صفحه اصلی / مدیریت شهری / مدیریت شهری وشهرداری / بانکداری در فضای شهری! واکنش مدیران شهری مشهد به باجه های بانک شهر چه خواهد بود ؟
طراحی سایت در مشهد

بانکداری در فضای شهری! واکنش مدیران شهری مشهد به باجه های بانک شهر چه خواهد بود ؟

از چندی پیش باجه های بانک شهر یا همان پیشخوان های شهرنت در شهر مشهد در چندین نقطه نصب شده است.

البته این موضوع مختص به مشهد نیست و شهرهایی همچون تهران، شیراز، قزوین، اصفهان و تبریز شامل این طرح بوده اند.

چندی یپش صبوری رئیس سرپرستی منطقه یک بانک شهر گفت: ۱۸ پیشخوان شهر نت تمام الکترونیک در منطقه یک کشور فعال بوده که ۱۴ پیشخوان در استان خراسان رضوی وجود دارد که از این ۱۴ پیشخوان ۱۱ پیشخوان در مشهد مقدس فعال می باشد.

در ابتدا باید گفت که وجود چنین شهرنت هایی و ارائه خدماتی همچون صدور آنی کارت هدیه، دسترسی به خدمات اینترنتی بانک شهر و خدمات مبتنی بر کارت به صورت ۲۴ ساعته امری ارزشمند است که در جای خود باید از این بانک به دلیل توسعه خدمات و تلاش برای تحقق شعار شهر هوشمند تقدیر به عمل آورد اما موضوع این مطلب به این جمله رییس سرپرستی منطقه یک بانک شهر بر می گردد که در یک نشست خبری درفروردین ماه ۹۵ گفت: شهرداری مشهد زمین‌های خوبی را برای راه‌اندازی شهرنت در نقاط مختلف شهر اختصاص داده است.

موضوع شهرنت ها به همین جا ختم نمی شود و دامنه گسترده اعتراضات را در شهرهای مختلف به همراه داشته است. به طور مثال در شهر تهران تاکنون چندین عضو شورای اسلامی این شهر علیه فضافروشی به یک بانک اعتراض کرده اند و رسانه های مختلف وارد این موضوع شده اند.

به طور مثال احمد مسجد جامعی رئیس سابق شورای اسلامی شهر تهران اخیرا در جمع خبرنگاران بیان کرد: شهرداری اموال مشخصی دارد مثل ساختمان ها و املاکی که اسناد آن هم به نام شهرداری ثبت شده است. غیر از آن خیابان ها؛ پیاده روها و پارک ها متعلق به شهرداری نیست بلکه متعلق به شهر تهران است. مسلما شهرداری نمی تواند شهر را بفروشد یا آن را مبادله کند.

وی ضمن انتقاد از جانمایی چنین شهرنت هایی گفت: فضاهای عمومی متعلق به شهر است نه شهرداری.

در واقع امتیاز بهره برداری از فضاهای شهری شامل پیاده روها، خیابان ها و معابر توسط شهرداری های چند شهر از جمله مشهد این سوال را در اذهان ایجاد می کند که آیا اگر قرار است چنین امتیازی به بانک ها داده شود به سایر بانک ها اختصاص می یابد؟ یعنی اگر سایر بانک ها بخواهند در ۱۱ نقطه شهر مشهد باجه های خود را جانمایی کنند آیا به آنها مجوز داده می شود و اگر چنین شود آیا فضایی برای رفت و آمد عابرین پیاده خواهد ماند؟

دامنه اعتراضات در تهران از این هم گسترده تر شد و رییس کمیسیون سلامت و خدمات شهری شورای شهر تهران هم شهرنت ها را تخلف محرز شهرداری تهران دانست و گفت: همه کیوسک های شهرنت باید از سطح شهر جمع آوری شود. بانک شهر اگر مایل به ارائه چنین خدماتی است باید ملک و فضای قانونی را خریداری کند و کیوسک های خود را در این اماکن برپا سازد.

این اعتراضات شدید در تهران باعث گردید که قالیباف شهردار تهران مجبور به اظهار نظر شود و اعلام کرد که باید باجه های بانک شهر از سطح شهر جمع آوری گردد.

تحقیقات خبرنگار ما حاکی از آن است که اعتراضاتی مشابه در تبریز و برخی دیگر از شهرها توسط رسانه ها و اعضای شوراهای اسلامی شهرهای مذکور صورت گرفته است و این در حالی است که ۱۱ باجه شهرنت در شهر مشهد بدون هیچ گونه مشکلی مشغول به کار هستند.

این در حالی است که نیروهای شهرداری همواره دست فروشان و سد معبرکنندگان را برای اشغال فضایی گاها یک متری تحت نظارت خود قرار می دهند و با آنها برخورد می شود اما فضای بزرگی در نقاط مختلف شهر به یک بانک اختصاص یافته است.

بانکداری در فضای شهری و پیشروی بانک شهر به معابر از یک منظر می تواند نقض حقوق شهروندی باشد و حتی در مکان هایی که این باجه ها مانع رفت و آمد هم نشوند به نوعی تسخیر فضای شهر بدون رضایت عمومی است.

به هر حال گاها کمیسیون ماده ۱۰۰ در مناطق مختلف به  خاطر یک متر پیشروی در ساخت و ساز ها حکم قلع می دهد اما اینجا تاکنون اتفاق خاصی رخ نداده است.

از طرفی نوع ارتباط شهرداری و بانک شهر در این موضوع قابل تامل است. بخش قابل توجهی از سهام این بانک متلعق به شهرداری مشهد است و باید دید آیا چنین ارتباطی در موضوع اختصاص فضای شهری به این باجه ها موثر بوده است یا خیر.

Picture2

به هر حال چه بخواهیم چه نخواهیم این شهرنت ها در نقاط مختلفی از شهر مشهد همچون میدان احمد آباد، خیابان امام رضا، خیابان ۱۷ شهریور، چهارراه مخابرات و … جانمایی شده اند و به کار خود ادامه می دهند.

باید دید در روزهای آینده پس از انتشار این گزارش مدیران شهری و اعضای شورای شهر اسلامی مشهد چه واکنشی نسبت به امتیازدهی به یک بانک خاص خواهند داشت و آیا مانند تهران این موضوع در شهر مشهد پیگیری جدی خواهد شد یا خیر.

نکته دیگر آنکه در دنیای امروز و در الگوهای شهرهای توسعه یافته و دارای ضریب نفوذ اینترنت بالا هرگونه ایجاد فضای فیزیکی جدید توسط بانک ها یا سایر مراکز امری نامناسب تلقی می شود و تلاش بر این است تا تمامی عملیات های بانکی و اقتصادی بدون هیچ گونه فضای فیزیکی و از طریق دیجیتال انجام بشود که در این فضا ناگهان دکه های بانک شهر به اندازه ای بزرگ و با ظاهری ناهماهنگ با بافت شهری در نقاط مختلف شهر جا خشک کرده است.

پیش از این صبوری مدیر منطقه ۱ بانک شهر در نشست خبری مذکور گفته بود که امروز ایجاد شهرنت‌ها به عنوان یک المان و مبلمان شهری تبدیل شده است، حال باید از ایشان و سایر مسئولین بانک شهر پرسید که آیا چنین مکعب های بی قواره ای با رنگ سفید و قرمز چه هماهنگی با بافت و فضای شهری شهرهای ایران و مشهد دارد و بد نیست توضیح داده شود که المان شهری از نظر بانک شهر چه ویژگی هایی دارد و سوال پایانی آنکه حتی اگر قرار باشد برای چنین باجه هایی موضوع کاربری المان و تاثیر بر محیط شهری مطرح باشد، آیا برای طراحی و جانمایی آنها از هنرمندان شهر، معاونت فرهنگی شهرداری و مدیریت بهسازی نظرخواهی شده است یا اینکه طراحی این دکه ها به صورت خودجوش توسط این بانک صورت گرفته است؟

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *