به وب سایت خبری مشهد تریبون خوش آمدید
امروز : پنج شنبه 3 خرداد 1397
اینجا تریبون شهر مشهد است/ برای تبلیغات و اسپانسرینگ همین حالا تماس بگیرید.

چند سوال و ابهام پیرامون ترکیب هیات داوران استقبال از بهار 95

کد خبر: 21585 - 28 دی, 1394

شب گذشته اسامی داوران استقبال از بهار 95 مشهد مشخص شد.

که به این ترتیب محمدحسین نیرومند، حسین ششکلانی، حسین ماستیانی، محمدحسین جعفریان، عبدالحمید قدیریان، رضا خوراکیان و امیر خالقی 7 داور این رویداد می باشند.

در یک نگاه اولیه به لیست داوران سوالات و ابهامات زیادی پیرامون برخی از انتخاب ها در ذهن شکل می گیرد.

حضور حسین شششکلانی، حسین ماستیانی و امیر خالقی به عنوان 3 فردی که تجربه کارهای حجمی را دارند جای درک بالایی برای انسان می گذارد. به علاوه اینکه آقای خالقی و ششکلانی تجارب فراوانی در عرصه استقبال از بهار دارند.

اما حضور افراد دیگر بسی مایه تعجب است. این افراد در جایگاه خود بسیار قابل احترام هستند و توفیقات زیادی را کسب کرده اند اما حضور آنها به عنوان داوران المان های نوروزی باعث تعجب است.

به طور مثال امیر خوراکیان که مدیر امور فرهنگی حرم مطهر بوده است و پس از آن به مدیریت موسسه جوانان آستان قدس رضوی و مدیر عاملی موسسه قدس رسیده است، به عنوان داور استقبال از بهار معین گردیده  و سوال اینجاست که این فرد چه سابقه هنری دارد و به ویژه در زمینه حجم و هنرهای شهری تاکنون چه فعالیت های داشته است.

یا محمد حسین جعفریان یک خبرنگار چریک و البته شاعر به عنوان داور انتخاب شده است که سوالات فوق که برای رضا خورکیان پرسیده شد، برای او نیز باقی است.

حضور قدیریان به عنوان یک نقاش و کسی که در هنرهای تجسمی فعالیت داشته است بیش از دو نفر قبلی قابل درک است، ضمن آنکه وی در سینما دارای سابقه است اما همچنان باید پرسید که رابطه این فرد با هنر شهری چیست و تاکنون در این خصوص چه کرده است؟

همچنین محمد حسین نیرومند کارتونیست ها شناخته شده و فعال حوزه فیلم و پویانمایی است و باز سوالات قبلی مطرح می شود.

در کنار همه این سوالات باید پرسید که چرا همه این داوران از یک گرایش فکری هستند و تنوع در آنها وجود ندارد و به نظر می رسد گرایش فکری آنها بیش از تخصص در انتخاب آنها دخیل بوده است.

ضمن اینکه  از برخی از افراد حاضر در هیات داوران در مشهد زندگی نمی کنند و از فضای هنری فرهنگی و همچنین نوع سلیقه مردم در این خصوص احتمالا بی اطلاع اند.

و سوال آخر اینکه این افراد تاکنون کدام یک در خصوص مقوله هنر جدید و هنرهای شهری سابقه اجرایی دارند؟

گفتنی است از شب گذشته در گروه های هنری هنرمندان بسیاری از دیدن این ترکیب ابراز تعجب کرده اند.

در پایان برای این هیات داوران یک دست آرزوی موفقیت می کنیم.

مطالب بيشتر
  1. قبلا هنرمندان می گفتند که هنر برای هنر و ما هنر سفارشی قبول نمی کنیم و از این جور حرفا ولی حالا برای گرفتن سفارش از شهرداری له له می زنند.

    دیدگاه توسط ناشناس درتاريخ 29 دی, 1394 29 دی, 1394 8:17 ق.ظ