به وب سایت خبری مشهد تریبون خوش آمدید
امروز : یکشنبه 1 مهر 1397
اینجا تریبون شهر مشهد است/ برای تبلیغات و اسپانسرینگ همین حالا تماس بگیرید.

مزروعی: شاخص هاي بخش كشاورزي در خراسان رضوي بالاتر از ميانگين كشوري است

کد خبر: 24979 - 17 مرداد, 1395

رئيس سازمان جهاد كشاورزي استان خراسان رضوي گفت: ميانگين اشتغال وارزش افزوده اين بخش در اين استان بالاتر از ميانگين كشوري است.

مجتبي مزروعي شنبه در آستانه روز خبرنگار در جريان بازديد از خبرگزاري جمهوري اسلامي  با تبريك روز خبرنگار افزود: در حال حاضر 23.4 درصد اشتغال استان در بخش كشاورزي و 14.4 درصد ارزش افزوده اقتصادي استان نيز متعلق به اين بخش است.

وي اضافه كرد: در حالي شاخص هاي بخش كشاورزي در خراسان رضوي بالاتر از ميانگين كشوري است كه سرمايه گذاري در اين بخش بسيار پايين است.

وي با اشاره به تاكيدات مقام معظم رهبري بر جايگاه و نقش بخش كشاورزي در اقتصاد مقاومتي افزود: در دهه هاي گذشته روي منابع پايه و سرمايه گذاري در بخش كشاورزي بسيار كم كار شده، به عنوان مثال 33.4 درصد اعتبارات بخش آب در قالب برنامه پنجم توسعه به آب منطقه اي و در بخش آب شرب كه پنج درصد مصرف آب استان است داده شده در حالي كه 6.8 درصد اعتبارات به تمام بخش هاي كشاورزي از جمله آب تخصيص يافته است.

رئيس جهاد كشاورزي استان خراسان رضوي گفت: تداوم بي توجهي ها به بخش كشاورزي در استان در اشكال مختلف موجب خالي از سكنه شدن سه هزار و 300 روستا در استان و افزايش جمعيت حاشيه نشين شده است.

وي با اشاره به بحران آب در استان و كشور گفت: توجه به بخش آب و بخش كشاورزي از ضرورياتي است كه بايد با عزم ملي نسبت به آن برنامه ريزي و كار كارشناسي شود.

وي بيان كرد: در سال 91 و 92 استان خراسان رضوي وارد كننده عمده گوشت مرغ، گوشت قرمز و گندم بود اما در سالهاي 93 و 94 با توزيع گسترده نهاده هاي دامي شاهد افزايش توليدات در اين محصولات بوده ايم.

مزروعي اظهار كرد: افزايش توليد در گندم به گونه اي بود كه در سال 92 خريد تضميني 110 هزار تن گندم در استان ثبت شد اما اين رقم در سال گذشته به بيش از 550 هزار تن رسيد.

مطالب بيشتر

بدون نظر