پیشنهاد امروز
صفحه اصلی / مدیریت شهری / مدیریت شهری وشهرداری / نگاهی به تکنولوژی “ارتباط میدانی نزدیک” و کاربرد آن در حمل و نقل هوشمند مشهد
طراحی سایت در مشهد

نگاهی به تکنولوژی “ارتباط میدانی نزدیک” و کاربرد آن در حمل و نقل هوشمند مشهد

به گزارش مشهد تریبون امروز ۱۵ خرداد ماه ۱۳۹۶ از سامانه پرداخت خُرد در بستر موبایل ( NFC ) در ناوگان حمل و نقل عمومی شهر مشهد رونمایی شد.

سامانه ای که چندسالی است در شهرهای مدرن و توسعه یافته دنیا اجرایی شده  و مشهد اولین شهری است که در ایران به این سامانه دست پیدا می کند.

سیستمی که به شهروندان این امکان را می دهد که بدون استفاده از بلیت کاغذی و کارت های هوشمند مانند “مشهد کارت” تراکنش های خود را در زمان استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی و تنها با همراه داشتن گوشی تلفن همراه انجام دهند.

این امر قطعا مزایای بسیاری را در پی دارد که به طور مختصر به چند مورد اشاره می شود:

۱: مفقود نشدن کارت: زمانی که شما از من کارت یا همان مشهد کارت استفاده می نمایید و به مقدار زیادی آن را شارژ می کنید همواره نگران گم کردن آن هستید و شاید برای شما پیش آمده که با گم شدن من کارت شما، شارژ آنهم از بین می رود اما با تکنولوژی NFC شما کارتی برای گم شدن ندارید ضمن آنکه در صورت مفقود شدن موبایل شما، می توان شارژ کیف پول الکترونیکی خود را صفر نمایید.

۲: کاهش هزینه تولید من کارت و پرداخت امتیاز یا هزینه برای فروشندگان من کارت

۳: صرفه جویی شهروندان به طوریکه دیگر لازم نیست حتما مشهد کارت یا من کارت بخرند و تراکنش های خود را با گوشی تلفن همراه انجام می دهند.

۴ : ثبت تمامی رسیدهای تراکنش های صورت گرفته در گوشی تلفن همراه

۵: از آنجایی که مشهد شهری زائرپذیر است، از این پس زائرین تنها و تنها با داشتن نرم افزار مربوطه و داشتن “سیم کارت ارتباط نزدیک” می توانند از ناوگان حمل و نقل عمومی مشهد استفاده نمایند و لزومی برای خرید من کارت زائر ندارند.

اما تکنولوژی NFC  به چه معنا است؟

در واقع NFC مخفف کلمه  Near Field Communication  به معنای «ارتباط میدانی نزدیک»  و مجموعه ای از استانداردهای مخابرات بی سیم در فاصله های بسته و کوتاه است.

این تکنولوژی به موبایل شما قابلیت تبدیل شدن به یک کیف پول الکترونیک را میردھد و خوشبختانه اغلب گوشی ھای ھوشمند از این تراشه پشتیبانی می کنند و تعداد آنھا در حال افزایش است.حتی اگر گوشی شما جدید نیست نگران نباشید،این تراشه را می توان خرید و با چسباندن آن روی باطری گوشی، از این تکنولوژی برخوردار شوید. برای اینکه بتوان از این تکنولوژی جھت پرداخت پول به وسیله گوشی استفاده کرد، کاربر اطلاعات کارت بانکی خود را در گوشی ذخیره میکند .ھنگام تراکنش، گوشی را به دستگاه NFCخوان نزدیک کرده و اینگونه گوشی نقش کیف پول را ایفا می کند.

البته شما باید دارای یک سیم کارت NFC باشید. این سیم کارت ها به شما این امکان را میدهد تا اطلاعات مربوط به انواع کارت های بانکی را روی سیم کارت و به صورت امن ذخیره کنید و پرداخت های آنلاین را از طریقه شبکه شتاب با ان انجام دهید.در واقع با این تکنولوژی شما نه تنها تراکنش های ناوگان حمل و نقل عمومی، بلکه خرید های خود در بازار را نیز می توانید انجام دهید و فقط کافی است گوشی خود را به دستگاه کارتخوان نزدیک نمایید.

جایگاه NFC در ناوگان حمل و نقل عمومی دنیا

به گزارش مشهد تریبون در دنیای مدرن برای این تکنولوژی، میدانی وسیع از کاربری ها را تعریف کرده اند به طوریکه خیلی از شهروندان شهرهای هوشمند دنیا هیچ گاه کارت خرید، کارت استخر، کارت کتابخانه و یا هیچ گونه کارت هوشمند دیگری را با خود حمل نمی کنند زیرا NFC  به تنهایی کار همه آنها را انجام می دهد.

اما به طور ویژه در حمل و نقل عمومی این تکنولوژی کاربرد زیادی دارد. در انگلستان و به ویژه لندن این سیستم فراگیر شده و به طوریکه در سال ۲۰۱۴ اعلام گردید که در سه ماهه اول سال، ۵۰ درصد پرداخت ها بدون تماس صورت گرفته است.

شهردار سابق لندن بوریس جانسون در این زمینه گفته است: لندنی ها و بازدیدکنندگان شهر فوق العاده ما، می توانند اکنون از نقطه A به B بروند در حالیکه تنها از کارت های پرداختی بدون تماس استفاده می‌کنند. این یک جهش بزرگ برای شبکه حمل و نقل ما و اولین درجهان است که منجر به روشی می شود تا از فناوری روز دنیا برای کمک به مردم استفاده کرد.

در مثالی دیگر مسافران در شهر پورتلند به عنوان بزرگترین شهر ایالت اوزگن در ایالت متحده آمریکا قادرند هزینه های حمل و نقل را با گوشی های هوشمند خود پرداخت کنند. آژانس‌های حمل و نقل اعلام کردند که امکان پرداخت با گوشی‌های موبایلی یا سیستم‌ عامل‌های Apple، Android از طریق درگاه‌های پرداخت الکترونیکی نصب شده در اتوبوس ها و قطار های شامل سیستم کارت هوشمند Hop Fastpass به طور رسمی راه‌اندازی شده است.
برای استفاده از این سیستم، مسافر باید پس از اجرای نرم افزار مربوطه، گوشی را در کنار درگاه پرداخت نگه دارد و عموما به وسیله اثر انگشت یا کد، پرداخت تایید شود. اگر پرداخت موفقیت آمیز باشد تایید پرداخت بر روی صفحه نمایش درگاه پرداخت و گوشی همراه نمایش داده می شود.

در نمونه دیگری می توان به کاربرد NFC برای حمل و نقل عمومی در نیوجرسی آمریکا اشاره کرد. به طوریکه سازمان حمل ونقل نیوجرسی آمریکا با گوگل قراردادی به منظور ارایه فناوری  NFCدر گوشی های هوشمند منعقد کرده که کاربران بتوانند از آن برای پرداخت هزینه سرویس های حمل ونقل عمومی استفاده کنند.

همچنین کشور آلمان با اجرای آزمایشی سیستم Touch & Travel و شهر سانفرانسیسکو با تلفن همراه مجهز به NFC در شبکه حمل و نقل سریع نمونه های دیگری استفاده این فناوری توسط شهرهای توسعه یافته دنیا است.

مشهد و NFC به کجا می رسد؟

همان طور که تقی زاده خامسی شهردار مشهد بارها گفته است، تحقق شهر هوشمند یکی از برنامه های جدی مدیریت شهری در دوره جدید است که استفاده از این تکنولوژِی برای ناوگان حمل و نقل عمومی می تواند به عنوان یک نقطه شروع خوب و ارزنده ارزیابی شود اما همین قدم اول نیز باید به درستی مدیریت شود تا با شکست مواجه نشود.

افتتاح سیستم تراکنش با NFC در مشهد

در واقع ایجاد بستر برای فناوری نیمی از کار است و ۵۰ درصد دوم نیاز به فرهنگ سازی، آموزش و دسترسی آسان به خدمات در نظر گرفته شده دارد که از این طریق پیشنهادات زیر ارائه می گردد.

۱: با توجه به آنکه تعداد محدودی از شهروندان مشهدی دارای سیم کارت NFC  هستند، پیشنهاد می شود تا در ایستگاه های مترو و ایستگاه های اتوبوس و نقاط شلوغ شهر کانترهای اپراتور ایرانسل برای تعویض سیم کارت های معمولی با سیم کارت ها ارتباط نزدیک فعال شوند تا جامعه آماری هدفمند هرچه زودتر به این تکنولوژی دست یابند.

۲: در ورودی های شهر مشهد و همچنین ایستگاه های راهنمای زائر کانترهای تعویض سیم کارت و ارائه راهنما وجود داشته باشد تا زائرین در شهر مشهد با آگاهی کامل از حمل و نقل عمومی استفاده نمایند.

۳: پیشنهاد می شود هرچه سریعتر اپراتور همراه اول نیز به این طرح بپیوندد زیرا حجم بالایی از شهروندان از این اپراتور استفاده می کنند.

۴: شهرداری مشهد برای شروع کار و در جهت انگیزه بخشی، جوایزی را برای شهروندانی که از این قابلیت استفاده می نمایند در نظر بگیرد.

۵: استفاده از ظرفیت های مجازی و مکتوب رسانه ها و اکران های شهری جهت آگاهی بخشی

۶: تاکسی های سازمان تاکسیرانی، فروشگاه های شهرما، پارکینگ های مراکز شهری و … مجهز به دستگاه پذیرنده این سیستم شوند تا با همه گیرشدن آن استفاده از آن توسط شهروندان با انگیزه بیشتری همراه شود .

۷: نکته پایانی آنکه برخی برنامه های ایرانی مانند اپلیکیشن برنامه خندوانه روی اپل استور موجود می باشند اما نرم افزار تراکنش NFC بانک پاسارگارد برای حمل و نقل مشهد فقط برای گوشی های اندروید ارائه شده و نسخه IOS آن ارائه نشده و این در حالی است  امروزه بسیاری از شهروندان از گوشی های شرکت اپل استفاده می کنند لذا مدیران شهری باید برای این امر هم فکری بکنند در غیر این صورت این عامل می تواند موجب کمرنگ شدن این تکنولوژی و عدم فراگیر شدن آن در شهر مشهد شود.

در ادامه تصایری مربوط به استفاده از NFS در حمل و نقل عمومی:

انجام تراکنش و ورود به پارکینگ

چرخه حمل و نقل عمومی و استفاده از NFC

استانداردها و و تکنولوژی های مختلفی برای انتقال اطلاعات به صورت بیسیم وجود دارد  ولی ان اف سی در قالب یک تکنولوژی موفق در حوزه حمل و نقل عمومی مورد استفاده قرار گیرد.

پرداخت هزینه اتوبوس در چین با استفاده از NFC 

استفاده از سیستم Touch & Travel و یک گوشی مجهز به NFC در آلمان

شارژ تلفن همراه برای استفاده از سیستم NFC در حمل و نقل عمومی در لندن


خروج از مترو لندن با سیستم NFC

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *