پیام رسان های گروهی، حمایت از کسب و کارهای نوپا در حوزه فناوری اطلاعات، بهره‌برداری از پروژه‌های شبکه شارژ الکترونیکی من‌کارت در مشهد، پخش زنده جلسات شهرداری و شورای شهر مشهد برای شهروندان و سامانه پرداخت خُرد در بستر تلفن همراه  نام برد.

در این حوزه نقش سازمان فاوا و معاونت برنامه ریزی شهرداری مشهد بسیار چشم گیر بوده است.

در این زمینه هادی اخوان دانشجوی دکترای جغرافیا و برنامه ریزی شهری به خبرنگار ما گفت: آنچه یک شهر را به‌سمتِ هوشمندی پیش‌می‌برد، صرفاً استفاده از ابزار الکترونیک و سیستم ارتباطاتی آن شهر نیست؛ بلکه نحوۀ برنامه‌ریزی و استفاده از این ابزار درجهت ارتقای سطح کیفی زندگی شهروندان یک شهر است.

وی خاطر نشان کرد: شهرداری مشهد در یک سال گذشته با حضور آل شیخ معاون برنامه ریزی و توسعه به درستی از ابزارهای الکترونیک جهت ارتقا سطح زندگی مردم استفاده کرده و اگر این روند در شهر مشهد ادامه داشته باشد قطعا تا پایان دوره شورای پنجم مشهد به استاندارهای شهرهای الکترونیک در دنیا نزدیک و نزدیک تر خواهد شد.

این پژوهشگر حوزه شهر هوشمند افزود: در شهرهوشمند شاهد کاهش فساد خواهیم بود و رشد اقتصادی و بهره‌وری بیشتر از شهرهای سنتی است و از تردد بی‌رویه و زاید مردم درشهر و افزایش آلودگی هوا، ترافیک، هدر رفت سوخت و اتلاف وقت شهروندان جلوگیری خواهد شد.

این دانشجوی دکترای برنامه ریزی شهر در پایان خاطر نشان کرد: یکی از پروژه های بسیار مهم که شهردار مشهد باید در این حوزه آن را دنبال کند موضوع تحقق کامل و اصولی وای فای شهری است تا مردم بیش از پیش پیشرفت های این حوزه را احساس نمایند.

 

 

 

مطالب بيشتر

بدون نظر