به وب سایت خبری مشهد تریبون خوش آمدید
امروز : سه شنبه 23 مرداد 1397
اینجا تریبون شهر مشهد است/ برای تبلیغات و اسپانسرینگ همین حالا تماس بگیرید.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد: نرم افزار موبایلی پسماند به بهره برداری می رسد

کد خبر: 26868 - 29 آبان, 1396

رشد جمعیت و شهرنشینی به‌ افزایش نرخ تولید پسماندمنجرشده‌است که فقدان مدیریت به موقع و صحیح آن اثرات نامطلوبی بر زندگی انسان و محیط زیست خواهدگذاشت. از سوی دیگر، امروزه در سطح جهانی فناوری‌‌‌‌‌‌های هوشمندسازی به عنوان راهکارهایی برای مقابله با چالش‌‌‌‌‌‌ها در حوزه‌‌‌‌‌‌های مختلف مانند کشاورزی، حمل و نقل و همچنین مدیریت پسماند به‌کارگرفته شده‌ که باعث ایجاد مفهومی به نام شهر هوشمند شده‌اند. مقوله مدیریت پسماند در شهر مشهد نیز با توجه به جمعیت بالا و همچنین حجم زیاد زائران و مسافرانی که هرسال به این شهر می‌آیند، یکی از چالش‌‌‌‌‌‌های پیش روی مدیران شهری است که با توجه به تاکید شهردار مشهد بر بحث شهرهوشمند، استفاده از فناوری‌‌‌‌‌‌های نوین و رفتن به سمت هوشمندسازی می‌تواند در این زمینه نیز راهگشا باشد.
به گزارش مشهد تریبون به نقل از شهرآرا مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری مشهد با اشاره به نقش این سازمان درحوزه هوشمندسازی شهر مشهد، گفت: حوزه هوشمندسازی در دنیای امروز یکی از الزامات در هر سازمانی محسوب‌می‌شود و رفتن به سمت این فناوری‌ها، سرمایه گذاری برای کاهش هزینه‌‌‌‌‌‌ها و مدیریت بهتر به حساب می‌آید. خوشبختانه در سازمان پسماند بسترها و زیرساخت‌‌‌‌‌‌های خوبی در این حوزه فراهم شده است و ما در حال توسعه این موارد و در تلاش هستیم از ایده‌‌‌‌‌‌های خلاقانه در این زمینه استفاده و پیشنهادها را جمع آوری کنیم تا بتوانیم این پروژه را به نحو مطلوبی انجام دهیم. مهندس محسن بحرینی افزود: ما با ورود به بحث هوشمند سازی در تلاشیم در مواردی مانند تفکیک زباله از مبدا، با ایجاد سامانه‌‌‌‌‌‌های جدید و بهره‌گیری از سامانه‌‌‌‌‌‌های موجود و با کمک مردم، بتوانیم گام‌‌‌‌‌‌های موثری برداریم.

مدیریت یکپارچه شهری در جمع‌آوری پسماند
وی در مورد سامانه‌‌‌‌‌‌های هوشمندی که‌هم‌اکنون در سازمان مدیریت پسماند در حال بهره برداری‌است،گفت: تمام ماشین‌‌‌‌‌‌های مکانیزه رفت و روب و تجهیزات دیگر در سازمان مدیریت پسماند مجهز به سامانه هوشمند ABL هستند که به ما امکان مدیریت و کنترل بهینه این وسایل را می‌دهند. در برنامه‌‌‌‌‌‌های پیش رو نیز، بنا داریم کار هوشمندسازی را در سیستم جمع آوری زباله آغاز کنیم.
بحرینی افزود: تا کنون دربحث جمع آوری زباله شاهد مدیریت متمرکزی نبوده‌ایم و به طور کامل این مقوله زیر نظر سازمان مدیریت پسماند نبوده‌است، به همین دلیل تا به‌حال در این حوزه ورود نداشته‌ایم، اما اکنون در تلاشیم تا با مدیریت یکپارچه در این حوزه، بتوانیم با به‌کارگیری سامانه‌‌‌‌‌‌های هوشمند، شاهد کنترل، نظارت، افزایش کیفیت خدمات و همچنین کاهش هزینه‌‌‌‌‌‌ها باشیم.

حل معضل زباله‌‌‌‌‌‌های الکترونیکی
مدیر عامل سازمان پسماند شهرداری مشهد با اشاره به گسترش فناوری در بین مردم و استفاده بیشتر از دستگاه‌‌‌‌‌‌های الکترونیکی مانند رایانه‌‌‌‌‌‌ وتلفن همراه که باعث افزایش روزافزون ضایعات الکترونیکی نسبت به گذشته شده است، به اقدامات این سازمان در حوزه بازیافت این زباله‌‌‌‌‌‌های خاص هم پرداخت و گفت: زباله الکترونیکی نوع ویژه‌ای از پسماند است که دارای خاصیت سمیت ،بیماری زایی، ماندگاری در محیط و مواردی از این دست است و امروزه به عنوان یکی از منابع مهم آلاینده محیط زیست در جهان شناخته می‌شود.
وی در ادامه گفت: از آنجایی که در حوزه مدیریت این نوع خاص از پسماند، انتخاب شیوه‌‌‌‌‌‌های جمع آوری، بازیافت و دفع مناسب و مبتنی بر اصول علمی کمک شایانی به کاهش مخاطرات زیست محیطی می‌کند، سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد در راستای حفظ محیط زیست با همکاری دانشگاه فردوسی مشهد اقدام به ایجاد کارخانه بازیافت زباله‌‌‌‌‌‌های الکترونیکی با ظرفیت بازیافت ٨٠٠ کیلوگرم زباله الکترونیکی در روز کرده است. در این کارخانه ضایعات الکترونیکی قابل بازیافت تفکیک و موادی از قبیل طلا، مس، نقره، قلع و … به‌دست می‌آید و قسمت‌های خطرناک این زباله‌‌‌‌‌‌ها جمع آوری می‌شود.

نرم‌افزار موبایلی پسماند
مهندس بحرینی با اشاره به برنامه‌‌‌‌‌‌هایی که در حوزه هوشمندسازی در سازمان مدیریت پسماند تدوین شده است، اظهارکرد: مهم‌ترین اولویت ما در برنامه‌‌‌‌‌‌های پیش بینی شده سازمان، تهیه یک نرم افزار موبایلی است. ما قصد داریم تمام فعالیت‌‌‌‌‌‌ها و مشارکت‌‌‌‌‌‌های مردمی را در سازمان مدیریت پسماند در قالب یک‌نرم‌افزار پیاده‌سازی کنیم. صحبت‌‌‌‌‌‌های اولیه در این حوزه به مرحله اجرا رسیده است و امیدواریم بتوانیم از هفته آینده ساخت این نرم افزار را شروع کنیم. هم‌اکنون سازمان مدیریت پسماند مجوزهایی صادر می‌کند و ارتباطاتی با مردم در حوزه تفکیک زباله دارد و اطلاع رسانی‌‌‌‌‌‌هایی انجام می‌دهیم، در تلاشیم تا تمام این‌‌‌‌‌‌ها را در قالب این نرم‌افزار پیاده سازی کنیم. همچنین بحث آموزش شهروندی نیز از موارد مهم دیگری‌است که در طراحی این نرم افزار مورد توجه ما قرار دارد و در تلاشیم تا در این زمینه اقدامات خوب و موثری را به انجام برسانیم.

فناوری و اطلاعات، راهگشای آینده
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد درباره فناوری‌‌‌‌‌‌های مدرن به‌کار رفته در این سازمان و اقدامات انجام شده در زمینه مکانیزاسیون نیز به گفت: خوشبختانه در گذشته در زمینه مکانیزاسیون سازمان مدیریت پسماند اقدامات خوبی انجام داده‌است و ما می‌توانیم تمام ماشین آلات و تجهیزات‌مان را به صورت یکپارچه تحت کنترل داشته باشیم.ما در سازمان مرکز انفورماتیکی هم داریم که تمام سیستم‌‌‌‌‌‌ها در آنجا در حال مانیتور شدن و نظارت هستند، تمام پسماندی که به سازمان آورده شده و تخلیه می‌شود، به‌وسیله فناوری‌‌‌‌‌‌های موجود در این مرکز مورد سنجش قرار می‌گیرد و آمار آن را به روز و ساعت در اختیار داریم.
هم‌اکنون اطلاعات کل زباله‌‌‌‌‌‌های جمع آوری شده، وزن آن‌ها، ساعت ورود و خروج زباله‌‌‌‌‌‌ها به ایستگاه‌ها، میزانی که برای دفع فرستاده می‌شود و سایر اطلاعات به صورت ماشین به ماشین و لحظه‌ای کنترل می‌شود و همچنان در حال توسعه این موارد هستیم تا بتوانیم با استفاده از این اطلاعات، طرح‌‌‌‌‌‌های موثرتری برای پیشرفت در حوزه دفع و بازیافت هوشمند پسماندها در شهر مشهد تدوین کنیم.

 

مطالب بيشتر

بدون نظر