به وب سایت خبری مشهد تریبون خوش آمدید
امروز : شنبه 27 آبان 1396
اینجا تریبون شهر مشهد است/ برای تبلیغات و اسپانسرینگ همین حالا تماس بگیرید.

اولین شهردار زن مشهد : نمی توان با قانون به مردم گفت که بر اساس آن معماری کنند

کد خبر: 24875 - 7 مرداد, 1395

پنجمین نشست مجازی گروه تلگرام مشهد تریبون با عنوان “معماری ایرانی اسلامی و نسبت آن با شهر مشهد ” برگزار شد.
در این نشست شراره معدنیان دارای کارشناسی ارشد معماری و دانشجوی دکترای برنامه ریزی شهری تصریح کرد: معماری بدلیل جنبه هنری آن که باید از روح معمار ناشی شود نشانه تاریخی هردوره ای بوده و هست که آن هم چکیده و عصاره روح آن جامعه می باشد به این ترتیب باید برای تحلیل بروز چنین معماری به سراغ تحلیل روحیه و معنای موجود در جامعه ای که می خواهیم معماری را در آن تحلیل کنیم برویم، به عبارت دیگر معماری هر جامعه مثل آینه خود افراد جامعه است که انعکاس خود را در معماری اطراف خود می بینند.
اولین شهردار زن مشهد بیان کرد: نمی توان با قانون به مردم بگوییم که بر اساس آن معماری کنند زیرا معماری از بین مردم شکوفا می شود و هنر هر عصر و هر ملتی حاصل شکوفایی درون خود مردم هرجامعه ای می باشد .
وی ضمن ارائه مثالی در خصوص آموزش کودکان به این نکته اشاره کرد که کودکان از کلیت رفتار ما ازقبیل صحبت کردن، غذا خوردن، منش ارتباطی و …به یک شیوه رفتاری می رسند که در همه چیز جلوه می کند و این پرورش جامعه در همه ابعاد است و سپس اذعان داشت: الگو بودن شهرداری و حاکمیت در ساخت بناهای معماری اسلامی می تواند یکی از راهکارها باشد. گفتنی است معدنیان پیش از این در مقاله ای با عنوان ” ساختمانهای دولتی بناهایی که باید برتر باشند” سعی برتاکید همین موضوع داشته است.

مخاطبین عزیز، نخبگان شهری مشهد، علاقه مندان به موضوعات فرهنگی و اجتماعی، مدیران و … می توانند جهت پیشنهاد بحث های مجازی یا پرسش و پاسخ هایی از این دست با smjmj@ در تلگرام در ارتباط باشند یا به mashhadtribune@gmail.com ایمیل بزنند.

مطالب بيشتر

بدون نظر