به وب سایت خبری مشهد تریبون خوش آمدید
امروز : یکشنبه 1 مرداد 1396
اینجا تریبون شهر مشهد است/ برای تبلیغات و اسپانسرینگ همین حالا تماس بگیرید.

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی: شهر تاریخی طوس بقعه مبارکه است

کد خبر: 26803 - 19 تیر, 1396

 

آیت الله علم الهدی گفت: طوس بر حسب موقیت مکانی به آن دلیلی که مکان بروز چهره های اسلامی بوده است، می تواند یک بقعه مبارکه باشد و اینگونه نام بگیرد.

وی افزود: چهره های بزرگی همچون شیخ طوسی، خواجه نصیرالدین طوسی و شخص حکیم ابولقاسم فردوسی وابسته به محدوده طوس هستند که فردوسی بین آنها بیش از سایرین می درخشد.

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی خاطر نشان کرد: 3 رویکرد هنری، تاریخی و فرهنگی نسبت به فردوسی وجود دارد که دیدگاه صحیح رویکرد فرهنگی است به طوریکه هدف رهبری از مرقوم کردن دست خط برای طوس استخراج ذخایر فکری و فرهنگی این منطقه بوده است.

امام جمعه مشهد ضمن بیان اینکه متاسفانه تاکنون فردوسی در حوزه معرفت شناسی آن طور که شایسته است، مورد توجه نبوده است، بیان کرد: از انفصال محدوده طوس به مشهد استقبال می کنیم و باید از اقداماتی که برای آبادسازی طوس انجام شده تشکر نمود اما این اقدامات نسبت به عظمت طوس و فرهنگ سازی فردوسی کم است.

آیت الله علم الهدی افزود: 21 سال از فرمان رهبری می گذرد و شورای احیای طوس تشکیل شده است اما نه تنها آن طور که رهبری گفتند، اقدامات بایسته نیست بلکه می توان گفت با توجه به چنین فرمانی به این سرزمین ظلم هم شده زیرا توجه لازم به آن نشده است.

وی ضمن بیان اینکه باید مقوله گردشگری ادبی و فرهنگی مورد توجه قرار گیرد، بیان کرد: اگر بنا است برنامه گردشگری طراحی بشود باید در شعاع زیارت این طراحی صورت گیرد و مبتنی بر مبانی فرهنگ و زیارت باشد.

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی خاطر نشان کرد: کشور ما نیازمند مرکزی فرهنگی و هنر قدسی است و متاسفانه چنین مکانی در کشور وجود ندارد اما هیچ نقطه ای در ایران با ظرفیت تر از طوس نیست تا کانون عظیم فرهنگی هنری ایران باشد و در کنار مرقد نورانی امام هشتم مرکز توسعه فرهنگ و هنر باشد.

مطالب بيشتر

بدون نظر