صفحه اصلی / اقتصادی / نگاهی به فرصت های انتخاب شهر جهانی سنگ های قیمتی: مشهد بهشت گوهرشناسان است
طراحی سایت در مشهد

نگاهی به فرصت های انتخاب شهر جهانی سنگ های قیمتی: مشهد بهشت گوهرشناسان است

بر اساس اعلام شورای جهانی صنایع دستی شهرهای مشهد و لالجین همدان به عنوان شهرهای جهانی سنگ های قیمتی و سفال انتخاب شدند.

قطعا انتخاب مشهد به عنوان شهر جهانی سنگ های قیمتی حائز اهمیت بسیاری است که در صورت توجه درست مدیران موجب شکوفایی هرچه بیشتر این صنعت در مشهد و استان خواهد شد.

در واقع آثار هنرمندان حکاک و فیروزه کوب مشهدی  همواره مورد توجه بوده است و تابلو سنگهای نفیسی از این هنرمندان به یادگار مانده اما متاسفانه بسیاری از هنرمندان این رشته ها در شهر مشهد ناشناس هستند که نهادهای مختلف می توانند به آنها جهت ارائه آثار خود کمک شایانی بکنند.

201514181214_ston-farshid

این صنعت در مشهد دچار آسیب های متعددی است به طور مثال با آنکه مشهد قطب اصلی تولید سنگ های قیمتی است اما متاسفانه شاهد هستیم سنگ‌های قیمتی  نظیر «در» که توسط زائران با نام «در نجف» وارد ایران می‌شود در خود شهر مشهد تولید شده اند.

یکی از آسیب های دیگر این رشته وجود سنگ‌های مصنوعی در کنار سنگ‌های طبیعی و ارزشمند است که گاها نمونه های وارداتی و چینی آنها هم لطماتی را به تولید کنندگان شهر زده است و به نظر می رسد تدوین یک استاندارد جامع و شناخته شده برای مشخص شدن این سنگ ها کمک کننده باشد.

در بررسی سنگ های قیمتی می توان انواع  الماس، کرندوم شامل یاقوت (قرمز) و سافیر (آبی)، و بریل شامل زمرد (سبز) و آکوامارین (آبی- سبز)، گارنت سبز (دمانتوئید)، توپاز و اسپینل را مورد کنکاش قرار داد که نمونه تراش خورده بسیاری از آنها در موزه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی (مرکز مشهد) موجود است.

به هر حال معادن سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی خراسان رضوی از جاذبه های ژئوتوریستی این استان محسوب می شود و در صورتی که گمرگ مشهد خود را به مرکزی برای تبادل تجاری در این زمینه برای واردات و صادارات تبدیل کند و در این زمینه یک گمرگ تخصصی شکل بگیرد می توان جلوی واردات  سنگ های قیمتی به صورت غیرمجاز را گرفت که این امر موحب تقویت تولیدکنندگان استان خراسان رضوی خواهد شد که قطعا انتخاب مشهد به عنوان شهرجهانی سنگ های قیمتی می تواند بهانه ای باشد تا آسیب های این صنعت برطرف شوند.

در پایان خاطر نشان می شود که شهر مشهد را  به عنوان بهشت گوهر شناسان می‌شناسند و البته از جای جای ساختار زمین شناسی استان پهناور خراسان رضوی می توان توقع گوهر داشت و خوشبختانه جست و جوگران معدن در مشهد بر خلاف بسیاری از نقاط ایران نگاه ماکروسکوپی ندارند.

……………………………………………………………………….

کلیک کنید: با حضور شرکت های شهر مشهد: اولین نمایشگاه صنعت توریسم و گردشگری، سوغات و هدایا و صنایع دستی در مرکز نمایشگاه لاکچری جام جم برگزار می شود

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *