به وب سایت خبری مشهد تریبون خوش آمدید
امروز : شنبه 27 آبان 1396
اینجا تریبون شهر مشهد است/ برای تبلیغات و اسپانسرینگ همین حالا تماس بگیرید.

استاد دانشگاه شهید بهشتی مطرح کرد:مقایسه‌ای از ساخت‌وساز در اطراف بیت‌الله‌الحرام توسط نظام قبیله‌ای عربستان و ساخت‌وساز ایرانی در اطراف حرم رضوی

کد خبر: 24115 - 29 خرداد, 1395

محمود کاشانی استاد دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی با تأکید بر اینکه شهر مشهد همواره به دلیل داشتن نگین حرم و آستان رضوی در مورد ساخت‌وسازهای اطراف حرم، کنترل و مراقبت داشته است، گفت: سال‌هاست که انواع برج‌ها اطراف حرم را گرفته و بر حظ معنوی از این فضا سایه انداخته است. مسئله اینجاست که شهرداری تهران، مشهد یا هیچ شهر دیگری حق ندارد از مقررات به‌عنوان ابزاری برای کسب درآمد شهر و ارتکاب جرم استفاده کند. هیچ شهرداری حق ندارد که با بی‌پروایی مقررات را زیر سؤال ببرد. همه این اقدامات در شهرهای بزرگ ازجمله مشهد تنها با انگیزه کسب درآمد است و از نظر قانونی مدیرانی که اقدام به تراکم‌فروشی می‌کنند، مجرم هستند.
محمود کاشانی به مقایسه‌ای از ساخت‌وساز در اطراف بیت‌الله‌الحرام توسط نظام قبیله‌ای عربستان و ساخت‌وساز ایرانی در اطراف حرم رضوی پرداخت و گفت: شهرهای ما از دورانی که در عربستان شهری موجود نبود، معماری داشتند و به معنای واقعی شهر بودند. همه، گردن‌کشی برج‌ها بر فراز حیاط خانه خدا را دیده‌اند و حالا اگر امروز نوع عملکرد و ادب و احترام ما در مورد حرم رضوی شبیه به این کشور و نظام باشد، جای تأسف دارد.

haram

گفتنی است سید محمود مصطفوی کاشانی فرزند آیت الله کاشانی و برادر بزرگتر سید احمد کاشان، فعال سیاسی و حقوق دان ایرانی است.

وی در سال ۱۳۵۰ از دانشگاه تهران دکتری حقوق خصوصی  گرفت و از سال ۱۳۵۱ تاکنون عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی می‌باشد.

وی داور ارشد جمهوری اسلامی ایران در دیوان داوری ایران و آمریکا، برای حل و فصل دعاوی میان دو دولت و اتباع دولت آمریکا علیه ایران در سال‌های ۱۳۵۹ تا پایان ۱۳۶۳ در لاهه- هلند بوده است.

مطالب بيشتر

بدون نظر