به وب سایت خبری مشهد تریبون خوش آمدید
امروز : دوشنبه 4 تیر 1397
اینجا تریبون شهر مشهد است/ برای تبلیغات و اسپانسرینگ همین حالا تماس بگیرید.

حسین نژاد مطرح کرد: ارسال پیشنهادات مدیریت شهری مشهد برای اصلاح طرح جامع جدید به استانداری

کد خبر: 24441 - 19 تیر, 1395

معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد گفت: پیشنهادات مدیریت شهری برای اصلاح طرح جامع جدید تا دو هفته آینده به استانداری ارسال می‌شود.
محمدرضا حسین‌نژاد در گفتگو با خبرنگار ما اظهار کرد: تصویب طرح جامع به عنوان یک سند مهم توسعه، مطالبه شهرداری و شورای اسلامی شهر بوده است که خوشبختانه با حضور استاندار خراسان رضوی، این مهم در کمیته برنامه‌ریزی مصوب شد و به شورای عالی شهرسازی و معماری کشور ارسال گردید.
وی افزود: در نخستین جلسه سال 93 شورای عالی شهرسازی و معماری کلیات طرح جامع مشهد به تصویب رسید و مقرر شد بر روی برخی موضوعات مانند جمعیت، آب و پهنه‌های بلند مرتبه سازی بررسی بیشتری صورت گیرد.
حسین‌نژاد تصریح کرد: قرار بود ظرف مدت سه ماه پهنه‌های بلندمرتبه‌سازی و سایر موارد باقیمانده طرح جامع شهر مشهد مشخص شود این مهم طولانی شده و بیش از 18 ماه به طول انجامید. در نهایت با پیگیری‌های مستمر شهرداری، شورای اسلامی شهر، نمایندگان مجلس و استانداری خراسان رضوی، طرح جامع جدید مشهد ابلاغ شد.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد خاطرنشان کرد: شورای عالی شهرسازی و معماری در طرح جامع ابلاغی وارد برخی موضوعات و تصمیماتی شده است که طبق بند 34 ماده هفتاد و یک قانون شوراها، برای این موارد مصوبه شورای اسلامی شهر لازم است.
حسین‌نژاد اذعان کرد: این فرصت را استاندار خراسان رضوی به شورا و شهرداری داده است تا در همین طرح جامع جدید ابلاغی اگر لازم است در موضوعاتی به همان مصوبه شورای سوم تاکید شود یا تغییراتی پیشنهاد گردد. این پیشنهادات را در بازه زمانی یکی دو هفته‌ای انجام داده و مسیر تصویب از طریق کمیسیون ماده 5 و شورای عالی شهرسازی و معماری طی شود تا برای اجرا به شهرداری مشهد ابلاغ شود.
وی با بیان این مطلب که ما به هر حال مدافع ابلاغ طرح جامع هستیم، عنوان کرد: طرح جامع به عنوان یک طرح توسعه و یک سند بالا دستی می‌تواند در تهیه طرح‌های تفصیلی مورد استفاده قرار گیرد.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد گفت: امیدواریم ما نیز بتوانیم هر چه زودتر طرح‌های تفصیلی هفت حوزه شهر مشهد را تهیه و به کمیسیون ماده 5 و شورای عالی شهرسازی و معماری ارسال نماییم تا با تصویب آن، طرحی اجرایی برای اداره شهر فراهم گردد.
حسین‌نژاد افزود: یکی از موارد اختلافی در طرح جامع جدید ابلاغی، موضوع پهنه‌های بلند مرتبه‌سازی و حریم بوده و شهرداری و شورای اسلامی شهر علاوه بر آن، به جزئیات نیز ورود پیدا می‌کند و در موضوعاتی مانند کاربری‌ها و پهنه‌های پیشنهادی و حقوق مکتسبه مردم نیز دقت لازم را داشته و پیشنهادات سازنده خود را به استانداری ارائه خواهد نمود.
وی بیان کرد: طرح جامع جدید یک سند بالادستی است و اجرایی شدن آن منوط به تهیه و ابلاغ طرح‌های تفصیلی خواهد بود اما آن دسته از تصمیماتی که در مقیاس شهری اتخاذ گردد با ملاک عمل قرار دادن طرح جامع جدید خواهد بود.
وی در مورد زمان تهیه و ابلاغ طرح‌های تفصیلی نیز گفت: تهیه طرح‌های تفصیلی قبلا توسط مشاوران آغاز شده است و حداکثر تا یک‌سال آینده برای تصویب به کمیسیون ماده 5 ارسال می‌شود.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد

مطالب بيشتر

بدون نظر