به وب سایت خبری مشهد تریبون خوش آمدید
امروز : چهارشنبه 4 مهر 1397
اینجا تریبون شهر مشهد است/ برای تبلیغات و اسپانسرینگ همین حالا تماس بگیرید.

قائم مقام ستاد مناسبت های شهرداری مشهد خبر داد: اختصاص یک میلیارد و 500 میلیون تومان برای برنامه های دهه آخر صفر

کد خبر: 26844 - 24 آبان, 1396

قائم مقام ستاد مناسبت‌های شهرداری مشهد از آماده‌سازی 8 مرکز اسکان اضطراری با ظرفیت 3500 نفر شب برای زائران دهه آخر صفر در مشهدمقدس خبر داد.
خلیل‌الله کاظمی در نشست خبری که به منظور اعلام برنامه‌های شهرداری مشهد در دهه آخر صفر در سالن شهدای شهرداری برگزار شد، بیان کرد: در سال جاری اقدامات شهرداری مشهد برای استقبال از دهه آخر صفر به صورت ویژه برنامه‌ریزی شده که در سرفصل‌هایی همچون اطلاع‌رسانی و ساماندهی تبلیغات محیطی، طرح جهاد خدمت، برپایی ایستگاه‌های استقبال از زائران، تعیین مسیر تردد زائران، اسکان اضطراری و تمهیدات بازگشت زائران، پاک‌سازی و سیما آرایی شهر بعد از بازگشت زائران اجرایی خواهد شد.
وی در خصوص اعتبار اختصاص یافته به برنامه‌های دهه آخر صفر گفت: برای اجرای برنامه‌های مختلف شهرداری مشهد در دهه آخر صفر، یک میلیارد و 500 میلیون تومان اعتبار اختصاص پیدا کرده است.
قائم مقام ستاد مناسبت‌های شهرداری مشهد ادامه داد: در سال گذشته 294 هزار زائر پیاده و 2.5 میلیون زائر به شهر مشهد سفر کردند که پیش‌بینی می‌شود در سال جاری شاهد افزایش 10 تا 12درصدی باشیم لذا متناسب با این مهم ظرفیت‌ها نیز افزایش پیدا کرده است.
کاظمی در خصوص اسکان زائران در دهه آخر صفر گفت: در این راستا 350 مدرسه و حسینیه که در اختیار جمعیت خدمتگراران است، آماده‌سازی شده است.
وی گفت: در کنار آن 8 مرکز اسکان اضطراری با ظرفیت 3500 نفر شب نیز برای مواقع اضطراری توسط شهرداری درنظرگرفته شده است.
قائم مقام ستاد مناسبت‌های شهرداری مشهد با اشاره به آماده‌سازی ظرفیت‌ها برای بدرقه زائران عنوان کرد: در این راستا فضایی برای اسکان موقت زائران و همچنین رانندگان اتوبوس در مجموعه پایانه مسافربری امام رضا(ع) فراهم شده است.
کاظمی تصریح کرد: همچنین پاک‌سازی محدوده شهر و جمع‌آوری ایستگاه‌های صلواتی توسط 6000 نفر از همکاران خدمات شهری از دیگر اقدامات بعد از بازگشت زائران است.
استفاده از تمام ظرفیت‌های تبلیغاتی شهر
وی به برنامه‌های حوزه اطلاع‌رسانی و تبلیغات اشاره کرد و افزود: در این حوزه بالغ بر 202 مورد تابلوها و بیلبورد شهری به تبلیغات این ایام اختصاص داده شده است.
قائم مقام ستاد مناسبت‌های شهرداری مشهد اضافه کرد: در کنار آن بالغ بر 58 بیلبوردی که در اختیار بخش خصوصی قرار دارد با همکاری انجام شده به فضا آرایی سطح شهر مناسب با ایام پایانی دهه آخر صفر اضافه شده است.
کاظمی در خصوص فضا آرایی ورودی‌های شهر نیز تصریح کرد: با توجه به حضور خیل عظیمی از زائران پیاده در شهر مشهد 6 بیلبورد ورودی‌های شهر جهت تبلیغات این ایام استفاده شده است.
وی عنوان کرد: در کنار آن 9 نمایشگر در سطح شهر نیز از 17 تا 25 آبان ماه به صورت مقطعی و در سه روز پایانی دهه آخر صفر به صورت کامل تبلیغات مورد نظر را نمایش می‌دهند.
قائم مقام ستاد مناسبت‌های شهرداری مشهد در ادامه گفت: نصب 3000 هزار پرده آویز ستونی، 50 سازه و بنر در 6 ورودی شهر جهت خیرمقدم به زائران پیاده، اختصاص 150 رول آپ و 60 قاب، نصب 20 المان هشت پرچم در میادین و چهارراه‌های سطح شهر و… از دیگر اقدامات است.
کاظمی با اشاره به ساماندهی پرده‌های تبلیغات هیات‌های مذهبی عنوان کرد: در گذشته شاهد وضعیت نابسامانی از نصب پرده‌های اطلاع‌رسانی در سطح شهر بودیم که برای رفع این مشکل در سال جاری 350 داربست موقت در سطح شهر نصب و کلیه این پرده‌های اطلاع‌رسانی به این داربست‌ها منتقل شده است.
وی افزود: همچنین از آنجایی که در روز شهادت امام رضا(ع) طبق یک سنت قدیمی تعداد زیادی از شهروندان اقدام به روشن کردن شمع می‌کنند در سال جاری 16 عدد از سکوهای مخصوص روشن کردن شمع در 4 محور ورودی حرم مطهر رضوی آماده‌سازی و نصب خواهد شد.
پاک‌سازی ورودی‌های شهر مشهد برای استقبال از زائران پیاده
قائم مقام ستاد مناسبت‌های شهرداری مشهد با اشاره به ارائه خدمت در دهه آخر صفر در داخل و خارج از محدوده شهری مشهد عنوان کرد: به دلیل ورود زائران پیاده به شهر مشهد تا 10 کیلومتر تا خارج از محدوده خدماتی مشهد از ساعت 6 صبح تا 16 پاک‌سازی مسیر انجام خواهد شد.
کاظمی تصریح کرد: همچنین 3.5 تن کیسه زباله نیز در اختیار ایستگاه‌های استقبال از زائران مبادی ورودی مشهد قرار می‌گیرد.
وی تصریح کرد: تامین آب شرب و غیرشرب ایستگاه‌های محوره‌های ورودی شهر، نصب 6 دوش سیار و به کارگیری 35 چشمه سرویس بهداشتی سیار از دیگر اقدامات است.
فعالیت 5600 پاکبان و نیروی خدمات شهری
قائم مقام ستاد مناسبت‌های شهرداری مشهد اضافه کرد: در حوزه ارائه خدمت در داخل محدوده شهری بالغ بر 5600 نفر از همکاران پاکبان در داخل شهر به کار گرفته شده‌اند تا با محوریت حرم مطهر رضوی به صورت سه شیفته فعالیت داشته باشند و در کنار آن 63 سقاخانه و 559 آبسردکن نیز در سطح شهر تجهیز شده است.
کاظمی تصریح کرد: در حال حاضر مسیر تردد زائران در ورودی‌های شهر شناسایی و مشخص شده تا زائران پیاده به راحتی بتوانند انتخاب مسیر کنند.
وی بیان کرد: در کنار ایستگاه‌های صلواتی مردمی، شهرداری مشهد 7 ایستگاه صلواتی نیز احداث کرده در آن تمامی امکانات رفاهی، درمانی، تغذیه و بهداشتی وجود دارد.
قائم مقام ستاد مناسبت‌های شهرداری مشهد ادامه داد: توزیع 10 هزار بطری آب معدنی، توزیع 500 عدد پتو، 56 دستگاه کانکس سرویس بهداشتی سیار و … دیگر اقدامات است.
کاظمی در خصوص تامین ایمنی زئران نیز گفت: در این راستا خودروهای عملیاتی سبک و سنگین آتش‌نشانی در سه لایه سطح شهر استقرار خواهند داشت؛ همچنین این خودروها در محوره‌های ورودی شهر کلات، سرخس، نیشابور و جاده قوچان مستقر می‌شوند.
وی بیان کرد: بازدید ایمنی از تمامی مدارس و حسینیه‌های سطح شهر که برای استقرار زائران مشخص شده، به منظور جلوگیری از وقوع حادثه نیز انجام و موارد ایمنی گوشزد می‌شود.
قائم مقام ستاد مناسبت‌های شهرداری مشهد تصریح کرد: همچنین 20 پایگاه راهنمای زائر نیز در سطح شهر فعال خواهد بود و در کنار آن مرکز 137 شهرداری به صورت 24 ساعته آماده خدمت‌رسانی به شهروندان و زائران است.
ایجاد 3000 جای پارک در اطراف حرم مطهر رضوی
کاظمی به اقدامات حوزه حمل و نقل زائران نیز اشاره کرد و ادامه داد: در این راستا با افزودن 350 دستگاه اتوبوس، خطوط بی آر تی و خطوط منتهی به حرم مطهر رضوی تقویت شده است.
وی تصریح کرد: از آنجایی که تعدادی از زائران پیاده به دلیل سن و یا مشکلات احتمالی برای اتمام پیاده‌روی خود محدودیت خواهند داشت، 30 دستگاه اتوبوس نیز در مسیر زائران پیاده تردد خواهند داشت و به صورت رایگان سرویس‌دهی می‌کنند.
قائم مقام ستاد مناسبت‌های شهرداری مشهد تصریح کرد: ارائه سرویس صلواتی 600 تاکسی و ون در داخل شهر، آمادگی یک هزار دستگاه تاکسی در مبادی ورودی شهر نیز از دیگر اقدامات است.
وی اضافه کرد: همچنین در شب شهادت امام رضا (ع) زمان سرویس‌دهی خطوط قطارشهری مشهد تا ساعت 24 ادامه دارد و در کنار آن با استفاده از 400 دوربین نظارت تصویری مدیریت ترافیکی شهر انجام خواهد شد.
کاظمی در خصوص ایجاد پارکینگ برای زائران نیز گفت: در این راستا بالغ بر 3000 جای پارک موقت در اطراف حرم مطهر رضوی آماده‌سازی شده است.

مطالب بيشتر

بدون نظر