صفحه اصلی / فرهنگی / پیشنهاد علی قمصری برای حل موضوع کنسرت ها در مشهد
طراحی سایت در مشهد

پیشنهاد علی قمصری برای حل موضوع کنسرت ها در مشهد

شورای اروپا (Europe Council) برای اجرای یک پرفورمنس با موضوع اسلام و اروپا، از علی قمصری و لوسین خاچاتریان دعوت کرده است.

در این پرفورمنس که قرار است ٩ نوامبر در ساختمان شورای اروپا برگزار شود، تار قمصری به‌عنوان نمادی انتزاعی از اسلام و شرق در مواجهه با پیانوی خاچاتریان به‌عنوان نمادی از اروپا، با ورودی موسیقایی، واکنش محتاطانه و سپس مشتاقانه‌ای را پذیرا باشد. این پرفورمنس با هدف نمایش انتزاعی از مواجهه و آمیختگی فرهنگی شرق و غرب اجرا خواهد شد.

به نقل از روابط عمومی این برنامه در این راستا، علی قمصری نیز به مسؤولان پیشنهاد داده‌ است تا پس از ارائه‌ی مستندات این دعوت و با توجه به اهمیت فرهنگی و سیاسی این حضور، مقدمات کنسرت تک‌نوازی تار را در مشهد فراهم آورند تا قمصری در گفتمانی فرهنگی، مخالفان برگزاری کنسرت در مشهد را در مواجهه با معنویت نهفته در موسیقی اصیل ایرانی به تغییر موضع‌شان نسبت به این موضوع دعوت کند.

علی قمصری گفته که حاضر است این کنسرت را بدون دریافت هیچ مبلغی از مخاطبان برگزار کند و تنها هدف او این است که مخالفان با تغییر موضع‌شان نسبت به موسیقی ایرانی منعطف‌تر شوند.

دولت ایران از این دعوت کنگره‌ی اروپا بی‌خبر است و کنگره ترجیح داده مستقیما از خود هنرمندان برای حضور در این اجرا دعوت کند.

این رویداد می‌تواند در تعدیل نگرش اسلام‌هراسانه غالب بر اروپا و روشنگری درباره نگرش اروپا به ایران، نقش تعیین‌کننده‌ای داشته باشد.

این پرفورمنس علاوه بر اجرای زنده‌ی علی قمصری و لوسین خاچاتریان، به پخش فیلم و موسیقی‌های دو فرهنگ خواهد پرداخت و این مجموعه، با اجرای تنظیم دوباره سمفونی ٩ بتهوون توسط این دو ساز به پایان می‌رسد.

این رویداد یکی از مهمترین رویدادهای سیاسی‌ است که در آن، وزرای امور خارجه‌ی سایر کشورهای اروپایی و چهره‌های مهم فرهنگی جهان حضور خواهند داشت.

به دلیل اهمیت این اجرا، قمصری هفتم اکتبر برای تمرین و ضبط فیلم‌ها به ارمنستان سفر خواهد کرد و خاچاتریان نیز از آلمان به او می‌پیوندد. شورای اروپا در شهر استراسبورگ واقع است.

براساس این گزارش، علی قمصری در بیش از ٧٠ فستیوال جهانی حضور یافته و انتشار ١۵ آلبوم در ایران و فرانسه با صدای همایون شجریان، علیرضا قربانی و محمد معتمدی و …، برگزاری ورک‌شاپ در دانشگاه‌های UBC کانادا و کنسرواتوارهای بارسلون و پاریس، اجرای پروژه‌ی ارکسترال شیپور صلح، اجرای پروژه‌ی تار ایرانی عشق جهانی با کوارتت‌های کشورهای مختلف‌ و انتشار کتاب هارمونی ایرانی از جمله فعالیت‌های او در حوزه موسیقی است.

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *