به وب سایت خبری مشهد تریبون خوش آمدید
امروز : سه شنبه 23 مرداد 1397
اینجا تریبون شهر مشهد است/ برای تبلیغات و اسپانسرینگ همین حالا تماس بگیرید.

حاجیان شهری بیان کرد:بخش هایی از آتش نشانی را می توان خصوصی سازی کرد/امکان استفاده از نیروهای مازاد شهرداری در آتش نشانی!

کد خبر: 27034 - 27 تیر, 1397

ظهر امروز نشست خبری حاجیان شهری رئیس کمیسییون خدمات و محیط زیست شهری مشهد با محوریت موضوع واگذاری یا عدم واگذاری آتش نشانی به بخش خصوصی انجام شد.

در این جلسه حاجیان شهری در پاسخ به ابهامات مطرح شده توسط مشهد تریبون در خصوص سخنان خود، گفت: به طور کلی خصوصی سازی برای افزایش بهره وری و کاهش هزینه ها است. در قرارداد مذکور به شرکت گفته اند پولی را بگیر و این ایستگاه ها را بچرخان یعنی همه هزینه ها این ایستگاه ها ارزیابی شده و با حق مدیریت برای شرکت در نظر گرفته اند و حتی سود وامی که شرکت برای خرید تجهیزات گرفته است را هم در قرار داد دیده اند و اسم آن را گذاشته اند خصوصی سازی!

وی افزود: این قرارداد در گذشته در هیات مدیره سازمان آتش نشانی تصویب گردیده و اگر شهرداری می خواهد خصوصی سازی کند چرا به دنبال اخذ مجوز از شورای شهر است؟ ما می گوییم خصوصی سازی خوب است اما چرا در سازمان فردوس ها خصوصی سازی نکرده ایم؟ در شورای سوم گفته شد کلیات قبول است و آیین نامه اجرایی ارائه شود اما پس از آن آیین نامه ای تصویب شده در فرمانداری و هیات تطبیق ابطال می شود.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر مشهد اذعان داشت: در شورای پنجم هم مسیر را رفته ایم، این خصوصی سازی نبوده بلکه واگذاری بوده است، من هم معتقدم بخش هایی از آتش نشانی را می توان خصوصی سازی کرد. آتش نشانی 2 وظیفه بر عهده دارد. امداد نجات و اطفای حریق که حدود 78 میلیارد تومان برای عملیات آتش نشانی و حدود 41 میلیارد تومان هم برای امداد و نجات است و ما می گوییم که امداد و نجات را به بخش خصوصی دهند اما می گویند که بخش خصوصی گفته برای ما نمی صرفد که فقط امداد و نجات را بپذیریم.

وی خاطر نشان کرد: خب دو مطالعه تاکنون صورت گرفته است، ما بهای خدمات تمام شده را در این فعالیت ها نداریم و باید بدانیم که چه قدر برای ما تمام می شود.

وی در واکنش به سخنان قاضی زاده هاشمی عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی که گفته بود شهرداری ها نهاد غیرحاکمیتی هستند، بیان کرد: شهرداری ها یک نهاد غیردولتی است و نه غیرحاکمیتی، قانون شهرداری ها را بخونید و ببینید چه قدر وظایف حاکمیتی به شهرداری ها تکلیف شده است البته نه من مرجع هستم نه آقای قاضی زاده هاشمی.

حاجیان شهری در مورد نظریه مجلس شورای اسلامی که بیان کرده چیزی به عنوان حاکمیتی بودن آتش نشانی یافت نشده است، بیان کرد:قرار بوده استفساریه گرفته بشود و این تبدیل به یک نظریه مشورت حقوقی شده است، اگر نظر مشورتی قوه قضائیه باشد رویه می شود. ما حتی در جلسه مشترک کمیسون ها خدمات شهری، حقوقی و برنامه ریزی به نتیجه نرسیدیم و به نظریه قبل برگشتیم در عین حال بعضی از دوستان معتقدند که از وزارت کشور الزامی برای گرفتن استعلام نداریم و اگر چنین الزامی نیست که نیست!

وی اظهار داشت: بحث کنونی در خصوص مسئولیت های آتی است، خدایی نکرده اگر ماجرایی مثل پلاسکو اتفاق افتاد چه کسی میخواهد پای کار بیاد؟ شهرداری خودش مسئولیت را بپذیرد و اگر مسئولیت عملیات ها را پذیرفتند چرا آمده اند تا مجوز شورا بگیرند؟ اگر باید از شورا اجازه بگیرند پس در ایام قبلی کار غیرقانونی کردند اگر نیاز ندارند خب خودشان اجرا کنند.

حاجیان شهری اذعان داشت: در خصوص بند ک ماده 8  هم اختلاف نظر است به نظر باید خود وزارت کشور ورود نماید و اگر بنویسید حاکمیتی نیست که نهضت خصوصی  سازی راه می افتد و کمبود شهرها در این حوزه جبران می شود.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر مشهد افزود: ما در بودجه سال 97، هفت میلیارد تومان بابت حقوق و دستمزد این 4 ایستگاه خصوصی تصویب کرده ایم و 30 میلیارد تومان هم تسهیلات و خرید تجهیزات پیش بینی شده است.

وی در خصوص تکلیف نیروهای به کارگرفته بخش خصوصی در این حوزه در صورت عدم فعالیت این بخش که حدود 110 نفر می شوند و اینکه چه تضمینی برای سازمانی شدن این افراد هست، گفت: تقریبا اکثر اعضای شورای شهر و شهردار گفته اند ما در شهرداری مازاد نیرو داریم. شما اگر تشکیلات ابلاغی جدید شهرداری را ببینید، 50 در صد پست ها حدودا مربوط به آتش نشانی است. فرض بر این بگیرید  و فکر کنید که این 110 نفر بخش خصوصی صلاحیت ندارند و قرار نیست از بی صلاحیت ها استفاده کنیم، تنها کافی است از این همه نیروی مازاد در شهرداری که در حال حاضر حقوق می گیرند تعدادی آموزش ببینند و در ایستگاه ها کار کنند.

پس از این توضیج یکی از خبرنگاران بیان کرد که شما فرض را بر این بگیرید که این افراد صلاحت دارند، آن موقع چه می کنید که حاجیان شهری گفت نه فرض رو بر این بگیریم که صلاحت ندارند و می خواهید ببینید نیرو از کجا بیاوریم…

وی در پاسخ به این سوال که نیروهایی که مدت ها در مشاغل دیگری همچون کارمند اداری و … در شهرداری کار می کردند آیا توان آتش نشان شدن دارند یا خیر، بیان کرد: آموزش می بینند!

ادامه دارد …

مطالب بيشتر

بدون نظر