به وب سایت خبری مشهد تریبون خوش آمدید
امروز : چهارشنبه 30 خرداد 1397
اینجا تریبون شهر مشهد است/ برای تبلیغات و اسپانسرینگ همین حالا تماس بگیرید.

اگزوز پردود هواپیماها روی سر مشهد

کد خبر: 26926 - 24 آذر, 1396

مشهد تریبون : همان طور که می دانید موضوع آلودگی هوا در شهرهای بزرگ از معضلاتی است که روز به روز بیشتر به چشم می آید و اذهان مختلفی را به خود درگیر کرده است. هرچه این مشکل بزرگ تر شده، راه حل ها نیز ناکارآمدتر و تلاش های صورت گرفته بدون اثر یا پایان یافته یا بدون نتیجه ادامه می یابد.

اما در شهرهای بزرگ خودروهای شخصی در افکار عمومی بیشترین تقصیر را در این موضوع دارند، این در حالی است که نقش سایر آلاینده ها همچون هواپیماهای بر سطح شهر پرواز می کنند بسیار بالا است.

البته موضوع آلودگی هواپیماها موضوع جدیدی نیست و در تمامی دنیا تاثیر خود را دارد.

به گزارش مشهد تریبون همین امسال بود که نیویورک تایمز گزارش داد که اگر یک پرواز هواپیمایی از کالیفرنیا تا نیویورگ انجام دهید، 20 درصد گازهای گلخانه ای که ماشین شما در طول سال تولید می کند را ایجاد کرده اید.

این گزارش اضافه می کند که طبق برآوردها حدود 20 هزار هواپیما در جهان در حال استفاده است و پیش بینی می شود که تا سال 2040 این میزان به 50 هزار فروند برسد.

همچنین خبرگزاری فرانسه از قول انستیتوی محیط زیست فرانسه نوشته است که میزان گازکربنیکی Co2 که از جابجایی های هوایی منتشرمی شود ۵۵۰میلیارد تن در سال است که این رقم ۵/۲ درصد از کل گازکربنیکی را که انسان در مجموع تولید می کند، تشکیل می دهد .

در این گزارش آمده است در هر پرواز رفت و برگشت پاریس- نیویورک، میزان یک تن  به ازای هر مسافر تولید می شود که البته این رقم مربوط به زمانی است که هواپیما پر باشد و در پروازهای چارتری که تعداد مسافرکمتر است این میزان بیشتر خواهد بود .

نشریه یادشده در ادامه خاطرنشان کرده است هر مسافر هواپیما حدود ۱۴۰ گرم دی اکسید کربن  ۲ Co در هر کیلومتر تولید می کند در حالی که این رقم برای هر سرنشین خودرو یکصد گرم در هر کیلومتر می باشد. به گفته “انستیتوی محیط زیست فرانسه”، تاثیر منفی هر نوبت سفر رفت و برگشت پاریس- نیویورک و میزان انتشار گازهای گلخانه ای در آن معادل یک چهارم گازهای گلخانه ای است که هر شهروند فرانسوی در سال تولید می کند. البته گاز دی اکسید کربن، تنها گازی نیست که بر اثر پرواز هواپیماها به وجود می آید، اکسیدهای ازت (Nox) که از پرواز هواپیماها منتشر می شوند نیز تاثیر بسیار منفی بر تغییرات جوی دارند.

پس مشاهده می شود که در تمامی دنیا آلودگی هوا توسط هواپیماها امری طبیعی است اما ناوگان نسبتا قدیمی هوایی کشور ایران بر این معضل افزوده است و قطعا آلودگی بیشتری را تولید می کند.

اما این موضوع در مقیاس بومی کلانشهر مشهد بسیار نگران کننده است. همین چند روز پیش بود که معاون نظارت و پایش حفاظت محیط ‌زیست استان خراسان رضوی بیان کرد که بیش از ٢٠٠ هواپیما در روز در آسمان مشهد تردد می کنند و بر اساس مطالعات انجام‌شده، آلودگی هر هواپیما برابر با ۶ هزار خودرو است که مسئولان باید با تغییر مسیر پروازی نسبت‌به این موضوع همت گمارند.

در واقع با یک ضرب ساده می توان متوجه شد که آلودگی هواپیماها در مشهد معادل یک میلیون و دویست هزار خودرو در روز است که کمتر کسی به این نکته اساسی و مهم توجه می کند و بیشتر تمرکز افراد بر روی خودروهای شخصی است.

فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد بعد از فرودگاه بین‌المللی مهرآباد تهران  و بالاتر از فرودگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) دومین فرودگاه پررفت و آمد کشور است، این مجموعه که در جنوب شرقی مشهد قرار دارد با دارای 2 باند موازی است و از 51 مسیر پرواز در آن انجام می شود.

با توجه به حجم بالای فعالیت این مجموعه پروازی، سالهاست که سمن ها و فعالیت محیط زیست خواستار جابه جایی این فرودگاه از داخل به خارج شهر هستند اما تاکنون اتفاقی در این خصوص نیفتاده است. البته به غیر از موضوع آلودگی هوا، آلودگی صوتی ایجاد شده توسط هواپیماها نیز همواره آزار دهنده بوده است.

در خصوص این معضل بزرگ در شهر مشهد ابتدا طرح انتقال فرودگاه به خارج از شهر مطرح شد که ظاهرا با وجود طرح ایجاد باند سوم به صورت مورب این طرح کنار گذاشته شده و قرار است باند سوم پس از افتتاح این مشکلات را حل نماید. البته ایجاد باند سوم شاید بتواند در خصوص آلودگی های صوتی چاره ساز باشد اما به هر حال آلودگی زیست محیطی ایجاد شده توسط هواپیماها باز هم وجود خواهد داشت و فقط با فاصله از شهر مشهد این اتفاق می افتد که البته باز هم تاثیرات خود را بر جو هوا خواهد داشت. تحقیقات نتایج بسیار متفاوتی را به ما نشان می دهد. زمانی که هواپیما در حال پرواز می باشد اگزوزها آلودگی به وجود می آورند. در ارتفاعات همیشه باد در حال جریان است و الودگی را می توانند تا فاصله ی ۱۰,۰۰۰ کیلومتری به دور دست ها ببرند.

اما فعالین محیط زیست در خصوص این معضل جهانی راه حل هایی نیز دارند.

کمتر با هواپیما سفر کنید:

هواپیماها یکی از عمده ترین آلاینده های محیط زیست هستند. برای رسیدن به اهداف زیست محیطی در جهان هر یک از انسان های کره زمین باید سالانه حداکثر ۹/ ۵ تن کربن دی اکسید تولید کند. این در حالی است که تولید دی اکسید کربن به ازای هر مسافر برای پرواز رفت و بازگشت هواپیمایی از برلین به نیویورک ۵/ ۶ تن دی اکسید کربن است!

ناوگان هوایی کشور نوسازی شوند:

اگرچه موضوع ساخت هواپیماهای سبز همچون خودروهای سبز در دنیا مطرح است، اما تولید و استفاده متداول از آنها فعلا دست یافتنی نیست اما ناوگان هوایی کشورهایی همچون فرانسه و آمریکا به مراتب آلودگی های هوایی کمتری تولید می کنند.

 کمک به محیط زیست:

یونایتد ایرلاینز برای جلوگیری از گاز های گلخانه ای ناشی از سوخت بنزین موتور های هواپیما، سعی دارد از این به بعد از سوخت حاصل از فضولات و چربی حیوانات در هواپیما های خود استفاده کند.

طی سال های اخیر، شرکت های مختلفی تصمیم به این کار داشتند، اما سرمایه گذاری صورت گرفته توسط یونایتد ایرلاینز، بزرگ ترین سرمایه گذاری در این حوزه به حساب می آید.

همچنین شرکتی همچون یونایتد در هنگام فرآید رزور بلیت صفحاتی را برای کمک به محیط زیست به مردم پیشنهاد می کند.به طور مثال شما برای جبران تقریبا 0.9 تن متریک کربن که از طریق سفر شما از نیویورگ به سانفرانسیسکو و بالعکس ایجاد می شود، دو راه پیش رو دارید، کمک حدود 9 دلاری به یک نیروگاه بادی در تگزاس یا کمک 11 دلاری به یک برنامه محیط زیست برای حفظ جنگل های پرو

در نهایت باید گفت که طبق گفته محققان نسبت به ۲۰ تا ۳۰ سال گذشته میزان آلودگی هایی که توسط هواپیماها بوجود آمده چندین برابر شده  و این روند ادامه پیدا خواهد کرد. در سال های اخیر هزاران نفر به دلیل حوادث هوایی کشته شده اند در حالی که آلودگی هایی که توسط هواپیماها متوجه محیط زیست می شود هزاران نفر را در سال به کام مرگ می فرستد. این تاثیرات شاید مستقیم نباشند ولی بر روی چرخه ی محیط زیست به شدت تاثر گذار می باشند.

مطالب بيشتر

بدون نظر