پیشنهاد امروز
صفحه اصلی / اجتماعی / سوال پیچ وزیر امور خارجه توسط نماینده مشهد+شرح سوال و جواب ها
طراحی سایت در مشهد

سوال پیچ وزیر امور خارجه توسط نماینده مشهد+شرح سوال و جواب ها

سید حسین نقوی حسینی نماینده مردم ورامین با اشاره به نشست روز سه‌شنبه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جهت پاسخ به سوالات نمایندگان، در نشست حاضر شد و کریمی قدوسی سوالات خود را مطرح کرد.

حسینی بیان کرد: سوال اول وی پیرامون حق السهم آب هلیل رود به ایران و استان خراسان رضوی و به ویژه شهر مشهد بود.

وی گفت: کریمی قدوسی با اشاره به اهمیت موضوع، سوال کرد که حوزه دیپلماسی چه اقدامی در جهت احقاق حقوق ملت ما کرده است؟

نقوی حسینی با بیان اینکه عراقچی و قشقاوی وزیر امور خارجه را همراهی می کردند، اظهار کرد: وزیر توضیح داد که موضع آب‌های مرزی ایران و افغانستان همیشه در دستورکار دستگاه دیپلماسی بوده و حق آبه ایران از هلیل رود و هیرمند از طرف وزارت خارجه پیگیری شده است.

ظریف گفت: جمهوری اسلامی در حمایت از افغانستان از هیچ اقدامی فروگذاری نکرده و در حال حاضر موضوعات مختلفی را با افغانستان مذاکره می‌کنیم که آب یکی از آنهاست، بین ایران و افغانستان هیچگونه توافقی بر سر هلیل‌رود تاکنون صورت نگرفته است.

این نماینده بیان کرد: کریمی قدوسی از پاسخ وزیر امور خارجه به سوال مذکور قانع شد. اما سوال دوم کریمی قدوسی در این باره بود که گزارش اول سه ماهه وزارت خارجه به کمیسیون بر اساس واقعیات نبود. برای مثال موارد متعدد نقض برجام هیچ کدام به طور شفاف مطرح نشده است در لغو تحریم‌ها نیز به واقعیت‌ها اشاره نشده است و عدم لغو تحریم‌ها مورد بررسی و گزارش قرار نگرفته است.

نقوی حسینی گفت: ظریف در پاسخ گفت: گشایش‌ها و مشکلاتی که در گزارش آمده، حاصل گزارش‌هایی است که دستگاه‌ها برای وزارت خارجه ارسال کرده‌اند. ما صادقانه تلاش کردیم گزارش واقعی به کمیسیون بدهیم. با این حال کریمی قدوسی از پاسخ به سوال دوم ظریف قانع نشد.

وی ادامه داد: سوال سوم کریمی قدوسی در مورد برخورد و پیگیری دستگاه دیپلماسی نسبت به حادثه منا و شهادت حجاج ایرانی بود. وی معتقد بود که برخورد و پیگیری‌ها انقلابی و قوی نبوده است.

ظریف گفت: تلاش‌ها و اقدامات دستگاه دیپلماسی با موضوع شهادت حجاج در منا در همه ابعاد پیگیری شد، واقعه بسیار خوب در عرصه‌های بین‌المللی تبیین  شد، حق و حقوق اتباع کشورمان دنبال شد و با همان قوت و قدرت دنبال می‌شود. بر همین اساس کریمی قدوسی از پاسخ وزیر امور خارجه قانع شد.

نقوی حسینی همچنین در گفت و گو با خانه ملت با بیان اینکه کریمی قدوسی سوال کرد که چرا مواضع وزارت خارجه در ارتباط با نمایشگاه مربوط به هولوکاست منفی بوده است، گفت: ظریف در جواب عنوان کرد که من همیشه معتقد بودم و هستم که طرح این موضوع نفعی برای جمهوری اسلامی نداشته و فقط زمینه بهانه‌گیری و اخاذی رژیم صهیونیستی از غربی‌ها را فراهم می‌کند. در ارتباط با این نمایشگاه بدون هماهنگی با وزارت خارجه برگزار شد، بنده گفتم این اقدام یک اقدام غیر دولتی است و بنده هم در آن شرکت نمی‌کنم. نمایشگاه کار سمن‌هاست و نیازی به حضور دولتی‌ها نداشت. البته موضع بنده راجع برگزاری نمایشگاه منفی است و الان هم اعلام می کنم و به عنوان یک کارشناس طرح هولوکاست به ضرر رژیم صهیونیستی نمی‌دانم.

وی عنوان کرد: با این حال کریمی قدوسی از پاسخ وزیر قانع نشد.

این نماینده با بیان اینکه  سوال پنجم کریمی قدوسی در مورد علت تغییر معاون عربی و آفریقایی وزارت خارجه بود و گفت این جابجایی در شرایط حساس صورت گرفته که جای سوال دارد، اظهار کرد: ظریف در توضیح این جابجایی بیان کرد که اینکه گفته می‌شود تغییر معاون وزیر خارجه تحت فشار خارجی صورت گرفته، تهمت و توهین به وزارت خارجه و حتی نظام جمهوری اسلامی است و هیچ کسی یا کشوری جرات ندارد چنین مسئله‌ای را با وزیر خارجه جمهوری اسلامی مطرح کند.

مجدد کریمی قدوسی از پاسخ وزیر قانع نشد.

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *