به وب سایت خبری مشهد تریبون خوش آمدید
امروز : چهارشنبه 30 خرداد 1397
اینجا تریبون شهر مشهد است/ برای تبلیغات و اسپانسرینگ همین حالا تماس بگیرید.

پیشکسوت بهسازی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی: طرح میدان شهدا اشتباه است

کد خبر: 24364 - 12 تیر, 1395
مهندس دیشیدی پیشکسوت بهسازی بافت پیرامون حرم مطهری رضوی گفت: طبق مصوبات هیات مدیره آستان قدس رضوی، قرار بود برای عدم اشراف ساختمانهای بلند به ابنیه آستان قدس (حرم امام رضا)در محدوده حرم تا میدن شهدا ،حرم تا میدان قدس،حرم تا پنج راه و حرم تا طبرسی هیچ ساختمان مرتفعی ساخته نشود.شما یادتان نمی آید … ما هم مبهم خاطرمان هست، امازمانی بود که وقتی از هر سمت و سویی وارد مشهد می شدیم گنبد و گلدسته امام رضا (ع) معلوم بود.مسافران از هر مسیری که وارد حرم می شدند می توانستند دست به سینه به حرم امام هشتم(ع) سلام بدهند و صدای سلام و صلواتشان بلند بود . مثل حالا نبود که حتما باید در میدان بسیج و ابتدای خیابان امام رضا بایستیم تا گنبد و گلدسته به چشم مان بیاید.درست است که از سالهای 52-53 تخریب بافت اطراف حرم آغاز شد و تا شعاع 320 متر را در بر گرفت و تا اوایل انقلاب به32 هکتارافزایش یافت با این همه هنگام بازسازی هیچ ساختمانی بلندتر از حدی نشد که گنبد و گلدسته را ناپیدا کند!!!
اولین ساختمان بلند ،بازار مرکزی بود که توسط مهندس “رضا دیشیدی” ساخته شد. مهندس دیشیدی که از 12 سالگی کنار پدر معمارش به ساخت و بازسازی حرم مطهر امام رضا مشغول بود سالهای 38 تا 42 به تحصیل رشته ساختمان در دانشگاه تهران پرداخت و پس از اتمام تحصیل از همان سال 42 تا 80 در سِمَت های مختلف در آستان قدس فعالیت داشت و به ساخت و سازهای اطراف حرم پرداخت.وقتی مهندس دیشیدی برای ساخت و سازهای اطراف حرم جذب آستان قدس رضوی شد به گفته خودش تنها مهندس آستان بود و در زمان ساخت و سازهای اطراف حرم مجری طرح بود.

وی می گوید: ساخت و سازهای اطراف حرم تا سال 68 با عنوان طرح فلکه حرم فعال بود و بعد به سازمان عمران  و نوسازی اطراف حرم و بافت پیرامون آن تغییر نام یافت. این طرح تحت نظارت یک هیات اجرایی فعال شد که من مدیر عاملی آن را به عهده داشتم و تا سال 80 که سر کار بودم 32 و نیم هکتار دیگر هم را تخریب و نوسازی شد که جمعا به 63 و نیم هکتار رسید.

وی ادامه می دهد:طی انجام طرح فلکه عدم تخریب آثار مهم اهمیت داشت اما تنها ساختمانی که ارزش تاریخی داشت و تخریب شد مدرسه نواب بود که ناچار به تخریب آن شدیم .تخریب این مدرسه مورد اعتراض شدید قرار گرفت لذا به ناچار از روی عکس ، سردرِ مدرسه را که اثر هنری بود ساخته و همان جای قبلی قرار دادیم؛ هر چند آن هم بعدا تخریب کردند.

دیشیدی در خصوص ساختمانهای مرتفع اطراف حرم با گلایه می گوید: طبق مصوبات هیات مدیره آستان قدس رضوی،  قرار بود برای عدم اشراف ساختمانهای بلند به ابنیه آستان قدس (حرم امام رضا)در محدوده حرم تا میدن شهدا ،حرم تا میدان قدس،حرم تا پنج راه و حرم تا طبرسی هیچ ساختمان مرتفعی ساخته نشود.  حتی این گونه عنوان شد که از حرم به اطراف آن به شکل منحنی و کاسه ای شکل ساخته شود که مرکز آن گنبد و گلدسته باشد . ارتفاع ساختمانهای بلند هم تا ارتفاع حداکثر 10 متر تعریف شد.لذا بازار مرکزی را ساختیم تا نمونه ای باشد برای حد ارتفاع سایر ساختمانها. بعد هم در میدان قدس هتل کسری و در میدان طبرسی دفتر ائمه جماعات جمعه و در پایین خیابان سرای میر معین را نهایتا تا همین حد بنا کردیم.

او اذعان می دارد: با این که تا ابتدای سال 80 این ضابطه رعایت شد اما بعد از سال 80 و بازنشستگی من ، ساختمانهایی ساختند که مجموعه حرم مطهر را تحت الشعاع قرارداد به طوریکه حالاباید بین ساخت و سازهای جدید دنبال گنبد و گلدسته بگردیم.

وی ضمن اشاره به اعتراض شدید خودش به این نحوه نوسازی ساختمانها ، بیش از همه مهندس مشاور این ساخت و سازها را مقصر می داند که در نقشه های تفصیلی دخالت کرد.

طرح میدان شهدا اشتباه است

مهندس دیشیدی که هیچ دل خوشی از طرح فعلی میدان شهدا ندارد بیام می دارد: میدان شهدا را به هم زدند تا بار ترافیک را در این محدوده کم کنند اما کاری کردند که به بار ترافیکی افزودند. چنانکه با ساخت مغازه ها و ایجاد حاذبه ترافیکی باعث افزایش دو برابری بار ترافیک شدند.

او در این مورد اضافه می کند: علاوه بر این ساختمانهای مکعبی وسط میدان هم هیچ مفهومی را بیان نمی کند . از این رو نه بار ترافیکی را کم کردیم و نه بنایی ساختیم که به لحاظ مفهومی بیانگر شهر مذهبی و حیطه اطراف حرم باشد.

برگرفته از قدس
مطالب بيشتر

بدون نظر