به وب سایت خبری مشهد تریبون خوش آمدید
امروز : سه شنبه 23 مرداد 1397
اینجا تریبون شهر مشهد است/ برای تبلیغات و اسپانسرینگ همین حالا تماس بگیرید.

گزارش: خدمت رسانی پاک با خودروهای برقی به زائرین مشهد الرضا

کد خبر: 26853 - 27 آبان, 1396

گروه مدیریت شهری: یکی از عوارض و پیامدهای منفی حرکت به سمت مدرنیته و صنعتی شدن در جوامع، معضل آلودگی هواست، برای درک و عینیت‌بخشی به این معضل کافی است چندقدمی در خیابان‌های یک کلان‌‍شهر مانند تهران، مشهد، اصفهان و … راه بروی تا آنقدر نفس کشیدنت سنگین شود که با سرفه‌های پی‌در‌پی غافلگیر شوی…

به گزارش مشهد تریبون شاید بتوان گفت همه جوامع به نوعی درگیر معضل آلودگی هوا و اثرات ناشی از آن هستند اما شاید به این دلیل که عوارض آلودگی هوا معمولا در درازمدت بروز می‌یابد در گذشته چندان موردتوجه قرار نگرفته است.

در سال‌های اخیر و در ایران اقدامات خوبی در زمینه کاهش آلودگی هوا از جمله توزیع سوخت یورو چهار، افزایش وسایل حمل و نقل عمومی، افزایش سرانه فضای سبز، تولید و استفاده از خودروها و موتورهای برقی و … صورت گرفته است.

در واقع خودروهای برقی به خودروهایی گفته می‌شود که از باتری جهت نیروی محرکه به ‌جای موتور درون‌سوز استفاده می‌کنند و این خودروها هیچ‌گونه آلودگی تولید نمی‌کنند.

اما امسال شهرداری مشهد در اقدامی پسندیده، خدمات رسانی به زائران و مجاوران بارگاه منور رضوي با خودروهای برقی از ميدان شهدا به حرم مطهر رضوی و بلعكسدر دستور کار قرار داده است و در همین زمینه بتول گندمی از اعضای شورای پنجم مشهد در موضع گیری در فضای مجازی اذعان داشت: ((ما مجاور حضرت رضا (ع) هستیم و به دلیل همین حُسنِ همسایگی، پس از عزم به شرفیابی به بارگاه مقدس ثامن‌الائمه(ع)، می‌توانیم حداکثر در عرض ساعتی، در محضرش باشیم. اما زائری که در چنین روزهایی، با پای پیاده به قصد زیارت علی‌بن‌موسی‌رضا (ع) به مشهد می‌آیند، وقتی به شهر می‌رسند، در گام‌های واپسین، دیگر نایی در بدن ندارند. همیشه در حمل‌ونقل شهری برای این زوار، غفلت شده و خدمت‌رسانی کافی و شایسته انجام نشده است. اما امسال، شهرداری مشهد در گام رو به جلو، خودروهای وَنِ برقی را تهیه کرده که شامگاه چهارشنبه 24 آبان از تهران به مشهد رسید. از 25 آبان نیز استفاده از این 12 دستگاه خودروها، آغاز شده و زوار در مسیر میدان توحید تا حرم رضوی و بالعکس، به صورت رایگان جابجا می‌شوند. گرچه انتظار می‌رود در آینده، تعداد این خودروها و مسیرهای جابجایی زائرین، افزایش محسوسی یابد. به هر ترتیب، این گام رو به جلو، جای تقدیر دارد.))

همچنین وحید برکچی معاون حمل و نقل شهرداری مشهد در جمع خبرنگاران بیان کرد:وسعه خطوط حمل و نقل عمومی یکی از راه‌های کاهش آلودگی هوا است لذا شهرداری مشهد یکی از اولویت‌های خود را در کنار ایجاد خطوط مترویی، توسعه مسیرهای ویژه دوچرخه، توسعه اتوبوس و خطوط بی.آر.تی است.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار مشهد مقدس گفت: در این راستا مسیر ویژه خط 3 بی.آر.تی از حرم مطهر رضوی تا میدان توحید در حال احداث است که فاز اول آن از حرم مطهر رضوی تا میدان شهدا انجام شده است.

برکچی گفت: از آنجایی که در روزهای پایانی ماه صفر شاهد افزایش حضور زائران در شهر مشهد هستیم لذا برای جابه‌جایی این زائران شب گذشته اولین محموله از خودروهای برقی وارد شهر مشهد شد.

در همین زمینه کشیری سرپرست روابط عمومی شهرداری مشهد نیز ضمن اعلام رضایتمندی حداکثری زائران و مجاوران از سرویس‌‎دهی خودروهای برقی در مشهد، گفت: با توجه به اینکه توسعه حمل و نقل عمومی و استفاده از خودروهای برقی از تاکیدات ویژه شهردار مشهد مقدس است، لذا توسعه این مهم به صورت جدی در این کلانشهر پیگیری می‌شود و در این طرح اولویت استفاده از خودروهای برقی پیش‌بینی شده برای افراد کهنسال، کودکان، جانبازان و معلولان و زائران ناتوان جسمی و حرکتی است .

به گزارش مشهد تریبون به علاوه خودروهای برقی، استفاده از موتورهای برقی نیز فواید بسیاری دارد به طور مثال می توان یادآور شد که این موتورها با استفاده از برق 220 ولت یعنی برق شهری کار می‌کند و در صورتی که این موتورها به تولید انبوه برسد در سطح شهرها ایستگاه‌هایی برای شارژ این وسایل در نظر گرفته می‌شود.

همچنین موتورهای برقی با سرعت پایین پلاک نمی‌شوند اما موتورهای برقی با سرعت و قدرت بیشتر پلاک‌گذاری می‌شوند و راننده این موتورها نیاز به گواهینامه دارد.

در پایان می توان گفت با توجه به اینکه امروز موضوع هوای پاک مدنظر بسیاری از شهرها قرار گرفته، ار طرف استانداری‌ها و شهرداری‌ها برای دریافت خوردوهای برقی استقبال شده است و امیدواریم با فرهنگ‌سازی استفاده از این خودروها به تمام کشور تعمیم یابد.

 

 

مطالب بيشتر

بدون نظر