صفحه اصلی / سینما / نگاهی به فیلم های سینمای رضوی: از قیصر کیمیایی تا هر شب تنهایی صدرعاملی
طراحی سایت در مشهد

نگاهی به فیلم های سینمای رضوی: از قیصر کیمیایی تا هر شب تنهایی صدرعاملی

«دو چشم بی سو»، «کیمیا»، «به آهستگی»، «در انتظار معجزه»، «شب»، «هر شب تنهایی»، «آسمان هشتم»، «تابستان طولانی»، «در انتظار معجزه»، «قیصر» و … از جمله آثار سینمای ایران هستند که داستان‌هایشان در مشهد روایت شده و بخش‌هایی از موضوع به زیارت و زائران حرم حضرت امام رضا (ع) مربوط می‌شود.

شاید این فیلم ها را بتوان در دسته “سینمای رضوی” گذاشت، سینمایی که علی رقم داشتن کارهای خوب ظرفیت بالایی برای کارهای جدید و توسعه دارد که شاید این امر از اولویت های تولیت جدید آستان قدس رضوی در آینده باشد.

برگزاری چند دوره جشنواره فیلم رضوی در کشور نشان از وجود ظرفیت های خوبی در این بخش بود اما فیلم های که اسامی آنها در بالا آمد سرآمدن “سینمای رضوی” محسوب می شوند.

در ادامه نگاهی کوتاهی به فیلم های مذکور خواهیم داشت.

دو چشم بی سو

داستان این فیلم که عقاید مذهبی ایرانیان و همچنین جنگ ۸ ساله ایران و عراق را نشان می‌دهد در روستایی اتفاق می‌افتد. شخصیت اول فیلم پسر نابینایی است که در حرم رضوی شفا می‌گیرد.

13920130103904386403214

کیمیا

«کیمیا» به کارگردانی احمدرضا درویش که در سال ۱۳۷۳ ساخته شد، بخش‌هایی از داستانش در مشهد روایت می‌شود.

در آغاز جنگ تحمیلی، همسر رضا باردار است و باید مورد عمل جراحی قرار گیرد. رضا او را به بیمارستان می‌رساند و خود به اسارت قوای دشمن درمی‌آید. همسر رضا حین عمل جراحی می‌میرد و شکوه جراح، فرزند رضا را نجات می‌دهد. پس از گذشت ۹ سال وقتی رضا از اسارت آزاد می‌شود پی‌می‌برد که همه اعضای خانواده‌اش را از دست داده است. حال او در جستجوی تنها بازمانده خود، فرزندش است. کیمیا فرزند رضا نزد «شکوه» در مشهد زندگی می‌کند. مشکل اینجاست که «شکوه» به طور کامل به کیمیا وابسته است.

در این فیلم خسرو شکیبایی، بیتا فرهی و رضا کیانیان نقش‌های اصلی را بازی می‌کنند.

به آهستگی

«به آهستگی» ساخته مازیار میری در سال ۱۳۸۴ که با تصویر حرم مطهر امام رضا(ع) هم به پایان می‌رسد با بازی محمد رضا فروتن، نیلوفر خوش خلق، مریم بوبانی و حسن پورشیرازی درباره محمود کارگر جوشکار ساده راه آهن است که دور از خانواده در جنوب کار می‌کند. به او خبر می‌رسد که زنش پری که دچار بیماری عصبی است، مدتی است از خانه رفته و فرزندش را پیش مادر و پدر محمود گذاشته. محمود با وجود سخت‌گیری‌های کارفرمایش، به خانه‌اش در کرج برمی‌گردد و سعی می کند زنش را پیدا کند. از زن صاحب خانه و نجار همسایه و اقوام پری و پدر و مادر خودش سراغ زن را می‌گیرد، اما هیچ کس از او خبری ندارد. همسایه نجارش، او را راهنمایی می‌کند تا به پزشکی قانونی سر بزند. محمود پس از چند روز، جنازه زنی با مشخصات پری را می‌یابد و او را در مراسمی به خاک می سپارد. پس از مدتی، قصاب محل خبر می آورد که پری را در مشهد دیده و رد او را یافته است. در این فاصله محمود کارش را از دست می‌دهد و از سوی همه نزدیکانش طرد می‌شود. بازرسی که مأمور پیگیری ماجرا شده، به تدریج کنار می‌کشد و شبی که محمود در حال نماز خواندن است، پری سر می‌رسد. محمود او را با سئوال‌های زیادی رو به رو می‌کند و پری درباره چند روز از سفرش به مشهد توضیحاتی می‌دهد (که در آنجا با یک استاد دانشگاه آشنا شده و او پری را پناه داده). پری اعتراف می‌کند که در مشهد حالش خوب بوده و دیگر احساس بیماری نمی کرده. به همین دلیل آنها را پس از گذشت زمان، هنگامی که محمود پی به پاکی همسرش، رفع سوءتفاهم‌ها و دروغ های اطرافیان می‌شود، به مشهد نقل مکان می‌کنند.

شب

در فیلم «شب» به کارگردانی رسول صدرعاملی که در سال ۱۳۸۶ ساخته شد، داستان فیلم در مشهد می‌گذرد و در بخش‌هایی نیز شاهد حضور شخصیت‌های فیلم در حرم مطهر امام رضا (ع) و تحول شخصیتی آن‌ها هستیم.

57333448

گروهبان جوان که در آستانه ازدواج با دختر مورد علاقه‌اش است باید خلافکار باسابقه و فراری‌ای را به زندان بازگرداند، اما بارش شدید برف، نقل و انتقال را با اشکال مواجه و یا متوقف کرده است. گروهبان چاره‌ای ندارد تا صبح روز بعد را با زندانی‌اش در مشهد بگذارند، او به سختی جایی را برای اقامت در یک میهمان‌پذیر پیدا می‌کند. در ادامه شب اما گروهبان مسموم و توسط مالک میهمانخانه به بیمارستان منتقل می‌شود، مهمانخانه‌چی که مرد میانسال پاکدلی است به خلافکار پیر اعتماد می‌کند تا او بتواند پیرزنی را که مشتاق سلامتی همسر بستری‌اش در بیمارستان است، به زیارت امام رضا (ع) ببرد. پیرمرد باز می‌گردد اما از زندانی خبری نمی‌شود. گروهبان و میهمان‌خانه‌چی در اوج پریشانی و ناامیدی به بارگاه امام پناه می‌برند تا آرامش بگیرند. اما زندانی نیز تحت تأثیر زیارت خود از فرار منصرف و بازمی‌گردد. عزت‌الله انتظامی، خسروشکیبایی و امین حیایی بازیگران سه نسل سینمای ایران در این فیلم نقش‌های اصلی را ایفا می‌کنند.

هر شب تنهایی

رسول صدرعاملی در «هر شب تنهایی» هم بستر اصلی داستانش را در مشهد قرار می‌دهد.

FullImage.aspx

عطیه (لیلا حاتمی) نویسنده و مجری یک برنامه خانوادگی رادیوست. او هر روز به سؤالات شنوندگان این برنامه پاسخ می‌دهد و به آنها توصیه می‌کند با همسرشان چگونه باشند تا زندگی زناشویی بهتری داشته باشند. عطیه برای شفا گرفتن به شهر مقدس مشهد آمده است، اما او درگیر مناسبات خود و همسرش(حامد بهداد) است و مشکلی دارد که حل نشدنی است.

در پایان این فیلم شاهد تحول شخصیتی و عقیدتی عطیه هستیم.

در انتظار معجزه

«در انتظار معجزه» قسمت سوم این سه گانه است. درباره امیر و مهرانه زن و شوهری که چشم دیدن یکدیگر را ندارند. ازدواج سه سال پیش آنها اشتباه بوده و زندگی جهنمی آنها امان شان را بریده اما ناگزیرند یک شبانه روز یکدیگر را تحمل کنند. این زن و شوهر همراه دخترشان به مشهد می‌روند.

حمید فرخ نژاد، پریوش نظریه و بیتا فرهی در این فیلم به کارگردانی رسول صدرعاملی ایفای نقش می کنند.

آسمان هشتم

«آسمان هشتم» به کارگردانی حسن نجفی که در سال ۸۹ ساخته شد از آخرین فیلم‌های ساخته شده با این موضوع است.

«یک خانواده باکویی برای زیارت به مشهد مقدس می‌آیند اما در بدو ورود با مشکل مواجه می‌شوند. رحمت دانشجوی سال آخر پزشکی با این خانواده آشنا شده و این آشنایی زمینه اتفاقات و حوادث جدیدی را رقم می‌زند. »

در این فیلم محمد کاسبی را در لباس خدام امام رضا(ع) می بینیم.

قیصر

فیلم سینمایی «قیصر» به کارگردانی مسعود کیمیایی از اولین آثار سینمایی ایران است که شخصیت اصلی فیلم، دوربین را با خود به حرم امام رضا (ع) می‌برد و راز و نیاز شخصیت اصلی آن با امام هشتم (ع) و قولی که به ننه مشهدی داده و بارها از آن به‌عنوان تنها کارش در دنیا یاد می‌کند، یکی از محرک‌های اصلی فیلمنامه محسوب می‌شود.

در این فیلم شاهد حضور «قیصر» با بازی بهروز وثوقی در حرم امام رضا(ع) و راز و نیازش با خدا هستیم.

مسعود کیمیایی در گفت‌وگویی کوتاه با بیان اینکه دوربین در این فیلم حضور پررنگی در صحن حرم امام رضا (ع) و نشان دادن زائران دارد، گفته بود: از ابتدای نگارش فیلمنامه بخش‌های مربوط به قول قیصر به ننه مشهدی برای زیارت امام رضا (ع) و حضور او در حرم و راز و نیازی که می‌کند و درواقع اجازه‌ای که می‌گیرد در ذهنم بود و بخش‌های مهمی از فیلم را تشکیل می‌دهند.

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *