به وب سایت خبری مشهد تریبون خوش آمدید
امروز : سه شنبه 23 مرداد 1397
اینجا تریبون شهر مشهد است/ برای تبلیغات و اسپانسرینگ همین حالا تماس بگیرید.

عضو هیات رئیسه مجلس بیان کرد: شهرداری نهادی غیرحاکمیتی است/ چطور می شود نهادی غیرحاکمیتی، وظایف حاکمیتی داشته باشد؟

کد خبر: 27018 - 24 تیر, 1397

همچنان یکی از موضوعات داغ این روزهای فضای مدیریت شهری مشهد بحث واگذاری یا عدم واگذاری آتش نشانی به بخش خصوصی است.

در این زمینه حاجیان شهری رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر مشهد اعلام کرده که آتش نشانی وظیفه ای حاکمیتی است پس نباید به بخش خصوصی واگذار شود.

در این زمینه امیر حسین قاضی زاده هاشمی عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در پاسخ به خبرنگار مشهد تریبون گفت: شهرداری یک نهاد عمومی، غیر دولتی و اساسا یک نهاد غیر حاکمیتی است.

نماینده مردم مشهد افزود: وظایف حاکمیتی یعنی وظایفی که دولت راسا بر عهده دارد و اگر امری حاکمیتی باشد قابل واگذاری به بخش خصوصی و نهادهای غیردولتی و عمومی نیست.

وی در پاسخ به این سوال که آیا وظیفه آتش نشانی حاکمیتی و غیرقابل واگذاری است، ضمن بیان اینکه خود شهرداری نهادی غیرحاکمیتی است، این پرسش را مطرح نمود: چطور می شود نهادی غیرحاکمیتی باشد و وظایف حاکمیتی داشته باشد؟

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی همچنین اذعان داشت: شهرداری مشهد چندی پیش استعلامی کرده بود که آیا آتش نشانی جزء وظایف حاکمیتی است هست یا نه که معاونت قوانین مجلس نظریه مشورتی خود را داده است و شما می توانید به متن آن نظریه رجوع نمایید.

گفتنی است بر اساس اطلاعات منتشر شده در رسانه ها و شبکه های اجتماعی در نظریه مذکور که معاونت قوانین مجلس آن را ارائه داده به این نکته اشاره شده که سندی مبنی بر حاکمیتی بودن خدمات آتش نشانی پیدا نشده است.

پرسش پرمعنای قاضی زاده هاشمی با این عبارات که “چطور می شود نهادی غیرحاکمیتی باشد و وظایف حاکمیتی داشته باشد؟” به نظر پاسخ به خیلی از سوالات را می دهد. می توان اینگونه دریافت که چون شهرداری نهادی غیرحاکمیتی است پس تمام وظایف آن هم از جمله آتش نشانی غیر حاکمیتی است که به نظر می رسد نظر این نماینده مجلس با نظریه مشورتی معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی در یک راستا می باشد.

تنظیم و مصاحبه – سید مهدی وزیری

مطالب بيشتر

بدون نظر