پیشنهاد امروز
صفحه اصلی / مدیریت شهری / مدیریت شهری وشهرداری / پروانه پروژه ۲۰ طبقه هفت تیر مشهد در هاله ای از ابهام/ چگونه در زمین آموزشی برای ساخت پروژه مسکونی با تراکم بالا توافق می شود؟
طراحی سایت در مشهد

پروانه پروژه ۲۰ طبقه هفت تیر مشهد در هاله ای از ابهام/ چگونه در زمین آموزشی برای ساخت پروژه مسکونی با تراکم بالا توافق می شود؟

یکی از پروژه های که خبرگزاری ایلنا چندی پیش مدعی شده بود که در آن تخلف شده است برج ۲۰ طبقه در کاربری آموزشی واقع در خیابان هفت تیر مشهد است.  گزارش ایلنا آورده بود که درحالیکه در طرح تفصیلی شهر مشهد برای این مساحت کاربری آموزشی تعریف شده است، شهرداری مشهد اخیرا پروانه ساخت برج ۲۰ طبقه برای آن صادر کرده است.

اما پس از آن حسین نژاد معاون شهرسازی شهرداری مشهد در نشست خبری خود در این خصوص گفت: پروانه پروژه ۲۰ طبقه بولوار هفت تیر براساس طرح پارت صادر شده است: صدور پروانه برای این ملک در راستای حقوق مالک و طبق قوانین بوده است اما از طرفی درخواست ۱۰ طبقه مازاد این پروژه ۱۴ تیرماه سال گذشته به کمیسیون ماده ۵ ارسال شده اما هنوز پاسخی دریافت نکردیم.

اما با توجه به اینکه این زمین کاربری آموزشی داشته و برای آن کاربری مسکونی مد نظر قرار گرفته، شبهاتی در این خصوص وجود داشت که این موضوع ادامه پیدا کرد.

نخعی راد رئیس کمسیون اقتصادی شورای اسلامی شهر مشهد در دوره چهارم در نشست خبری روز چهارشنبه هفته پیش خود در این خصوص گفت: قانون می گوید اگر  زمینی با کاربری آموزشی باشد و فرد به آموزش و پرورش مراجعه نماید و پس از ۱۸ ماه این نهاد زمین وی را نخرد شهرداری می تواند پروانه با حداقل تراکم در آن زمین صادر کند، پس تخلفی نبوده است.

اما پس از بررسی های به عمل امده توسط خبرنگار ما مشخص گردید که طبق قانونی که نخعی راد به ان استناد کرد تنها می توان با حداقل تراکم پروانه مسکونی صادر کرد و نه حداکثر تراکم که ظاهرا در این پروزه خبری از حداقل تراکم نیست.

اما در ادامه پیگیری های ما امروز حسین نژاد معاون شهردار مشهد در پاسخ به سوالی در این خصوص بیان کرد: در خصوص این پروژه به هیچ وجه پروانه صادر نشده و برای ۱۰ طبقه آن هم پروانه ای صادر نگردیده است و منتظر پاسخ کمیسیون ماده ۵ هستیم و فقط تفاهم نامه ای در خصوص کلیات داشتیم اما هنوز آن هم منجر به صدور پروانه یا پیش پروانه نشده است.

وی ادامه داد: در هر طبقه ای اضافی طبق مصوبه شورا با پپرین حقوق آن گرفته می شود و در حداقل تراکم حقوق آن با شاخص “پی” گرفته خواهد شد بنابراین از نظر گرفتن حقوق، مسیر مشخصی دارد و امتیاز ویژه ای به کسی داده نشده است.

حسین نژاد بیان کرد: فعلا منتظر پاسخ کمیسیون ماده ۵ هستیم  تا پاسخ آن را دریافت نماییم.

وی در پاسخ به یان سوال خبرنگار ما که شنیده ها حاکی از صدور تراکم بالا و ۱۲۲ واحد برای این پروژه است، گفت: در حال مذاکره هستیم و کار زمانی عملیاتی می شود که مسیر قانونی خود را طی کند و فعلا پروژه آغاز نشده است.

اما نکته جالب در سخنان بالای معاون شهردار این است که وی اعلام می کند هنوز برای این پروژه پروانه صادر نشده و حتی به پیش پروانه نرسیده است.  این در حالی است که پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد از قول حسین نژاد در ۵ خرداد ماه ۹۵ در مطلب با عنوان “بلاتکلیفی مسئولان اجرایی شهرداری با عدم ابلاغ طرح جامع مشهد” نوشته است که پروانه این پروژه بر اساس طرح پارت صادر شده است! که این موضوع باعث ایجاد دوگانگی در ذهن می شود که آخر پروانه این پروژه صادر شده یا خیر.

(( برای دیدن تصویر در اندازه واقعی بر روی آن کلیک نمایید))

Picture1

اما بر اساس تحقیقات میدانی خبرنگار ما مشخص گردید که سرمایه گذار این پروزه فردی به فامیلی قدیری مالک برج آسمان مشهد است و موقعیت زمین وی در این پروژه در خیابان هفت تیر ۵ قرار دارد. همچنین بر اساس پرس و جوی خبرنگار مشخص گردید که حتی توافق بر خلاف قوانین در صورت عدم صدور پروانه نیز نوعی تخلف محسوب می شود.

گفتنی است زمین این پروژه در طرح خازنی دارای کاربری آموزشی است و در کاربری آموزشی به استناد ماده واحده فقط با کاربری مسکونی تراکم پایه و با حفظ کاربری امکان پاسخگویی قانونی وجود داشته است. اما متاسفانه شهرداری مشهد از طریق توافق نه تنها کاربری ملک فوق را بدون اخذ مجوز از کمیسیون ماده پنج تغییر داده است که حتی برای بیست طبقه هم مجوز احداث بنا صادر کرده است که البته باز هم ذکر می شود از طریق توافق چنین اقدامی صورت گرفته است و هنوز اطلاعات دقیقی از وضعیت صدور پروانه برای این پروژه در دسترس نیست.

لازم به ذکر است بر طبق طرح سنجش پتانسیل بلند مرتبه در شهر مشهد نیز، حتی اگر کاربری ملک مذکور مسکونی بود و رعایت عقب نشینی های لازم نیز محدودیتی برای آن قائل نمیشد حداکثر تا ۳۷۵ درصد و ده طبقه امکان مجوز داشت در حالیکه توافق شهرداری با مالک برای ۲۰ طبقه و با تراکمی بالای ۶۰۰ درصد می باشد.

گففتنی است چنین پروژه هایی علاوه بر برهم زدن دید و منظر پیش زمینه ارتفاعات، به عنوان حق عمومی شهروندان، موجب ایجاد اشرافیت شدید تا عمق قابل توجهی شده و کلیه برنامه ریزی های جمعیتی و کالبدی را بر هم می زند و جمعیت به عنوان پایه ای ترین مبنای برنامه ریزی در طرحهای جامع و تفصیلی است .افزایش تراکم ساختمانی علاوه بر تاثیرات منفی بر محیط پیرامونی مانند مسدود کردن دید و منظر و ایجاد اشرافیت و همچنین تاثیر منفی بر کاهش سرعت باد و تهویه هوا  باعث افزایش جمعیت خارج از پیش بینی های صورت گرفته نیز می شود.

این اقدام شهرداری ها که در نقاط مختلف کشور می توان سراغ آن را گرفت جایی می تواند خطرناک باشد که به موضوع سرانه ها بی توجهی گردد. سرانه کاربریهای خدماتی مانند سرانه پارک یا سرانه آموزشی یا سرانه کتابخانه و امثالهم به معنای میزان زمینی با آن کاربری است که هر فرد برای زندگی مناسب در شهر به ان نیاز دارد و وقتی جمعیت بدون بررسی امکان تامین سرانه خدماتی زیاد شود، سهم زمین مورد نیاز برای هر شهروند کاسته شده است. به عبارت دیگر شهرداری در ازای دریافت پول از اشخاص، سهم سایر شهروندان از خدمات را فروخته است.حال کمبود تاسیسات زیربنایی ناشی از فروش تراکم  مانند آب یا میزان برق قابل تامین و یا ظرفیت فاضلاب شهری به عنوان تاسیسات زیربنایی مورد نیاز برای جمعیت پیشبینی شده را هم به کمبود خدمات روبنایی میتوان اضافه کرد.

همچنین  اختلالات ترافیکی ناشی از ترددهای پیش بینی نشده راهم لحاظ کنید تا نتایج و سهم تراکم فروشی بهتر ملموس شود.در واقع کمیسیون ماده پنج مهمترین کاری که انجام می دهد سنجش اثرات تغییر در طرح تفصیلی مصوب است و صرفا اگر تبعات آن مانند افزایش خدمات روبنایی و زیربنایی  قابل تامین باشد با درخواست موافقت می کند. به عبارت دیگر عدم موافقت کمیسیون با تغییر کاربری به معنای عدم امکان ترمیم خسارات ناشی از آن درخواست است.

این ضررها در حالی بیان می شود که بر اساس شنیده های خبرنگار ما سرمایه گذار این پروژه احتمالا از سرمایه گذاری در این پروژه منصرف شده است و به نظر می رسد کمیسیون ماده ۵ استانداری خراسان رضوی در این زمینه هوشیاری لازم را دارد.

حتی اگر به گفته امروزحسین نژاد هنوز پروانه ای برای این پروژه صادر نشده باشد اما این سوال همچنان در اذهان باقی است که چگونه شهرداری مشهد در یک زمین با کاربری آموزشی چنین توافقی را در آبان ماه ۹۴ به تحریر در می آورد.

توجه : عکس مطلب تزئینی است.

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *