به وب سایت خبری مشهد تریبون خوش آمدید
امروز : سه شنبه 23 مرداد 1397
اینجا تریبون شهر مشهد است/ برای تبلیغات و اسپانسرینگ همین حالا تماس بگیرید.

جزئیاتی از طرح جدید جامع مشهد: از توانمند نمودن حاشیه شهر تا حفظ کاربری باغات

کد خبر: 24192 - 1 تیر, 1395

شنبه این هفته بود که  معاون وزیر راه و شهرسازی و دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری کشور طرح جدید جامع مشهد را ابلاغ کرد.

گفتنی است طرح جامع جدید به تصویب شورای سوم شهر مشهد رسیده است و اصلاحاتی بر روی آن توسط شورای عالی شهرسازی و معماری انجام شده که از این پس ملاک عمل خواهد بود.

اما ویژگی های طرح جدید جامع مشهد چیست؟

بر اساس اطلاعات به دست آمده توسط خبرنگار ما  طرح جامع سوم با تاکید بر اعاده حاشیه شهر به متن آن و توانمند نمودن حاشیه، کم کردن شکاف و فاصله بین حاشیه و متن، کاهش فشار بر مرکز شهر و تعریف مراکز شهری نوین ،تدوین شده است.
از ویژگی های دیگر این طرح می توان به توجه ویژه به دغدغه های محیط زیستی و حفظ کاربری های باغات و فضاهای سبز  اشاره کرد.

همچنین شورای عالی شهرسازی و معماری با توجه به ضرورت حراست از باقیمانده بافت تاریخی پیرامون حرم مطهر، بر بازنگری نتایج حاصله در مرکز شهر تاکید نموده و متعاقبا تهیه طرح تجدید نظر برای این پهنه را در دستور کار وزارت راه و شهرسازی قرار دارد که این مهم در حال حاضر در حال انجام است.

همچنین در این زمینه روزنامه خراسان به نقل از یک منبع آگاه نوشت: شهرداری مشهد موظف است با رعایت کامل جنبه های فنی، ضوابط و مقررات طرح جامع و با همکاری موثر شورای اسلامی شهر از طریق برنامه ریزی و تصویب طرح ها و لوایح مورد نیاز، موجبات تحقق اهداف مورد نظر طرح در افق برنامه را فراهم آورد. بر این اساس،  طرح جامع مشهد  برای جمعیت 3 میلیون و 865 هزار نفری افق سال 1405 ابلاغ می شود و از تاریخ ابلاغ لازم الاجراست، ضمن اینکه کلیه اقدامات شهرداری مشهد باید بر اساس اسناد این طرح باشد و هر گونه تغییر در اسناد و برنامه های طرح جامع (اعم از مغایرت های اساسی و غیر اساسی) باید با رعایت ضوابط و مصوبات شورای عالی شهرسازی و معماری کشور باشد.

لازم به ذکر است اولین طرح جامع شهر مشهد موسوم به طرح خازنی  از سال ۴۷شروع شد و برنامه آن برای سالهای  ۱۳۵۰تا۱۳۷۰بود. طرح جامع دوم شهر مشهد که توسط مهندسان مشاور مهرازان تهیه شده بود از سال ۶۷ شروع گردید و در خرداد ماه ۱۳۷۲به تصویب شورای عالی شهرسازی و معماری رسید، این طرح برای سالهای۱۳۷۰تا ۱۳۹۵برنامه ریزی شده بود، به عبارتی این طرح  تا پایان امسال ۹۵ اعتبار داشت و علی رغم تاخیرهای اجباری تحمیل شده در طول این سال ها  که در دور جدید شورای عالی شهرسازی و معماری برای رفع اثرات آن تلاشهای زیادی گردید، شهر هیچگاه بی برنامه نبوده است.

مطالب بيشتر
 1. با سلام
  در رابطه با کلان شهر مشهد به اطلاع برسانم دست های پشت پرده وجود دارد که جلو رشد مشهد را به بهانه های واهی بگیرند . ومتاسفانه مسولین را بازی گرفته اند.

  – دومرتبه شاهد ظهور دوره نادری هستیم و مشهد با رشد ی که دارد از تهران پیش گرفته وتهران به سرعت پس روی خواهد کرد وقطعا قدرت اقتصادی اینده مشهد خواهد بود واین برای تهرانی ها خبر مرگ آوری است.
  -با شروع به کار چند پروژه در مشهد وهجوم سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری بورس تهران برای همیشه شکست خورد وکسی حاظر نشد در ان سرمایه گذاری کند .
  -همه اتفاقاتی که در چند سال اخیر افتاده بهانه است برای جلوگیری از رشد اقتصادی مشهد .
  -شهر الوده تهران وموقعیت خطرناک ومرگ آور ان سرمایه گذاران را فراری می دهد .
  بیش از ۶۰ درصد هتلهای ایران در مشهد است .
  -فرودگاه مشهد بهترین فرودگاه ایران است.
  -ذخایر معدنی استان های خراسان موقعیت استراتژیکی یرای مشهد ایجاد نموده است .
  -قطعا این عظمت کلان شهر مشهد همه اقتصادهای منطقه را خواهد بلعید وهیچ شهری درایران توان -مقابله با این قدرت اقتصادی را نخواهد داشت.
  -هر گونه سنگ اندازی مسولین دولتی-غیردولتی بی فایده است سرمایه مثل سیل می ماند وهمه را می بلعد وقتی مسیرش آماده شد.
  -این پیش بینی بنده حقیر است .

  دیدگاه توسط aziz درتاريخ 1 تیر, 1395 1 تیر, 1395 2:34 ب.ظ