به وب سایت خبری مشهد تریبون خوش آمدید
امروز : سه شنبه 23 مرداد 1397
اینجا تریبون شهر مشهد است/ برای تبلیغات و اسپانسرینگ همین حالا تماس بگیرید.

وقتی عضو شورای شهر مشهد مفسر قوانین کشوری می شود/ نگاهی به بند “ک” ماده 8 قانون خدمات کشوری

کد خبر: 27024 - 26 تیر, 1397

مشهد تریبون : امروز گزارشی از ضمیمه استانی روزنامه همشهری با موضوع ” واگذاری آتش نشانی به بخش خصوصی” منتشر شد.

در این گزارش از حاجیان شهری رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر مشهد اینگونه نقل شده بود که “واگذاری فعالیت های آتش نشانی به بخش خصوصی مخالف بند “ک” ماده 8 قانون قانون مدیریت خدمات کشوری است.

اما به واقع بند قانونی مذکور چیست و چه معنایی دارد؟

ماده 8 امورحاکمیتی را این چنین تعریف می نماید: آن دسته از اموری است که تحقق آن موجب اقتدار و حاکمیت کشور است و منافع آن بدون محدودیت شامل همه اقشار جامعه گردیده و بهره‌مندی از این نوع خدمات موجب محدودیت برای استفاده دیگران نمی‌شود که بندهای مختلفی را شامل این توضیح می داند که در این راستا بند “ک” آورده است که ارتقاء بهداشت و آموزش عمومی، کنترل و پیشگیری از بیماریها و آفتهای واگیر، مقابله و کاهش اثرات حوادث طبیعی و بحرانهای عمومی شامل امور حاکمیتی هستند.

حاجیان شهری سخنانش را بنا بر این بند قانونی گذاشته است اما ذکر چند نکته در این خصوص خالی از لطف نیست.

اولا خدماتی همچون ارتقاء بهداشت و اموزش عمومی که در این بند آمده است توسط متولیان امر به بخش خصوصی واگذار شده اند و اگر بنا بود نسبت به خصوصی سازی این موارد اعتراضی شود باید تمامی بیمارستان های خصوصی، اورژانس های خصوصی که با جان مردم سر و کار دارند را تعطیل می کردند و تمامی دانشگاه ها و مدارس عمومی را کنار می گذاشتند اما در این حوزه بخش خصوصی در کنار بخش دولتی فعال است.  اما در پایان این بند به مقابله و کاهش اثرات حوادث طبیعی و بحران های عمومی اشاره شده است.

خب تعریف حوادث طبیعی مشخص است که این امر شامل سیل، طوفان، گردباد و… می شود و اتفاقا آتش سوزی غیر طبیعی است و حوادث غیرطبیعی شامل آتش سوزی، تصادف، انفجار، بمباران و حوادث گوناگون صنعتی می باشد که این تعاریف به سادگی در مراجع در دست می باشد.در دانشنامه ویکیپدیا هم آمده که ممکن است حادثه ای ثانویه همچون آتش سوزی پس از یک از بلایای طبیعی رخ دهد که اینجا هم این دو امر از هم جدا شده اند.

همچنین مشخص است که بحران و بحران های عمومی خود معلول علت یا علت های دیگر در جامعه است و اساس با مطالعه اساسنامه سازمان آتش نشانی کشور و شرح وظایف ستادهای مدیریت بحران استانداری ها مشخص می شود که پرداختن به بحران های عمومی کار این ستادها است و نه آتش نشانی و اگر روزی یک آتش سوزی گسترده همچون حادثه پلاسکو تبدیل به یک بحران بزرگ شد آن موقع نهادهای مربوط به مدیریت بحران دست به کار می شوند.

اما جالب است که رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر مشهد چگونه این بند قانونی را مربوط به آتش نشانی دانسته و چنین تفسیری ارائه کرده است و عجیب تر آنکه خبرنگار گزارش نویس رسانه مذکور نه تنها در خصوص جزئیات این ماده قانونی پرسشی نکرده بلکه به کند و کاو آن نپرداخته است.

اما به هر حال باز هم اگر ایشان بر تفسیر خود پافشاری داشته باشد همچنان این امکان وجود دارد تا از معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی استفساریه گرفت. امری که حتی شخص رئیس جمهور بارها برای ابهامات و تفاسیر قانونی انجام داد و نظرات مشورتی مجلس را در نظر گرفته است زیرا طبق اصل 73 مجلس شورای اسلامی شرح و تفسير قوانين عادي در صلاحيت مجلس شوراي اسلامي است.

چندی پیش بود که شهرداری مشهد از مجلس شورای اسلامی استعلامی کرده بود که آیا آتش نشانی جزء وظایف حاکمیتی است هست یا نه که معاونت قوانین مجلس نظریه مشورتی خود را ارائه داده و بر اساس اطلاعات منتشر شده در رسانه ها و شبکه های اجتماعی در نظریه مذکور که معاونت قوانین مجلس آن را تهیه کرده به این نکته اشاره شده که سندی مبنی بر حاکمیتی بودن خدمات آتش نشانی پیدا نشده است.

همچنین امیر حسین قاضی زاده عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال مشهد تریبون که آیا وظیفه آتش نشانی حاکمیتی و غیرقابل واگذاری است، ضمن بیان اینکه خود شهرداری نهادی غیرحاکمیتی است، این پرسش را مطرح نمود: چطور می شود نهادی غیرحاکمیتی باشد و وظایف حاکمیتی داشته باشد؟؟

مطالب بيشتر

بدون نظر