پیشنهاد امروز
صفحه اصلی / مدیریت شهری / مدیریت شهری وشهرداری / شکایت اهالی خیابان حکیم نظامی از پروژه برج باران ۳/شهرداری با چه مجوزی اجازه ساخت ۲۲ طبقه را صادر کرده است؟
طراحی سایت در مشهد

شکایت اهالی خیابان حکیم نظامی از پروژه برج باران ۳/شهرداری با چه مجوزی اجازه ساخت ۲۲ طبقه را صادر کرده است؟

پروژه های گروه باران چندسالی است که در مشهد سر و صدا کرده است. اما پروژه باران ۳ واقع در بین خیابان حکیم نظامی ۲۶ و ۲۸ با شکایت اهالی مواجه شده و حواشی پیرامون آن به وجود آمده است.
این پروژه که مجوز اولیه خود را در ۹ طبقه گرفته است، بدون مجوز کمیسیون ماده ۵ در حال پیشروی به بالا است به طوریکه چندی پیش صفحه اینستاگرام گروه باران خبر از قالب بندی طبقه ۱۷ این برج را داد.

12
اما نکته جالب آنجا است که “ستاد عالی سرمایه گذاری و درآمد شهرداری مشهد” در اردیبهشت ماه ۹۵ به این پروژه مجوز ساخت ۲۲ طبقه داده است که نه تنها خارج از اصول طرح پارت و سایر طرح ها است بلکه بدون رای کمیسیون ماده ۵ چنین اقدامی غیرقانونی است.
در واقع “ستاد عالی سرمایه گذاری و درآمد شهرداری مشهد” فاقد وجاهت قانونی است و توسط استانداری و وزارت مسکن و سایر نهادها رسمیتی ندارد اما متاسفانه این ستاد تاکنون برای پروژه های مختلفی که در آینده هم به آنها خواهیم پرداخت، مجوز ساخت بیش از تراکم اولیه را داده است.
صورت جلسه این ستاد در اردیبهشت ۹۵ توسط دو تن از معاونین شهردار مشهد امضاء شده و پروژه به سمت بالا پیش رفته است.

این در حالی است که مدیر کل وزارت راه و شهرسازی استان تاکنون چندین مرتبه در این خصوص با شهردار مشهد مکاتبه داشته و خواهان لغو عملیات اجرایی شده است.
گفتنی است شهرداری مشهد چندی پیش در این زمینه پاسخی ارسال کرده که فاقد توضیحات و اطلاعات لازم بوده است و به شهرداری این موضوع اعلام گردیده است.
عکس های هوایی این پروژه کاملا نشان دهنده این امر هست که حقوق شهروندی سایر اهالی این منطقه زیر پا گذاشته می شود.

3
گففتنی است چنین پروژه هایی علاوه بر برهم زدن دید و منظر پیش زمینه ارتفاعات، به عنوان حق عمومی شهروندان، موجب ایجاد اشرافیت شدید تا عمق قابل توجهی شده و کلیه برنامه ریزی های جمعیتی و کالبدی را بر هم می زند و جمعیت به عنوان پایه ای ترین مبنای برنامه ریزی در طرحهای جامع و تفصیلی است .افزایش تراکم ساختمانی علاوه بر تاثیرات منفی بر محیط پیرامونی مانند مسدود کردن دید و منظر و ایجاد اشرافیت و همچنین تاثیر منفی بر کاهش سرعت باد و تهویه هوا  باعث افزایش جمعیت خارج از پیش بینی های صورت گرفته نیز می شود.
این اقدام شهرداری ها که در نقاط مختلف کشور می توان سراغ آن را گرفت جایی می تواند خطرناک باشد که به موضوع سرانه ها بی توجهی گردد. سرانه کاربریهای خدماتی مانند سرانه پارک یا سرانه آموزشی یا سرانه کتابخانه و امثالهم به معنای میزان زمینی با آن کاربری است که هر فرد برای زندگی مناسب در شهر به ان نیاز دارد و وقتی جمعیت بدون بررسی امکان تامین سرانه خدماتی زیاد شود، سهم زمین مورد نیاز برای هر شهروند کاسته شده است. به عبارت دیگر شهرداری در ازای دریافت پول از اشخاص، سهم سایر شهروندان از خدمات را فروخته است.حال کمبود تاسیسات زیربنایی ناشی از فروش تراکم  مانند آب یا میزان برق قابل تامین و یا ظرفیت فاضلاب شهری به عنوان تاسیسات زیربنایی مورد نیاز برای جمعیت پیشبینی شده را هم به کمبود خدمات روبنایی میتوان اضافه کرد.
همچنین  اختلالات ترافیکی ناشی از ترددهای پیش بینی نشده راهم لحاظ کنید تا نتایج و سهم تراکم فروشی بهتر ملموس شود.در واقع کمیسیون ماده پنج مهمترین کاری که انجام می دهد سنجش اثرات تغییر در طرح تفصیلی مصوب است و صرفا اگر تبعات آن مانند افزایش خدمات روبنایی و زیربنایی  قابل تامین باشد با درخواست موافقت می کند. به عبارت دیگر عدم موافقت کمیسیون با تغییر کاربری به معنای عدم امکان ترمیم خسارات ناشی از آن درخواست است.

طراحی سایت در مشهد

یک نظر

  1. یکی از تخلفات شهردار گذشته همین ستاد عالی درآمد بود که با همراهی شورای شهر اون زمان مواجه شد.
    امید داشتیم با تغییر شهردار و شورای شهر جلوش گرفته بشه اما گویا هنوز همون روند ادامه داره!
    هم گذشتگان که سنگ بنای اونو گذاشتن مقصرند و هم مدیریت فعلی که راه اونها رو ادامه میده…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *