به وب سایت خبری مشهد تریبون خوش آمدید
امروز : یکشنبه 31 تیر 1397
اینجا تریبون شهر مشهد است/ برای تبلیغات و اسپانسرینگ همین حالا تماس بگیرید.

نقدی بر اظهارات رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر مشهد در خصوص واگذاری آتش نشانی به بخش خصوصی

کد خبر: 26996 - 19 تیر, 1397

مشهد تریبون: در چند روز گذشته موضوع واگذاری ایستگاه های آتش نشانی به بخش خصوصی در مشهد به حاشیه رفته و رییس کمیسیون خدمات شهری شورای پنجم در چندین اظهار نظر که در فضای مجازی منتشر شده این امر را غیر قانونی دانسته و شهرداری به ویژه معاونت خدمات شهری شهرداری را زیر سوال برده است.

حاجیان شهری گفته است: چهار ایستگاه آتش نشانی در شهر مشهد تا ابتدای سال 1396 طبق قراردادی پنج ساله به بخش خصوصی واگذار شده بود. پس از پایان قرارداد این ایستگاهها، شورای چهارم شهر مشهد دوباره قرارداد را برای مدت چهار ماه تمدید کرد اما با شروع فعالیت دوره پنجم شورای شهر مشهد و طبق اعلام نظر معاون امور شهرداریهای وزارت کشور و مدیرکل دفتر حقوقی سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور وظایف آتش نشانی جزو وظایف حاکمیتی است و قابل واگذاری به بخش خصوصی نیست.

همچنین وی بیان کرده است: چون شهرداري ها زير مجموعه وزارت کشور مي باشند بايد استعلامات قانوني براي واگذاري ها به بخش خصوصي از اين وزارتخانه انجام شود که معاونت خدمات شهري هيچ استعلامي به ما نداده است .

حاجیان شهری گفت: تاکنون انجام عملیات آتش نشانی در هیچ کشوری به بخش خصوصی واگذار نشده است ولی شهرداری مشهد در تحویل گرفتن ایستگاههای واگذار شده به بخش خصوصی در این شهر تعلل می کند.

وي همچنین درپاسخ به سوال خبرنگار موج که اين واگذاري ها چه سودي براي شهر مشهد دارد تاکيد کرد: بايد از معاونت خدمات شهرداري مشهد بپرسيد چه سودي براي شهر دارد؟

پس از یادآوری سخنان رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر مشهد، ذکر چند نکته را به ایشان و سایر مخاطبان ضروری می دانیم.

اول اینکه برخلاف گفته آقای حاجیان شهری انجام عملیات آتش نشانی در بسیاری از کشورها در سطح های مختلف به بخش خصوصی واگذار شده و ایستگاه های خصوصی در آمریکا، انگلستان و برخی دیگر از کشورها در کنار ایستگاه های دولتی وجود دارد.

در واقع با جستجو عبارت “Private Fire Brigadets” یا ” private sector fire department” متوجه این موضوع می شویم. در زیر هم نام یک سری از شرکت های معروف بخش خصوصی در دنیا در زمینه آتش نشانی آمده است.

Clariant Corporation, Corning, DSM Pharmaceuticals, DuPont – Fayetteville Works, Weyerhaeuser Company

نکته بعدی آنکه نظر مشورتی معاونت امور قوانین مجلس شورای اسلامی حاکی از آن است که سندی مبنی بر حاکمیتی بودن خدمات آتش‌نشانی پیدا نشده و معمولا در زمان هایی که قانون سکوت کرده دستگاه ها به نظر مشورتی این معاونت تمکین می کنند.

اما ماجرا واگذاری امور حاکمیتی یا غیر حاکمیتی چیست؟ خیلی ها معتقد اند آموزش و تامین سلامت هم از امور حاکمیتی است پس نباید بخشی از آن به بخش خصوصی واگذار می شد. امنیت که مهمترین وظیفه حاکمیتی است بخشی از آن به بخش خصوصی واگذار شده است. به طور مثال سردار جلالی رییس پدافند غیرعامل کشور در اظهار نظری که نشر گسترده پیدا کرده است، بیان کرد: به دلیل درهم آمیختگی امنیت فضای سایبری و فیزیکی، موضوع امنیت سایبری صرفاً در شورای عالی فضای مجازی قابل حل نیست، چراکه بعضاً پدیده‌ای در فضای سایبری شروع می‌شود که تبعات آن در فضای فیزیکی پدیدار می‌شود از این‌رو باید برای این پدیده‌های جدید، فکری اندیشیده شود.

وی گفت: بحث امنیت باید اقتصادی و به بخش خصوصی واگذار شود.

همچنین بند الف ماده 24 قانون خدمات کشوری آورده است:

الف – حداکثر شش‌ماه پس از تصویب این قانون آن‌دسته از وظایفی که قابل واگذاری به بخش غیردولتی است را احصاء و با رعایت راهکارهای مطروحه در این فصل نسبت به واگذاری آنها اقدام نمایند. به نحوی که طی هر برنامه بیست درصد(20% ) از میزان تصدیهای دولت در امور قابل واگذاری کاهش یابد.

در ادامه نیز باید اشاره کرد که واگذاری ها به بخش خصوصی در حوزه آتش نشانی دارای مصوبه شورای شهر مشهد بوده و شهرداری تنها اجرا کرده است.مصوباتی که با مخالفت فرمانداری مواجه نشده و می توان گفت مورد تایید دولت هم بوده است. حال پس از واگذاری های متعدد در صورت از بین بردن این موضوع خسارت زیادی به بخش خصوصی و خدمات دهی در حوزه آتش نشانی شهر خواهیم شد.

ممکن است دغدغه ایشان و برخی دیگر در خصوص کیفیت ارائه خدمت بخشی خصوصی باشد که این موضوع قابل بررسی است و دلیلی ندارد که صورت مسئله پاک شود. می توان با مشوق هایی و نظارت های دقیق کیفیت عملکرد بخشی خصوصی را نیز بالا برد ضمن آنکه بنا بر گزارش های واصله بسیاری از اطفای حریق ها و از جان گذشتگی ها توسط ایستگاه های تحت اداره بخش خصوصی در شهر مشهد بوده است.

به هر حال حتی اگر رئیس کمیسیون خدمات شهری با این توضیحات نیز قانع نشود می تواند با دسترسی که به شهردار مشهد دارد موضوع را پیگیری کند و در کمال آرامش و در جوی آرام نظرات خود را لحاظ نماید.

مطالب بيشتر

بدون نظر