صفحه اصلی / اجتماعی / معاون‌جمعیت ‌هلال‌احمر بیان کرد: سهم ۸ درصدی استان خراسان‌رضوی از مصدومان و کشته‌های حوادث رانندگی
طراحی سایت در مشهد

معاون‌جمعیت ‌هلال‌احمر بیان کرد: سهم ۸ درصدی استان خراسان‌رضوی از مصدومان و کشته‌های حوادث رانندگی

 سید‌حمید‌جمال‌الدینی معاون آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت هلال‌احمر در نشست‌خبری که در شهر‌مشهد برگزار شد، ضمن ارائه آمارهایی در خصوص وضعیت آسیب پذیری استان‌خراسان رضوی، نکاتی را در خصوص اقدامات و ماموریت های هلال احمر کشور بیان کرد.

به گزارش مشهد تریبون جمال الدینی در این نشست گفت: کشور ما دارای ضریب خطر ۸ از ۱۰ است که این شاخص بر اساس میزان کشته ها و مصدومین حوادث گرفته می شود و سالانه  حدود ۷ درصد از درآمد‌ ناخالص‌ملی کشور هزینه حوادث انسان‌ساخت و طبیعی می‌گردد که این هزینه‌ها قابل محاسبه است، البته بعضی از ابعاد‌ روانی‌اجتماعی این حوادث در طولانی مدت نمایان می‌شود که محاسبه آنها متفاوت می‌باشد.

وی ضمن بیان اینکه میزان آمادگی مردم و خانوارهای کشور ما در برابر حوادث ۳/۹ درصد است، افزود: طبق آمارهای جهانی سالانه یک سی و یکم آدم‌ها دچار مخاطرات و حوادث طبیعی می شوند که بسیاری از این موارد مربوط به عدم آموزش و آمادگی افراد است به طوریکه بسیاری از افراد در حالت فرار از حادثه مصدوم یا کشته می‌شوند.

معاون جمعیت‌هلال‌احمر کشور اذعان داشت: بر اساس آمار رسمی پزشکی‌قانونی کشور در سال ۹۴ هر نیم ساعت ۱ کشته و هر دو دقیقه ۲ مصدوم از حوادث جاده ای کشور و به طور کلی در این سال ۱۶۵۸۴ نفر کشته و ۳۱۳۰۱۷ نفر مصدوم داشته‌ایم.

این عضو هیات علمی دانشگاه بیان کرد: بالای ۷۰ درصد مسیر شهرها و روستاهای کشور در مسیر رودخانه ها قرار دارد و این امر در آسیب پذیری مهم ارزیابی می‌شود.

وی در خصوص استان خراسان‌رضوی گفت: ۸ درصد از مصدومان و کشته‌های حوادث رانندگی در استان خراسان‌رضوی است به طوریکه حدود ۲۵ هزار نفر از ۳۱۳ هزار نفر مصدوم و حدود ۱۲۰۰ نفر از کشته ها متعلق به این استان می‌باشد.

جمالی نیا ادامه داد: بیش از ۷۵ درصد از پهنه استان خراسان رضوی در پهنه خطر متوسط و متوسط به بالا قرار دارد که بیش از ۹۰ درصد از جمعیت استان در این پهنه سکنی گزیده اند و در حوزه زلزله ۶۷ درصد از پهنای استان در حوزه خطرمتوسط و متوسط به بالا قرار دارد و متاسفانه این مناطق هم دارای بافت‌های مسکونی متراکم است.

وی ضمن بیان اینکه ۲/۳ درصد از ماموریت‌های جمعیت هلال احمر کشور در حوزه امداد و نجات مربوط به استان خراسان رضوی است، بیان کرد:۵ درصد از ماموریت‌های حوزه ترافیکی و ۸ درصد از ماموریت های حوزه سیل و آب گرفتگی جمعیت هلال احمر کشور در خراسان‌رضوی انجام می شود.

معاون آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت هلال احمر کشور با بیان اینکه در حوزه سیل و آبگرفتگی ۸ درصد از آمارها به خراسان رضوی مربوط می‌شود، یادآور شد: در حالی که تعداد مرگ و میر حوادث در کشور به میزان ۱٫۷ درصد کاهش داشت در خراسان رضوی این آمار با ۵٫۳ درصد افزایش همراه بود.

وی ادامه داد: همچنین حوادث ناشی از کار و میزان مرگ و‌میر مرتبط با این حوادث در خراسان‌رضوی آماری بالاتر از میانگین کشوری دارد.

معاون جمعیت هلال احمر کشور ادامه داد: شاخص‌ آمادگی خانواده‌ها توسط ۱۵ آیتم سنجش شده که در این شاخص‌ها به مسائلی مانند دانش خانوار، مهارت رفتاری، وجود کیف اضطراری و کمک‌های اولیه، وجود نقشه اضطراری منزل و … اشاره می‌شود و این شاخص برای خانواده های ایرانی در‌هنگام حوادث ۳/۹ درصد است.

وی ضمن بیان اینکه جمعیت هلال ‌احمر هسته آموزش‌های فردمحور را به خانواده‌محور‌ تبدیل کرده، بیان کرد: مقرر کرده‌ایم که طی یک آموزش همگانی، آمادگی در هنگام حوادث ۲۵ میلیون خانوار ایرانی را با برنامه پنج ساله افزایش دهیم.

این عضو هیات علمی دانشگاه با اشاره به اینکه نام این بهمن مردمی طرح «خادم» است، گفت: در فاز اول ۱۳۰ نفر تسهیل‌گر آموزش داده می‌شوند و بعد از یادگیری اصول خادم این آموزش‌ها را به خانواده‌ها منتقل می‌گردند.

جمالی نیا افزود: برای شروع کار در این طرح ۱ شهر از هر استان به عنوان پایلوت انتخاب شده و این علت این امر در نظرگرفتن تمامی قومیت‌ها و فرهنگ‌ها برای ارزیابی صحیح است.

وی ضمن گلایه از درصد آمادگی خانوارهای ایرانی، گفت: این شاخص آمادگی در برخی از کشورها به بالای ۵۰ درصد و در برخی به بالای ۷۰ درصد می‌رسد.

معاون آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت هلال احمر کشور اضافه کرد: طرح آزمایشی خادم تا سه ماه ابتدایی سال ۹۶ به اتمام رسیده و قرار است تا چهار سال بعد این آموزش ‌همگانی به ۲۵ میلیون نفر از خانوارها برسد.

جمال الدینی ضمن اعلام خبر ارسال نیروهای هلال احمر به عراق به مناسبت اربعین حسینی گفت: ۳۴۰ نیروی امدادی، ۲۶ دستگاه آمبولانس، ۶ دستگاه اتوبوس‌آمبولانس و سه دستگاه خودروی ارتباطات به این کشور ارسال می‌شود، همچنین ۳ قرارگاه مرزی نیز برای این ایام پوشش امدادی می‌دهند.

وی ابراز امیدواری کرد از سیستم های اتوماسیون ادارات و نهادها در ترویج این آموزش‌ها استفاده شود و به خاطر محدودیت منابع مالی از بنگاه‌های اقتصادی واجد شرایط خواست با مشارکت در طرح خادم و آموزش همگانی کمکهای اولیه، هلال احمر را یاری کنند.

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *