به وب سایت خبری مشهد تریبون خوش آمدید
امروز : شنبه 27 آبان 1396
اینجا تریبون شهر مشهد است/ برای تبلیغات و اسپانسرینگ همین حالا تماس بگیرید.

فرافکنی های شهردار مشهد در نشست خبری: از جهان مال تا عدم توجه به قانون مدنی کشور!

کد خبر: 23918 - 22 خرداد, 1395

صبح امروز نشست خبری شهردار مشهد در سالن شهدای ساختمان مرکزی شهرداری واقع در میدان شهدا برگزار شد.

دلیل اصل برگزاری این نشست واکنش به آنچه “تخلفات شهرداری مشهد در حوزه ساخت وساز” توسط دولت خوانده می شود بود.

اما نکته جالب در این نشست فرافکنی های جناب شهردار بود که در خصوص بعضی از مسائل اظهارات عجیب و تامل برانگیزی داشت.

آیا شهردار مشهد خود را مستحق جایزه می داند؟

شهردار مشهد در این جلسه گفت: چه کسی با زمین‌خواری و رانت‌خواری مبارزه کرده است؟  میزان صدور پروانه‌های تجاری در شهرداری مشهد 85 درصد کاهش یافته است و این یعنی 85 درصد میزان تخلفات کاهش پیدا کرده، آیا این موضوع مستحق تشویق است یا مستوجب تنبیه؟

شهردار مشهد به چه دلیل خود را مستحق تشویق می داند؟ چرا؟  اگر به واسطه سیاست های شورای شهر و بالابردن عوارض ساختمانی و همچنین شرایط رکود حاکم در صنعت ساختمان میزان ساخت و ساز و صدور پروانه کاهش پیدا کرده است این طبیعی است که به همان میزان قطعا تخلفات کاهش داشته  اما شاید شهردار مشهد به این دلیل خود را مستحق جایزه می داند.

در این زمینه چندی پیش حسن پژمان از اعضای شورای اسلامی شهر مشهد در گفت و گو با مشهد تریبون گفت: در مقایسه تعداد پروانه های سال ۹۴ و ۹۲ با کاهش ۱۷۰۴ پروانه مواجه بودیم و از لحاظ تعداد جرائم ماده ۱۰۰ باید گفت که در سال ۹۲  تعداد ۱۳۹۸۰ و در پایان سال  ۹۴ تعداد ۱۲۲۰۷ تخلف داشتیم .

عضو کمیسیون خدمات شهری شورای شهر مشهد بیان کرد: جریمه تخلفات ساختمانی از ۳۸۷ مورد در سال ۹۱ به  ۳۶۹ مورد در سال ۹۴ رسیده است که با توجه به کاهش قابل توجه ساخت وساز و صدور پروانه ساختمانی می توان گفت که شهر مشهدد در سال های اخیر با افزایش تخلفات ساختمانی مواجه بودیم.

وی افزود: ما در شهر مشهد در سال های ۹۱ و ۹۲ به اوج ساخت و ساز شهری رسیدیم ولی در سال ۹۳ و ۹۴ تعداد صدور پروانه ها کاهش پیدا کرده و این به معنای کاهش تخلفات نیست.

شهردار یک چیز می گوید و قانون چیز دیگر

یکی دیگر از نکات جالبی که توسط شهردار امروز در نشست خبری به آن اشاره کرد موضوع اجرا کردن قانون بود.

وی گفت: هر چه در چارچوب قانون باشد، به روی چشم اجرایی می‎کنیم و التزام به قانون داریم و هر آنچه نباشد، اجرا نمی‌شود.

شهردار افزود: به استناد قانون، مباحثی که اخیرا از سوی شورای عالی شهرسازی و معماری مطرح شده است، فراقانونی و خلاف قانون می‌باشد.

حال این سوال پیش می اید که قرار باشد هر شهرداری در هر شهر این کشور قانون را خودش تفسیر کند و با آن سلیقه ای برخورد کند، چه بلایی سر کشور می آید. کجای قانون به شهردار اجازه می دهد خود را مرجع تشخیص صحت و غلط بودن قانون مرجع بالادستی کند؟ شهردار مشهد با این سخنان خود را در برابر قانون قرار داده زیرا قانونی مدنی کشور چیز دیگه ای می گوید.

در واقع آیین نامه و مصوبه ای که در روزنامه رسمی کشور که وابسته به دستگاه قضائی است چاپ شود در حکم قانون است و لازم الاجرا می باشد.

برابر ماده ۲ قانونی مدنی کشور، قوانین ۱۵ روز پس از انتشار در روزنامه رسمی در سراسر کشور لازم الاجرا است مگر آنکه در خود قانون ترتیب خاصی برای موقع اجرا مقرر شده باشد.

به طور مثال مصوبات جلسه ۹۵/۲/۱۸ شورای عالی شهرسازی و معماری کشور در تاریخ ۴ خرداد ماه ۹۵ با عنوان مصوبه ” شورای عالی شهرسازی و معماری ایران پیرامون حرم مطهر امام رضا (ع) و بافت تاریخی شهر مشهد” در روزنامه رسمی کشور چاپ شده است لذا امروز که بیش از ۱۵ روز از آن مصوبه گذشته  طبق قانون مدنی کشور لازم الاجرا است.

وقتی شهردار خیلی چیزها را در خصوص جهان مال نمی گوید

 در موردی دیگر امروز شهردار مشهد در خصوص پروژه های جهان مال و مشهد مال گفته است: این پروژه‌ها از قبل ایجاد شده است.

مرتضوی اضافه کرد: برای پروژه جهان مال در شهرداری و بر اساس طرح مصوب و ملاک عمل، پروانه صادر می‌شود. این طرح مصوب داراری کاربری تجاری با مقیاس شهری بوده است.

اول آنکه چه کسی گفته جهان مال متعلق  قبل است؟ پروانه این پروژه در پایان سال 93 و در دوره مدیریت شهری جدید امضاء شده است.

شهردار مشهد این را می گوید که طبق طرح مصوب این ملک دارای کاربری تجاری بوده است اما بسیاری از مسائل را نمی گوید. اول آنکه حدود یک سوم زمین این پروژه در سال 63 به کاربری فضای سبز می رسد و این موضوع مربوط به ساخت هتل هما بود و اصلا شهردار این یک سوم را در نظر نمی گیرد و دوم آنکه قبل از صدور پروانه این پروژه و قبل از آنکه شهرداری مشهد بخواهد پولی برای این پروژه دریافت کند مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری کشور کل کاربری این زمین را فضای سبز اعلام کرد و قطعا صدور پروانه این پروژه تخلف است. نکته بعدی آنکه مقام معظم رهبری در اسفند 93 در سخنانی اعلام کردند که نباید باغات تخریب شوند اما صدور پروانه این پروژه باعث گردید که باغ خیابان خیام 18 در سال 94 تخریب گردد و روزنامه خراسان در این سال گزارشی از تخریب این باغ منتشر کرد لذا کلیت امر نیز خلاف نظر رهبری بوده است.

در این زمینه جواد ستاری عضو شورای اسلامی شهر مشهد به خبرنگار مشهد تریبون می گوید: اگر فردا طرح جدید جامع مشهد تمامی باغات را تجاری در نظر بگیرد آیا اعضای شورای شهر باید سکوت کنند؟ مگر مردم مشهد حاضر هستند باغات تخریب شوند و سوال اینجاست که چرا در توجیح تخریب باغ پروژه مذکور، مدیران شهری به طرح خازنی استناد می کنند.

وی افزود: حجت ما باید بیانات رهبری باشد نه طرح خازنی که حتی مصوبه شورای عالی شهرسازی هم برای تثبیت باغ پروژه جهان مال صادر شد اما متاسفانه دوستان به طرح خازنی استناد می کنند.

ستاری در پایان خاطر نشان کرد: تخلف در پروژه جهان مال آشکار است و مردم منتظر برخورد جدی مسئولان بالاسری با متخلفان هستند.

آیا شهردار شعارهای خود را فراموش کرده است؟

یکی از نکات دیگر این جلسه سخنان شهردار در خصوص سیاسی بازی طرف مقابل بود.

وی گفت: شعارهای سیاسی نان و آب برای مردم نمی‌شود. باید کار کرد. از روزی که آمدیم، کار کردیم و شعار ندادیم.

وی همچنین بیان کرد که رسانه های زنجیره ای و فراری های خارج نشین علیه شهرداری مشهد فضاسازی می کنند.

حال این سوال مطرح می شود که شورای چهارم و شخص خود شهردار که در دوره مدیریت خود بسیار وارد مسائل سیاسی شدند نباید بازخواست شوند؟

مگر غیر از این بود که مصاحبه های وقت و بی وقت شهردار مشهد علیه رئیس جمهور و نطق های سیاسی برخی از اعضای شورای شهر مشهد شائبه سیاسی کاری را به عنوان دو مصداق کوچک در خصص عملکرد کاری مدیریت شهری جدید مطرح نمود.

شهردار مشهد معتقد است که کار کرده اند و شعار ندادند و این در حالی است که شاید بیشترین شعارها در حد شعار زدگی در این سال ها از دهان وی و برخی از اعضای شورای شهر بیرون آمد. شعارهایی همچون  تحقق درآمد پایدار و جلوگیری از شهرفروشی که پس از 3 سال نه تنها محقق نشده بلکه اوضاع در برخی از اوقات بدتر از قبل است.

وی همچنین به رسانه های زنجیره ای و  فراری های خارج نشینی اشاره می کند که علیه شهرداری فضاسازی می کنند.

کاش شهردار مشهد به صورت شفاف اعلام می کرد که منظورش از فراری های خارج نشین چه کسانی هستند؟ زیرا این مسئله برای خیلی ها مبهم، گنگ و غیر قابل درک است. نکته بعدی آنکه شهردار مشهد اگر کمی در خصوص فضای رسانه ای استان اطلاعات دقیق تری به دست آورد متوجه می شود که رسانه های زنجیره ای همواره به نفع شهرداری عمل کرده اند و خود شهرداری با دو رسانه همواره در این زنجیره قرار داشته است.

مطالب بيشتر

بدون نظر