صفحه اصلی / اقتصادی / مزروعی: شاخص های بخش کشاورزی در خراسان رضوی بالاتر از میانگین کشوری است
طراحی سایت در مشهد

مزروعی: شاخص های بخش کشاورزی در خراسان رضوی بالاتر از میانگین کشوری است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی گفت: میانگین اشتغال وارزش افزوده این بخش در این استان بالاتر از میانگین کشوری است.

مجتبی مزروعی شنبه در آستانه روز خبرنگار در جریان بازدید از خبرگزاری جمهوری اسلامی  با تبریک روز خبرنگار افزود: در حال حاضر ۲۳٫۴ درصد اشتغال استان در بخش کشاورزی و ۱۴٫۴ درصد ارزش افزوده اقتصادی استان نیز متعلق به این بخش است.

وی اضافه کرد: در حالی شاخص های بخش کشاورزی در خراسان رضوی بالاتر از میانگین کشوری است که سرمایه گذاری در این بخش بسیار پایین است.

وی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری بر جایگاه و نقش بخش کشاورزی در اقتصاد مقاومتی افزود: در دهه های گذشته روی منابع پایه و سرمایه گذاری در بخش کشاورزی بسیار کم کار شده، به عنوان مثال ۳۳٫۴ درصد اعتبارات بخش آب در قالب برنامه پنجم توسعه به آب منطقه ای و در بخش آب شرب که پنج درصد مصرف آب استان است داده شده در حالی که ۶٫۸ درصد اعتبارات به تمام بخش های کشاورزی از جمله آب تخصیص یافته است.

رئیس جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی گفت: تداوم بی توجهی ها به بخش کشاورزی در استان در اشکال مختلف موجب خالی از سکنه شدن سه هزار و ۳۰۰ روستا در استان و افزایش جمعیت حاشیه نشین شده است.

وی با اشاره به بحران آب در استان و کشور گفت: توجه به بخش آب و بخش کشاورزی از ضروریاتی است که باید با عزم ملی نسبت به آن برنامه ریزی و کار کارشناسی شود.

وی بیان کرد: در سال ۹۱ و ۹۲ استان خراسان رضوی وارد کننده عمده گوشت مرغ، گوشت قرمز و گندم بود اما در سالهای ۹۳ و ۹۴ با توزیع گسترده نهاده های دامی شاهد افزایش تولیدات در این محصولات بوده ایم.

مزروعی اظهار کرد: افزایش تولید در گندم به گونه ای بود که در سال ۹۲ خرید تضمینی ۱۱۰ هزار تن گندم در استان ثبت شد اما این رقم در سال گذشته به بیش از ۵۵۰ هزار تن رسید.

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *