صفحه اصلی / مدیریت شهری / مدیریت شهری وشهرداری / معاون خدمات و محیط زیست شهرداری مشهد:کاهش آلودگی های صوتی در شهر امکان پذیر است/پارک خودرو ها در پیاده راه ها برای شهروندان پیاده مشکل ساز شده است
طراحی سایت در مشهد

معاون خدمات و محیط زیست شهرداری مشهد:کاهش آلودگی های صوتی در شهر امکان پذیر است/پارک خودرو ها در پیاده راه ها برای شهروندان پیاده مشکل ساز شده است

گروه مدیریت شهری: امشب دکتر خلیل الله کاظمی معاون خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد میهمان برنامه گفتگو شبکه استانی خراسان رضوی بود.

کاظمی در بخشی از این برنامه گفت: امسال برای سنجش آلاینده های صوتی در شهر مشهد ۱۰ دستگاه خریداری کرده ایم که ۵ دستگاه از آنها آنالیزور هستند و می توانند میزان آلایندگی و نوع آن را مشخص کرده و به مرکز سنجش آلاینده ها منتقل نمایند.

وی افزود: در ابتدا این دستگاه ها در اطراف مراکز آموزشی و درمانی نصب شده اند و تاکنون ۵۰۰ مورد برداشت داشته ایم و معتقدیم که با یک سری تمهیداتی از جمله ایجاد عایق های صوتی و مدیریت سیستم حمل و نقل، کاهش آلودگی های صوتی در شهر امکان پذیر است.

معاون شهردار مشهد بیان کرد: با دستگاه هایی که امسال برای این کار خریداری خواهند شد می توانیم وضعیت آلودگی صوتی را به صورت لحظه ای و آنلاین رصد کنیم و آن را به اطلاع عموم برسانیم.

کاظمی همچنین از وجود امواج الکترو مغناطیسی در شهر به عنوان یکی از نگرانی های مردم شهر نام برد و اذعان داشت: با خرید و نصب چند دستگاه ها به زودی رصد دقیق آلودگی های الکترو مغناطیسی در شهر  شروع می شود.

وی افزود: مطمئنا سازمان ها در زمان خرید تجهیزات باید به استاندارها توجه کنند اما به دلیل زیاد بودن اینگونه تجهیزات آلودگی ایجاد می شود، به طور مثال امواج رادیویی و دکل های اپراتورها این آلودگی را ایجاد می کنند.

811838621_120356

معاون خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد ضمن بیان اینکه همکاری شهرداری و سازمان محیط زیست به شکل هم افزایی است، گفت: تاکنون سازمان محیط زیست مجموعه ای نداشته تا به آن اطلاعات بدهد  حال ما با این امکانات در زمینه رصد آلودگی ها با آنها همکاری می کنیم.

وی در بخش دیگری از این برنامه در خصوص سد معبر و پارک خودروها در پیاده رو ها گفت: در قانون شهرداری ها ایجاد هرگونه سد معبر خلاف است و شهرداری مکلف است به رفع سد معبر اقدام کند.

وی تصریح کرد: تاکنون در حوزه مربوطه به واحدهای تجاری یا دست فروشها که رفع سد معبر آنها آسان بوده است، اقدام می کردیم اما برای این قشر ضعیف بازارهای محله در زمان های خاص پیش بینی شده که بتوانند برای کسب درآمد و گذر زندگی به آن مکان ها مراجعه نمایند.

کاظمی ضمن بیان اینکه اما در حوزه پارک خودروها کار سخت تر می شود، گفت: با توجه به امکانات موجود در این زمینه امکان رفع سد معبر نداشتیم، متاسفانه خیلی ها با وجود داشتن پارکینگ باز هم به دلایل مختلف خودرو خود را در پیاده رو یا مقابل پارکینگ خود پارک کرده اند به طوریکه می توانم بگویم ۸۰ درصد پارک خودروها در پیاده رو ها ناشی از عدم دسترسی به پارکینگ نیست.

معاون شهردار مشهد ادامه داد: در این زمینه دستورالعملی را به شورای اسلامی شهر فرستادیم که پس از تصویب وارد فاز اطلاع رسانی شده ایم و در این حوزه در ابتدا از مردم میخواهیم خودروهای خود را در پیاده روها پارک نکنند و در مرحله بعد وارد فاز اجرایی می شویم.

کاظمی ضمن بیان اینکه این دستورالعمل با رویکرد بازدارنده است و نه درآمدی، گفت: در فاز اجرا همکاران ما در ابتدا در چند محور و خیابان با شناسایی تخلف و ثبت تصویر به همراه اطلاعات زمان و مکان وارد خواهند شد و پارک خودرو در پیاده راه برای مرتبه اول ۱ میلیون ریال جریمه خواهد داشت.

وی گفت: این جریمه در سامانه عوارض خودرو ثبت می شود و اگر تعداد تخلفات بالا برود این جریمه به شکل تساعدی بالا خواهد رفت و پس از تشکیل پرونده این خودروها جهت پرداخت این وجوه به مراجع قضائی معرفی می شوند.

معاون خدمات شهری و محیط زیست شهری مشهد تصریح کرد: متاسفانه با پارک خودروها در پیاده راه هاعبور و مرور معلولین و نابینایان در این معابر دچار مشکل می شوند لذا امیدواریم شهروندان با مشارکت همیشگی خود ما را در جهت رفع این کمشکل یاری نمایند.

کاظمی اذعان داشت: پارک این خودرها در پیاده روها باعث مشکلات برای شهروندان پیاده شده به صورتی که آنها مجبور می شوند در بسیاری از مواقع از معابر اصلی تردد کنند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: مسدود کردن معابر شهری به هر شکلی خلاف است و به تمامی مناطق تاکید کردیم با این مشکل برخورد شود.

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *