پیشنهاد امروز
صفحه اصلی / اجتماعی / هفته نیروی انتظامی مبارک/پلیس پاسخگو با سامانه شبانه روزی ۱۹۷
طراحی سایت در مشهد

هفته نیروی انتظامی مبارک/پلیس پاسخگو با سامانه شبانه روزی ۱۹۷

سرویس اجتماعی: طبق رویکرد جدید نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران جذب مشاکرت مردم برای کاهش هزینه ها در دستور کار قرار گرفته و مردم به عنوان اصلی ترین مولفه سرمایه اجتماعی با پلیس ارتباط برقرار می کنند.

حتما برای شما اتفاق افتاده که در صحنه ای پلیس در ارتباط با مردم و یا در حین انجام ماموریت رفتار خوبی ندارد یا بالعکس رفتار بسیار فرهنگی و آموزنده ای دارد. با رویکرد اجتماعی پلیس در سال های اخیر تحلیل اینگونه رفتارهای ماموران و پالایش آن ها کمک بسیار مهمی به بهبود عملکرد پلیس کرده است که این اتفاق با نظارت همگانی و تلاش حوزه بازرسی نیروی انتظامی محقق می گردد.

به سراغ سرهنگ محمد سعید فاضل دادگر سرپرست بازرسی فرماندهی انتظامی خراسان رضوی رفتیم تا در این خصوص اطلاعات بیشتری به دست آوریم.

سرهنگ دادگر در این زمینه به خبرنگار ما گفت: پلیس به دلیل  گستره جغرافیایی حوزه ماموریت ها و تنوع و پیچیدگی عملیات ها، سازمانی منحصر به فرد محسوب می شود.

وی افزود: سازمانی موفق است که به طور منظم عملکرد سیستم را ارزیابی کند و اقدامات اصلاحی را در فرآیند کاری خود اعمال نماید، خوشبختانه در راستای منویات مقام معظم رهبری اتفاقات خوبی در نیروی انتظامی افتاده و میتوانیم بگوییم که نیروی انتظامی از سازمان های پیشرو و موفق در حوزه بازرسی بوده است.

سرپرست بازرسی فرماندهی انتظامی خراسان رضوی ضمن طرح موضوع پلیس پاسخگو، اینگونه به شرح وظایف حوزه بازرسی نیروی انتظامی پرداخت: نظارت همگانی با محوریت مشارکت عموم مردم نسبت به عملکرد پلیس و نظارت بر نوع رفتار کارکنان نیروی انتظامی دو اقدام مهم حوزه بازرسی است که این فرآیند در نهایت به دنبال این است که حس اعتماد مردم به پلیس را افزایش دهد و نیروی انتظامی به عنوان پلیس پاسخگو در میان مردم معرفی گردد تا شهروندان اگر پیشنهاد، انتقاد و شکایتی دارند آنها را از طریق مکانیزم های پیش بینی شده در اختیار ما قرار دهند.

وی در تشریح مکانیزم های یاد شده به پلیس رضوی گفت: سامانه تلفنی ۱۹۷، صندوق های موجود در مراکز خدمات انتظامی، دفتر نظارت همگانی پلیس در نبش خیابان ابوذر غفاری ۳ در شهر مشهد و ناظرین مورد اعتماد ما ۴ مکانیزم و راه ارتباطی مردم با نیروی انتظامی است.

دادگر افزود: نیروی انتظامی استان خراسان رضوی به صورت ۲۴ ساعته در حوزه پاسخگویی و بازرسی به شهروندان خدمت می دهد، شما هیچ سازمانی را پیدا نمی کنید که ساعت ۲ شب بتوانید نسبت به عملکرد یکی از ماموران آن سازمان اعلام شکایت کنید ضمن اینکه بسیاری از تماس های تلفنی مردم با ما منجر به حضور تیم های عملیاتی ما در صحنه می شوند.

وی ضمن ابراز رضایت از تعامل مردم با نیروی انتظامی اذعان داشت: در سال ۹۴  ما در حوزه سامانه ۱۹۷ در ۶ ماهه اول سال ۸۸۱۹ مورد تماس داشته ایم که بخشی از آنها منجر به حضور عملیاتی پلیس شده وپیگیری های لازم صورت گرفته است، همچنین در ۶ ماهه اول سال ۹۴ نسبت به مدت مشابه در سال ۹۴ ما در حوزه این سامانه با کاهش ۸ درصدی شکایات از مامورین و افزایش ۶۱ درصدی تشویق کارکنان نیروی انتظامی مواجه بوده ایم که این نشان از بهبود تعامل مردم با پلیس دارد و امیدواریم با این شرایط به شرایط پیش بینی شده در سند چشم انداز بارزسی ناجا برسیم تا روز به روز حس امنیت در جامعه با مشارکت مردم افزایش پیدا کند.

این مقام نظامی تصریح کرد: رویکرد ما این است که بتوانیم نتیجه پیگیری ها را به سمع و نظر افرادی که موارد را اعلام می کنند برسانیم لذا از مردم خواهشمندیم در تماس با ما اطلاعات کامل شامل ساعت، مکان، موضوع و مشخصات خودشان را برای ما بگذارند تا ضمن انجام پیگیری های لازم نتیجه به آنها اعلام گردد.

وی ضمن بیان اینکه افزایش تقدیر مردم از عملکرد ماموران نیروی انتظامی در حالتی رخ داده که میزان ماموریت ها افزایش پیدا کرده است، خاطر نشان ساخت: از زمانی که سامانه ۱۹۷ پلیس خراسان رضوی به صورت شبانه روزی فعالیت می کند حوزه بازرسی فرماندهی نیروی انتظامی خراسان رضوی بسیار خوب عمل کرده و جزء استان های پیشرو در این زمینه بوده است.

 دادگر بیان کرد: ممکن است در ساعت های پیک در طول روز سامانه ۱۹۷ پیام های صوتی مردن را دریافت کند که از مردم میخواهیم اطلاعات مذکور را به صورت کامل برای ما بگذارند زیرا برخی اوقات پیام ها ناقص دریافت می شود.

سرپرست بازرسی فرماندهی انتظامی خراسان رضوی در پایان خاطر نشان کرد: از مردم میخواهیم با پلیس نهایت همکاری را داشته باشند و ضمن اینکه مامورین نیروی انتظامی را برادر و خدتمگزار خود می دانند با ارتباط خود با حوزه بازرسی نیروی انظامی به ما در جهت بهبود عملکرد سازمانی کمک نماید تا در نهایت بتوانیم خادمین خوبی برای امام رضا (ع) و مردم باشیم.

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *