به وب سایت خبری مشهد تریبون خوش آمدید
امروز : یکشنبه 1 مرداد 1396
اینجا تریبون شهر مشهد است/ برای تبلیغات و اسپانسرینگ همین حالا تماس بگیرید.

مدیر پایگاه میراث فرهنگی منطقه ثامن: اجازه ساخت و ساز جدید در حریم آثار ملی را نمی دهیم/مصوبات شورای عالی شهرسازی سایه امنی بر آثاری تاریخی مشهد ایجاد کرد

کد خبر: 24006 - 24 خرداد, 1395

شب گذشته مشهد تریبون در گزارشی به عدم رعایت حریم آثار تاریخی در شهر اشاره کرد و با ذکر نمونه هایی از مسئولان خواست تا در خصوص پاسخگو باشند. (اینجا)

در این گزارش آمده بود که در این زمینه قانون کشور سکوت نکرده است. بخش نامه ای تحت عنوان” استعلام از سازمان میراث فرهنگی قبل از شروع فعلیت های عمرانی” وجود دارد که متاسفانه توجهی به آن نمی شود که شرح آن را می توانید از (اینجا) بخوانید.

اما امروز وفا ثابتی  مدیر پایگاه میراث فرهنگی فرهنگی بافت تاریخی پیرامون حرم امام رضا (ع) به خبرنگار ما گفت: ادبیات حقوقی در حوزه میراث فرهنگی در کشور ما از مترقی ترین ادبیات ها است اما متاسفانه این موضوع پشتوانه اجتماعی و سرمایه اجتماعی لازم را برای اجرای کامل ندارد.

وی افزود: متاسفانه طرح تفصیلی مصوب تعرضات بسیاری با حرایم و عرصه های تاریخی داشت که منجر به تخریب بسیاری از آثار ثبت شده ملی یا آثار تاریخی ثبت نشده شد.

ثابتی ادامه داد: در دو نمونه آشکار پروژه “اوهر” و پروژه “درگاه ضامن” در مجاورت دو اثر ملی “خانه داروغه” و “خانه امیری” قرار گرفته اند و به نوعی می توان گفت آنها را در بر گرفته اند اما این پروژه ها طبق طرح تفصیلی ایجاد شده و مغایرت های زیادی با حریم آثار ملی ایجاد کرده اند.

وفا ثابتی  مدیر پایگاه میراث فرهنگی بافت تاریخی پیرامون حرم امام رضا (ع) اذعان داشت: برخی پروژ ه ها از پیش ساخته شده  و بسیاری هنوز ساخته نشده اند ولی چنین شرایطی دارند و در صورت ساخته شدن با حریم آثار تاریخی ملی مغایرت ایجاد می کنند که در خصوص آنها بسیار حساس هستیم و به هیچ عنوان اجازه نخواهیم داد ساخت و ساز جدیدی در این حرایم موجب این تعرضات شود اما متاسفانه پروژه هایی از قبل شکل گرفته اند.

ثابتی خاطر نشان کرد: برخی این گونه برداشت کرده اند سازمان میراث فرهنگی موافق این ساخت وسازها بوده ولی باید گفت که سازمان به هیچ وجه موافق نبوده و بخش نامه هایی مختلفی به ما ابلاغ شده که از اینگونه ساخت و سازها جلوگیری نماییم.

وفا ثابتی  مدیر پایگاه میراث فرهنگی بافت تاریخی پیرامون حرم امام رضا (ع) بیان کرد: خوشبختانه شورای عالی شهرسازی و معماری کشور در حال حاضر رویکرد بسیار خوبی جهت حفظ حریم آثار ملی و باف پیرامونی شهر مشهد دارد و در دو مصوبه در سال 94 و یک مصوبه در سال 95 توسط این شورا یک سایه امنی بر روی سر آثار تاریخی شهر مشهد توسط این شورا ایجاد شد و در حال حاضر نیز به موجب این مصوبات شهرداری مشهد قبل از صدور پروانه از میراث فرهنگی استعلام می گیرد.

وی در پایان در پاسخ به این سوال که تکلیف پروژه هایی عمرانی که در حریم آثار تاریخی مشهد شروع شده اند چه می باشد، گفت: باید با در نظر گرفتن حقوق مکتسبه ایجاد شده برای سرمایه گذار و مالک در خصوص آنها تصمیم گیری شود.

مطالب بيشتر
  1. دیگه فکر نکنم جایی مونده باشه ساعت خواب

    دیدگاه توسط مصطفی درتاريخ 15 مهر, 1395 15 مهر, 1395 9:11 ق.ظ