به وب سایت خبری مشهد تریبون خوش آمدید
امروز : دوشنبه 4 تیر 1397
اینجا تریبون شهر مشهد است/ برای تبلیغات و اسپانسرینگ همین حالا تماس بگیرید.

محمد رضا محسنی بیان کرد: بخشی از قوانین پیشگیری از آلودگی هوا معطل مانده است/ دستگاه ها مراحل اجرایی شدن قانون را تسریع کنند

کد خبر: 21757 - 6 بهمن, 1394

محمد رضا محسنی نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه آلودگی هوا در اکثر کلانشهرهای کشور به عنوان یک معضل زیست محیطی باعث دغدغه و نگرانی مردم شده است.
وی افزود: در خصوص این معضل یک سری عوامل طبیعی وجود دارد اما در  مناطق شهری حدود 80 درصد از آلودگی ها مربوط به خودروها است که متاسفانه  خیلی از آنها فرسوده یا تک سرنشین هستند.
عضو کمیسیون سیاست خارجه و امنیت ملی مجلس شورای اسلامی افزود:  مشکل آلودگی هوا را باید از طریق سیاست های صحیح حمل و نقل حل نمود به طور مثال می توان با افزایش ظرفیت های ناوگان حمل و نقل عمومی به طور کامل از تردد خودروهای شخصی به ویژه خودروهای تک سرنشین در طول روز برای رفتن به محل کار جلوگیری کرد.
محسنی بیان کرد: یکی از مشکلات دیگر در این حوزه نوع سوخت مصرف خودروها است که متاسفانه در حال حاضر بنزین یورو 4 فقط در شهرهای تهران و اراک به طور کامل توزیع می شود و به طور مثال پخش این نوع از سوخت در شهر مشهد با وقفه های مختلفی در سال 94 همراه بوده است.
وی اذعان داشت: متأسفانه در تمام خودروها بنزین پاک و دارای استاندارد استفاده نمی‌شود و این موضوع سلامت مردم را تهدید می‌کند.
محسنی ادامه داد: ابتدا باید با یک برنامه مدون استاندارد بنزین را در کل کشور افزایش دهیم به طوریکه بنزین یورو 4 را در کل کشور توزیع نماییم و سپس به سمت استاندارهای یورو 5 و یورو 6 برویم.
وی کمک هرچه بیشتر به توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی به ویژه قطار شهری را بسیار مهم دانست و بیان کرد: استفاده از قطار شهری در کنار کاهش آلودگی هوا به صرفه جویی می انجامد.
این نماینده مجلس خاطر نشان کرد:بخشی از قوانین مصوب در حوزه آلودگی هوا معطل مانده است و متاسفانه در اجرا مشکل داریم لذا باید دستگاه های اجرایی مراحل اجرایی شدن قوانین را تسریع کنند و اگر خلاء های قانونی را متصور هستند در قالب لایحه به مجلس ارائه دهند تا وضعیت کنونی بهبود یابد.

مطالب بيشتر

بدون نظر