به وب سایت خبری مشهد تریبون خوش آمدید
امروز : دوشنبه 2 مهر 1397
اینجا تریبون شهر مشهد است/ برای تبلیغات و اسپانسرینگ همین حالا تماس بگیرید.

به مناسبت روز شوراها: به امید سیاست زدایی از شورای شهر مشهد

کد خبر: 26600 - 9 اردیبهشت, 1396

هر‌ سال در نهم اردیبهشت‌ماه به‌مناسبت روز شوراها، کمی هم از شوراهای اسلامی شهر و روستا سخن گفته می‌شود. شورا پدیده‌ای وارداتی و مفهومی برگرفته از فرهنگ غرب نیست و با افتخار می‌توان گفت شورا در میان مسلمانان امری کاملا اعتقادی است.
خوشبختانه هنوز شوراها در قانون اساسی از ارکان تصمیم‌گیری و اداره امور کشور محسوب می‌شوند و مقرر شده برای پیشبرد سریع برنامه‌های اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، بهداشتی، فرهنگی، آموزشی و رفاهی اداره این امور بایستی با نظارت شورا‌های شهر و روستا انجام پذیرد.

در شهر مشهد نیز شوراهای شهر در 4 دوره که از عمر آنها می گذرد فعالیت زیادی داشتند و توانستند منشا تحولات بزرگی باشند اما شاید سیاسی شدن پارلمان شهری مشهد توسط شورای چهارم بدترین اتفاق تاریخ شورای شهر مشهد بود.

حال در این شرایط که انتخابات شورای پنجم همزمان با انتخابات ریاست جمهوری برگزار می گردد، سایه سیاسی‌ترین انتخابات بر سر اجتماعی‌ترین انتخابات سنگینی می‌کند و احتمال دارد شورای شهر مشهد بیش از دوره‌های قبل چوب سیاست را بخورد. 

شوراهایی که سیاسی و با انتخاب قبلی شهردار بر سر کار می آیند، اعضای آنها وامدار شهردار و مدافع او خواهند بود و قطعا نمی توانند  وظیفه نظارتی و قانونگذاری خود را به خوبی اتجام دهند.

امیدواریم شورای پنجم مشهد، شورایی غیر سیاسی، متخصص و مستقل باشد.

مطالب بيشتر

بدون نظر