به وب سایت خبری مشهد تریبون خوش آمدید
امروز : پنج شنبه 3 خرداد 1397
اینجا تریبون شهر مشهد است/ برای تبلیغات و اسپانسرینگ همین حالا تماس بگیرید.

بحث در مورد اختصاص بودجه به شورای اجتماعی محلات در شورای شهر مشهد بالا گرفت

کد خبر: 23173 - 20 اسفند, 1394

صبح امروز یکصد و دهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد در دوره چهارم در تالار شهر برگزار شد.

یکی از تبصره های پیشنهادی اعضای شورای شهر مشهد در ادامه بررسی نظریه کمیسون تلفیق در خصوص بودجه سال 95 مربوط به تخصیص بودجه اختصاصی به شوراهای اجتماعی محلات بود که در صورت تصویب 5 درصد از بودجه عمرانی چیزی حدود 75 میلیارد تومان به شوراهای اجتماعی محلات می رسید.

در  خصوص این تبصره خلیل موحدی گفت: روند کاری شورای اجتماعی محلات باید اصلاح شود و بعد باید به آن بودجه اختصاص بدهیم.

در ادامه دیمه کار بیان کرد: در خیلی از شوراهای اجتماعی محلات شهر با افراد متخصص مواجه می شویم و در خیلی از موضوعات می بینیم شورای اجتماعی محلات به عنوان نماینده مردم بهتر نظارت می کنند بویژه در موضوعات عمرانی و فنی خیلی می توانند کمک کنند و بعد نظارتی شورا را بالا می برند.

اما در مخالفت با این تبصره انسیه غفوری شعرباف بیان کرد: مخالف من به معنی مخالفت با مشارکت مردم در تصمیم گیری و نظارت نیست. شورای اجتماعی محلات زیر مجموعه کمیسون فرهنگی است. بنده در شوراهای اجتماعی محلات به عنوان نماینده کمیسیون حضور داشته ام و سعی کردیم با آیین نامه جدید مشارکت آنها را ارتقا دهیم. اما واقعیت مطلب چیز دیگری نسبت به تصور ما است.در این شوراها افراد نخبه و فعال هستند اما مسیری که تاکنون دنبال شده مطلوب ما نبوده است. چهارچوب کار شورای اجتماعی محلات در جزئیات است. به نظر من تا زمانی که شورای اجتماعی محلات کیفیت خودش را پیدا نکرده است درست نیست بیاییم و 5 درصد از بودجه شهرداری که بودجه بالایی است را اختصاص دهیم.

در ادامه آصفی در موافقت با این پیشنهاد گفت: درآیین نامه جدید، اعضای شورای اجتماعی محلات دیدبان های محلی هستند. در نمایشگاه دهه فجر امسال هم گل کار شورای اجتماعی محلات را دیدیم و اینها نخبگان محلی و نماینده اقشار مختلف مردم هستند.

وی افزود: عمده پیشنهادات شورای اجتماعی محلات در حوزه خدمات شهری با رویکرد عمرانی است. این مبلغ هم زیاد نیست زیرا 160 شورای اجتماعی محله داریم  لذا این مبلغ زیاد نیست و مسیر تخصصی خودش را طی می کند.

همچنین دبیریان در این جلسه گفت: یکی از مشکلات ما  در شهر وجود تشکل های خودساخته و خودجوش است. اینها مبنای قانونی ندارند و کجا قانونی شده اند که پول در اختیار آنها قرار دهیم. اینها نماینده مردم نیستند و حاضر نیستیم چنین مساعدتی بشود.

بصیری پور در موافقت با این تبصره گفت:  در شورای دوم به شوراهای اجتماعی محلات نامه زده شد تا پیشنهادات محلات را برای برنامه ریزی شهر بدهند و بیش از 100 پیشنهاد واصل شد و این اولین بار بود که مردم در برنامه ریزی شهری مشارکت کردند لذا نباید از حضور مردم ترسید اما من روی درصد حرفی ندارم و می توان به جای 5 درصد 1 درصد را در نظر گرفت.

در ادامه شربتدار معاون برنامه ریزی و توسعه شهرداری مشهد گفت: ما آیین نامه نحوه مشارکت شورای اجتماعی محلات را ارائه خواهیم کرد لذا این تبصره می تواند به آن زمان موکول شود.

در پایان پس از بحث های مختلف فوق تبصره زیر تصویب شد:

 شهرداری مشهد مقدس موظف استبرای مشارکت شهروندان ساز و کار لازم را برای بهره گیری هرچه بیشتر شورای اجتماعی محلات ارائه نماید. به گونه ای که درصدی از بودجه عمرانی پس از تایید شورای اجتماعی محلات به شورای اسلامی شهر پیشنهاد شود که در پایان سال پنجم برنامه 0/25 بودجه برسد. شهرداری همچنین موظف است آیین نامه لازم را ظرف مدت 3 ماه به شورای اسلامی شهر ارائه نماید.

مطالب بيشتر

بدون نظر