به وب سایت خبری مشهد تریبون خوش آمدید
امروز : یکشنبه 1 مرداد 1396
اینجا تریبون شهر مشهد است/ برای تبلیغات و اسپانسرینگ همین حالا تماس بگیرید.

برادران: شورای شهر مشهد به افراد مثبت اندیش نیاز دارد/ افراد منفی نگر و تندرو کاری را پیش نمی برند

کد خبر: 26409 - 19 فروردین, 1396

 محمد مهدی برادران دارای دکتری برنامه ریزی شهری و معاون سابق شهردار مشهد است که علی رغم دعوت های گوناگون از سوی حامیانش جهت حضور در انتخابات شورای پنجم، کاندیدا نشد.

 او در خصوص انتخابات شورای پنجم مشهد در گفت و گویی اختصاصی به مشهد تریبون گفت: نامزدهای انتخاباتی باید بیشتر از همه به حوزه منافع عمومی شهر و شهروندان توجه کنند و امیدواریم افرادی که وارد این عرصه می شوند در تکاپوی خدمت بیشتر باشند و اولویت های کاری همچون تحقق چشم انداز مشهد مورد توجه باشد، نه اینکه مردم آنها را افرادی ببینند که مدام به دنبال قدرت طلبی هستند.

وی افزود: متاسفانه در فضای فعلی انتخابات آسیب هایی از جمله آسیب های قانونی وجود دارد که با آن ها بستر انتخابات و مدیریت مناسب شهر با قانون فعلی فراهم نیست و برگزاری انتخابات شورای شهر به این روش درست نمی باشد و هزینه های زیادی را برای مدیریت شهری، شهر و شهروندان ایجاد می کند البته این بحث مربوط به مجلس می شود وارتباطی با نامزد ها ندارد و متاسفانه نماینده های مجلس با تغییرات جدیدی هم که اعمال کرده اند بر این آسیب ها افزوده اند.

برادران ادامه داد: بعضی از آسیب ها هم مربوط به خود کاندیداها می باشد و متاسفانه شاهد فضایی متشنج، غیراخلاقی و آلوده به تهمت و تخریب هستیم و حجم این تنش ها نوید یک شورای اخلاق مدار را نمی دهد به طوریکه برداشت عمومی از این فضا، یک رقابت قدرت طلبانه است و با این رویه نمی توان امیدوار بود که شورای اخلاق مداری داشته باشیم لذا نامزدها باید به این موارد توجه کنند و قدرت طلبی به هر شیوه ای صحیح نیست.

این استاد دانشگاه ضمن بیان اینکه از طرفی هم باید به اقتضائات فضای شورای شهر و توانایی هایی که به آن نیاز است توجه کرد، بیان کرد: داشتن انگیزه خدمت و پرهیز از سهم خواهی ها و روحیه کار جمعی باید مد نظر نامزدهای انتخاباتی باشد و توجه صرف به منافع شخصی زمینه ساز فساد های مالی در دراز مدت می شود، همچنین اگر افرادی قدرت مقابله با فسادهای درون شهرداری را نداشته باشند به افرادی منفعل تبدیل خواهند شد.

معاون سابق برنامه ریزی و توسعه شهرداری مشهد خاطر نشان کرد: باید بین انتخابات ریاست جمهوری و شوراها تفاوت قائل شد زیرا آن یک انتخابات سیاسی در سطح ملی و این یک انتخابات در سطح  محلی و منطقه ای برای رفع مشکلات و پیشبرد امور اجتماعی، فرهنگی و خدماتی مردم در یک منطقه و شهر است، بنابراین نیازی به حضور پررنگ جناح های سیاسی در آن نمی باشد.

وی ادامه داد: در حال حاضر بیشتر به افرادی نیاز است که روحیه ی اجتماعی و گوش شنوا برای شنیدن حرف های مردم داشته باشند تا بتوانند به شهرداری آینده در سیاست گذاری های عمومی کمک کرده و پلی بین مردم و مدیران شهری آینده باشند.

برادران اذعان داشت: در کنار همه این ویژگی ها باید افرادی باشند مثبت اندیش، آینده نگر و خوش بین که به دور از جناح بندی های سیاسی بتوانند دور هم جمع بشوند و کار ها را پیش ببرند و چنین جمعی در صورت تشکیل ائتلاف خوبی خواهد شد، لذا ائتلاف مثبت اندیشان بسیار مفید است اما افرادی تندرو که تنها حرف ها و شعار های سیاسی را بلد هستند کاری از پیش نمی برند و بر مشکلات شهر می افزایند.

این دکتری برنامه ریزی شهری ادامه داد: بهتر است مردم بر اساس سلیقه سیاسی رای ندهند، چه خوب است که افرادی به شورای پنجم راه پیدا کنند که نسبت به آینده شهر دیدگاه مثبت داشتند لذا باید در حال حاضر یک تقسیم بندی در شهر مشهد بین مثبت اندیشان و منفی نگران بشود و اگر جمعی از افراد مثبت اندیش کنار هم جمع شوند می توان به آنها امیدوار بود.

برادران ادامه داد:افراد سیاسی، تند و منفی نگر کاری را پیش نمی برند و هنری جز حرف های سیاسی زدن ندارند، ما مخالف سیاست نیستیم اما ویژگی های پیشبرد امور در شورا متفاوت است.

وی ضمن انتقاد از شورای چهارم مشهد، بیان کرد: در اوایل کار شورای کنونی این تجربه ی تلخ را داشته ایم که به دلیل عدم همکاری و نداشتن روحیه ی کارجمعی مدت های زیادی از وقت مدیران شهری گرفته شد و دائما طرح هایی تصویب می شد که بعد لغو می گردید که یک مثال آن طرح اعطای لوازم مازاد شهرداری مشهد به سایر شهرداری ها بود که پس از اینکه چندین جلسه وقت گرفت، لغو شد اما بعد از آن تایید گردید و این موارد به دلیل مسلط نبودن بر مکانیزم تصمیم گیری جمعی رخ می دهد که یکی از آسیب های کنونی شورای شهر مشهد است.

برادران در پایان خاطر نشان کرد: امیدواریم گروهی به شورای شهر پنجم بیایند که بتوانند مشکلات را حل کنند و مشهد را به جایگاه واقعی خود برسانند.

نشر مطالب مشهد تریبون تنها با ذکر منبع مجاز است.

545

مطالب بيشتر

بدون نظر