به وب سایت خبری مشهد تریبون خوش آمدید
امروز : یکشنبه 1 مرداد 1396
اینجا تریبون شهر مشهد است/ برای تبلیغات و اسپانسرینگ همین حالا تماس بگیرید.

مشهد تریبون بررسی می کند: نگاهی به رقابت زنان در انتخابات شورای پنجم مشهد

کد خبر: 26450 - 22 فروردین, 1396

پارلمان شهری به عنوان مرجع هدایت کننده مدیریت شهری به تخصص های مختلف نیاز دارد. شهری که در آن اقشار مختلف و دسته بندی های گوناگون وجود دارد، قطعا به شورای شهری نیاز خواهد داشت که همه این اقشار و سطوح جامعه را درک کرده و برای نیازهای آنها برنامه ریزی نماید.

در انواع دسته بندی های گوناگون قشر زنان از مهم ترین ها است. زنان به عنوان تشکیل دهنده نیم یا حتی بیش از نیمی از جامعه سهم بالایی از خواستن های فضای درونی و بیرونی شهر را تشکیل می دهند و قطعا بدون توجه به آنان و دخیل کردن آنها در تصمیمات، نه تنها رضایت عمومی از مدیریت شهری حاصل نمی شود بلکه شادابی و نشاط اجتماعی نیز که در گرو شادی زنان می باشد از شهر رخت می بندند.

به علاوه آنچه که در خصوص لزوم زنان در شورای شهر بیان شد، می توان از مفهومی به عنوان “مدیریت زنانه” نام برد. دیدگاه زنان نسبت به محیط خشن و سخت امروز شهرها و فضاهایی که بدون روح و زیبایی در اختیار شهروندان قرار گرفته است می تواند کارساز باشد.

اما متاسفانه در شهر مشهد تاکنون هیچگاه برنامه ای مشخص در خصوص استفاده از ظرفیت های فراوان مدیریت شهری برای رفع نیازهای بانوان و به کارگیری آنان در امور شهر ارائه نشده است و به واقع می توان گفت عملکرد بانوان تا این دوره مورد رضایت نیست. البته این را هم باید در نظر گرفت که تا به امروز درصد کمی از اعضای شوراهای شهر مشهد در در 4 دوره گذشته به بانوان اختصاص داده شده است.

اینگونه است که برای شورای پنجم مشهد بسیاری بر این موضوع تاکید می کنند که باید سهم بیشتری از کرسی های پارلمان شهری به بانوان اختصاص یابد و  تحقق این امر در گرو حضور فعال آنان در انتخابات پیشرو است. به طور مثال غلامرضا بصیری پور رئیس شورای استان خراسان رضوی و رای اول انتخابات شورای چهارم مشهد چندی پیش در گفت و گو با مشهد تریبون اعلام کرد که باید 5 نفر از 15 نفر شورا را خانم ها تشکیل دهند. (اینجا)

اما خوشبختانه رصد تحریریه مشهد تریبون در خصوص ثبت نامی های انتخابات شورای پنجم مشهد نشان می دهد که تاکنون زنان زیادی از قشرهای مختلف و با تخصص های گوناگون پای به عرصه انتخابات گذاشته اند و امکان رای آوری تعداد قابل توجهی از آنها نسبت به دوره های قبل دور از ذهن نیست.

سابقه حضور زنان در پارلمان شهری مشهد

در 4 دوره شورای شهر مشهد تنها 4 زن به پارلمان شهری راه یافته اند. که به طور متوسط می توان گفت که برای هر دوره تنها یک زن حضور داشته است.

در دور اول شورای شهر مشهد بتول گندمی نماینده زن مردم مشهد بود.

بتول-گندمی

گندمی هم اکنون به عنوان دبیرکل حزب مجمع مشورتی اصلاح طلبان خراسان رضوی فعالیت می کند. او عضو مجمع زنان مسلمان نواندیش می باشد و برای انتخابات شورای پنجم مشهد نیز کاندیدا شده است.

در دوره دوم شورای شهر مشهد صدیقه قنادی به عنوان نماینده زن شورای شهر وارد پارلمان شهری گردید. قنادی که سابقه مدیریت خبرگزاری زنان (وفا) و ریاست مجمع بانوان عضو شوراهای اسلامی مراكز استان های سراسر كشور را نیز در سابقه دارد برای انتخابات شورای پنجم مشهد داوطلب نشده است.

در دوره سوم شورای مشهد فاطمه غیور حضور داشت.

13705_635802635065867483_s

غیور تنها زنی است که تاکنون بیش از 1 دوره در پارلمان شهری مشهد حضور داشته و در دوره چهارم شورای شهر با حضور در لیست جبهه پایداری و کمال سرویها در پارلمان شهری نیز حضور داشت. او یکی از اشخاصی است که در مراسم رای گیری برای انتخاب شدن صولت مرتضوی به عنوان شهردار مشهد به عنوان مخالف سخن گفت اما به تدریج در طول کاری شورای چهارم نتوانست مواضع شجاعانه ای بگیرد و خیلی از اوقات به عضو جریان موافق تبدیل گردید. فاطمه غیور دارای کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی بوده و برای انتخابات شورای پنجم نیز داوطلب شده است.

انسیه غفوری شعرباف دیگر زن نماینده مردم شهر مشهد در دوره چهارم بود.

n00007111-b

او مسئول سابق بسیج خواهران استان خراسان رضوی است و معاونت سابق دفتر زنان و خانواده استانداری خراسان رضوی را در کارنامه دارد.

او در شورای چهارم مشهد در کمیسیون فرهنگی فعالیت نمود و از اعضای حامی شهردار کنونی مشهد شناخته می شود. این عضو شورای چهارم مشهد نیز در لیست جریان پایداری در انتخابات شورای چهارم بود و هم اکنون داوطلب انتخابات شورای پنجم می باشد.

اما به غیر از بتول گندمی، فاطمه غیور و انسیه غفوری شعرباف نامزدهای شاخص دیگری برای انتخابات پیشرو در مشهد ثبت نام کردند.

زهرا بیک خراسانی داوطلب پنجمین دوره انتخابات شورای شهر مشهد است.

photo_2017-03-22_13-05-59-640x278

او را  به عنوان مدرس حوزه علمیه و دانشگاه و از چهره های شاخص اصولگرایی می شناسند. بیک خراسانی هم اکنون دبیر جبهه وحدت زنان انقلاب اسلامی می باشد.

او از نماینده زنان استان در جمنا بوده و پژوهشگر حوزه بانوان و اسلام می باشد.

شهناز رمارم شاید شاخص ترین نامزد زن اصلاح طلب برای انتخابات شورای پنجم مشهد است.

IMG_0016 (2)

وی رئیس مجمع زنان اصلاح طلب خراسان رضوی است. او که دارای مدرک کارشناسی ارشد برنامه ریزی شهری می باشد در دوره دوم شورای شهر مشهد در بین اعضای علل بدل بود.

مریم علیزاده از دیگر فعالین سیاسی اصلاح طلب است که برای انتخابات شورای پنجم مشهد کاندیدا شده است.

+علیزاده+2

اوعضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی در استان خراسان رضوی و عضو هیات رئیسه مجمع زنان اصلاح طلب استان می باشد.

اعظم قاسمی دیگر کاندیدای زن انتخابات شورای پنجم مشهد است.

11

او دارای دکتری مدیریت بازرگانی و عضو هیات علمی دانشگاه است. سمت مشاور پژوهشکده وزارت اقتصاد و دارایی و دبیر کلی انجمن علمی بازاریابی وزارت علوم و تحقیقات از سایر سوابق او به شمار می رود.

طاهره بورند دیگر نامزد زن این انتخابات است.

photo_2017-03-25_17-40-19

وی وکیل پایه 1 دادگستری است و از چهره های قرآنی محسوب می گردد. بورند نفر اول موسسات قرآنی در یازدهمین نمایشگاه قرآن و عترت مشهد بوده و دبیر جمعیت اسلامی زنان مهربانوی خاوران  باشد.

 پروانه رامین دیگر نامزد زن این عرصه می باشد.

00

وی دانش آموخته مقطع دکتری حقوق زنان و خانواده می باشد. رامین همچنین مشاور فرماندار و مسئول کمیته زنان و خانواده شهرستان بینالود می باشد. وی به عنوان یکی از عناصر اعتدال گرای استان شناخته می شود و عضو شورای مرکزی اعتدال گرایان استان خراسان رضوی می باشد.

ژیلا حصاری مدیر روابط عمومی معاونت اقتصادی شهرداری مشهد است.

770a652f-8fbb-4bad-b3dc-751f24182fdd04-01

او دانشجوی دکتری برنامه ریزی شهری و فعال حوزه زنان است.

سید وجیهه موسوی جزائری فعال و محقق سیاسی است.

photo_2017-03-25_23-21-19

او کارشناس ارشد روابط بین الملل دارد و عضو مجمع اسلامی دانشگاه آزاد می باشد.

الهه قلی زاده مسئول سازمان زنان حزب کار خراسان رضوی است.

photo_2017-03-28_21-59-15

او عضو شورای مرکزی زنان اصلاح طلب خراسان رضوی بوده و بازرس اتحادیه نانوایان و کارآفرین می باشد.

شراره سادات سرسرابی دیگر نامزد این عرصه می باشد.

photo_2017-03-28_23-37-54وی دارای دکتری تخصصی زبان شناسی دارد. او رئیس سابق دانشگاه فرهنگیان مشهد بوده و معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی موسسه آموزش عالی توس می باشد.

مرضیه مولوی حقیقی دیگر نامزد این عرصه است.

photo_2017-04-02_01-05-02

او فرزند جانباز و دارای مدرک کارشناسی مهندسی معماری است. وی مشاور مدیر کل راه و شهرسازی استان خراسان رضوی در امور بانوان است.

راضیه بیرونی کاشانی دارای دکتری فسلفه و تعلیم و تربیت از دانشگاه تهران است.

photo_2016-01-17_13-31-362

او مدرس دانشگاه پیام نور و فرهنگیان مشهد بوده و عضو شورای مرکزی مجمع زنان اصلاح طلب استان خراسان رضوی است.

 زینب سازی دارای کارشناسی ارشد ریاضی محض از دانشگاه فردوسی مشهد است.

photo_۲۰۱۷-۰۴-۰۸_۰۹-۵۹-۲۹

او مدرس دانشگاه و عضو هسته های مردمی پیشگیری از وقوع جرم و حفاظت اجتماعی استان خراسان رضوی است.

ملیحه احیایی دانشجوی دکتری زبان و ادبیات فارسی است.

photo_2017-04-05_00-58-37

او فرهنگی، مدرس دانشگاه و مسئول کمیته بانوان حزب مردم سالاری در استان خراسان رضوی است.

اعظم نظری کارشناس ارشد زبان و ادبیات فارسی است.

00

او مدرس دانشگاه و مدیرعامل و موسس انتشارات ویرایش نو می باشد.

زهرا ابراهیمی کارشناس ارشد مدیرین دولتی است .

photo_2017-04-02_21-10-59

وی کارشناس مالی راه آهن مشهد و پژوهشگر و محقق می باشد.

شراره پزنده نیک کارشناس ارشد طراحی شهری است.

photo_2017-04-01_14-26-58

 

وی کارشناس طراح دفتر فنی شهرداری منطقه 10 و مشاور جوان سابق مدیریت و نظارت بر خدمات شهری و شهرداری مشهد است.

نسرین جعفری بازرس کانون زنان بازرگان خراسان رضوی در دوره اول است.

photo_2017-03-31_12-51-43

وی مربی مراکز آسیب های اجتماعی و مدرس نهضت سوادآموزی است و کارشناس ارشد مشاوره می باشد.

در پایان با نگاهی به نامزدهای شاخص این عرصه می توان گفت که اصولگرایان نسبت به اصلاخ طلبان و اعتدال گرایان با افراد کمتری از قشر زنان وارد این عرصه شدند و این امر ممکن است آنها را دچار مشکل نماید به علاوه آنکه عملکرد شورای چهارم با حضور دو زن همچنان مورد قضاوت قابل تامل افکار عمومی است.

گفتنی است انتشار اسامی فوق به معنای حمایت مشهد تریبون از این افراد نبوده است. لازم به ذکر است احتمالا اسامی تعدادی از نامزدهای زن این عرصه در این مطلب جا مانده باشند که در خصوص باید اعلام کرد که بانک اطلاعاتی مشهد تریبون بر اساس ارسال مشخصات نامزدها توسط خود آنها یا حامیان آنها تکمیل شده  و بانوان داوطلبی که در این لیست حضور نداشتند قطعا مشخصات آنها به سایت نرسیده است.

بازنشر مطالب مشهد تریبون تنها با ذکر منبع مجاز است.

545

 

مطالب بيشتر

بدون نظر