به وب سایت خبری مشهد تریبون خوش آمدید
امروز : جمعه 29 تیر 1397
اینجا تریبون شهر مشهد است/ برای تبلیغات و اسپانسرینگ همین حالا تماس بگیرید.

چند خطی پیرامون طرح جامع جدید مشهد: از توانمند نمودن حاشیه شهر تا حفظ کاربری باغات

کد خبر: 26923 - 18 آذر, 1396

تیرماه سال 95 طرح جامع مشهد توسط استاندار خراسان رضوی به شهردار مشهد ابلاغ شد اما شهرداری مشهد در دوره قبلی خیلی موافق این طرح نبود به طوریکه حسین نژاد معاون شهرسازی شهرداری در مصاحبه ای خبر از پیشنهاداتی برای اصلاح این طرح داده بود.

اما پس از کش و قوس های فراوان فردا 19 آذرماه 1396 شهردار جدید مشهد تقی زاده خامسی از طرح جامع جدید رونمایی می کند، طرحی که می تواند موجب نظم دهی به سیستم شهرسازی و برنامه ریزی کلان شهر شود.

به گزارش مشهد تریبون اولین طرح جامع شهر مشهد موسوم به طرح خازنی  از سال ۴۷شروع شد و برنامه آن برای سالهای  ۱۳۰تا۱۳۷۰بود. طرح جامع دوم شهر مشهد که توسط مهندسان مشاور مهرازان تهیه شده بود از سال۶۷شروع شد و در خرداد ماه۱۳۷۲به تصویب شورایعالی رسید این طرح برای سالهای۱۳۷۰تا۱۳۹۵برنامه ریزی شده بود به عبارتی این طرح  تا پایان امسال اعتبار داشت و علی رغم تاخیرهای اجباری تحمیل شده در طول این سالها ، که در دور جدید شورایعالی شهرسازی و معماری برای رفع اثرات آن تلاشهای زیادی گردید،شهر هیچگاه بی برنامه نبوده است.

لازم به ذکر است طرح جامع جدید به تصویب شورای سوم شهر مشهد رسیده است و اصلاحاتی بر روی آن توسط شورای عالی شهرسازی و معماری انجام شده که از این پس ملاک عمل خواهد بود.

اما بر اساس اطلاعات به دست آمده توسط خبرنگار ما  طرح جامع سوم با تاکید بر اعاده حاشیه شهر به متن آن و توانمند نمودن حاشیه، کم کردن شکاف و فاصله بین حاشیه و متن، کاهش فشار بر مرکز شهر و تعریف مراکز شهری نوین ،تدوین شده است.
از ویژگی های دیگر این طرح می توان به توجه ویژه به دغدغه های محیط زیستی و حفظ کاربری های باغات و فضاهای سبز  اشاره کرد.

همچنین شورای عالی شهرسازی و معماری با توجه به ضرورت حراست از باقیمانده بافت تاریخی پیرامون حرم مطهر، بر بازنگری نتایج حاصله در مرکز شهر تاکید نموده و متعاقبا تهیه طرح تجدید نظر برای این پهنه را در دستور کار وزارت راه و شهرسازی قرار دارد که این مهم در حال حاضر در حال انجام است.

مطالب بيشتر

بدون نظر