به وب سایت خبری مشهد تریبون خوش آمدید
امروز : چهارشنبه 30 خرداد 1397
اینجا تریبون شهر مشهد است/ برای تبلیغات و اسپانسرینگ همین حالا تماس بگیرید.

محاصره میدان شهدا توسط سم فروش ها

کد خبر: 17268 - 17 اردیبهشت, 1394

گروه مدیریت شهری: میدان شهدا یکی از میادین اصلی منتهی به حرم رضوی شهر مشهد به عنوان مهم‌ترین قطب زیارتی و کانون عمدۀ گردشگری مذهبی و زیارت در ایران اسلامی است.

این میدان به دلیل فاصله نزدیک به حرم مطهر رضوی و به واسطه نقشی که تاکنون در مناسبت‌های مختلف سیاسی و اجتماعی داشته همواره خاطره ساز بوده و تقریبا تمامی مشهدی ها و خیلی از ایرانی ها با این میدان خاطره مشترک دارند.

همچنین این میدان با حس تعلقی که باید بین شهروندان و زائران ایجاد نماید، می تواند نقش بسیار مهمی در طرح توسعه فضای زیارتی حرم امام رضا (ع)  داشته باشد.

یکی از اقدامات خوبی که در این زمینه در سال های گذشته صورت گرفته است، ساخت و نصب مجسمه های سلام در این میدان بوده که توانسته هویت زیارتی و مذهبی این میدان را به عنوان یک میدان تاریخی 70 ساله حفظ نماید.

url

در حال حاضر برای پروژه میدان شهدا محدوده اجرایی 31.5 هکتاری در نظر گرفته شده و هدف طرح از انحصار میدان شهدا خارج شده به طوریکه این پروژه خیابان‌های صاحب‌الزمان(عج) و منطقه هشت‌آباد را هم شامل می شود.

اما با توجه به توضیحات فوق، ذکر چند سوال و نکته ضروری است. اول آنکه پیوست فرهنگی این پروژه کجاست؟ طراحی فضای محدوده اجرایی طرح تا چه میزان با تامین نیازهای زائران تناسب دارد و سوال های دیگری از این قبیل که بی پاسخ مانده است.

نکته دیگر بررسی نحوه واگذاری های واحدهای تجاری در این محدوده است. چه ممیزهایی برای واگذاری در نظر گفته شده است. آیا فقط پرداخت پول توسط یک تاجر می تواند آن را صاحب بخشی از هویت و تاریخ کلانشهر مذهبی مشهد بکند؟

لذا کنکاش وضعیت موجود میدان شهدا امری ضروری است اما در اینجا با طرح یک مثال به عمق مشکلات این حوزه و نبود پیوست فرهنگی پی می بریم.

3

امروزه در اطراف میدان شهدا سم فروشان زیادی وجود دارند که این میدان را محاصره کرده اند. بین تقاطع توحید و میدان شهدا تا ورودی خبایان صاحب الزمان و هم چنین از سمت خیابان امام خمینی به سمت این میدان شاهد حضور پررنگ سم فروشان هستیم.

شما وقتی در اطراف این شاه میدان مشهد قدم می زنید متوجه تابلوهایی با عناوین سم، کود و سمپاشی می شوید که قطعا همه بر این موضوع اتفاق نظر دارند که حضور این صنف در این مکان هیچ گونه موضوعیتی ندارد زیرا کار آنها هیچ ربطی با فرهنگ، تاریخ و جنبه زیارتی شهر مشهد ندارد.

2

اگر این صنف در مکان دیگری از شهر جای داده می شدند چه مشکلی پیش می آمد و آیا اینگونه بهتر نبود؟ یکی از اقداماتی که فی نفسه در بهار امسال مورد توجه قرار گرفت، نقاشی دیوارهایی اطراف حرم با موضوع رابطه معنوی شهرهای ایران با حرم رضوی بود که ایده این فضاسازی فی نفسه ( نه در اجرا) جای تقدیر و تشکر دارد زیرا فضاسازی این میدان بسیار با توجه به هویت تاریخی و مذهبی آن را تقویت می کند.

3(1)

کاش به جای سم فروشان در اطراف این میدان گروه هایی جای داده می شدند که دارای فعالیت های اجتماعی و انسانی بودند، به راستی که جای فرهنگسراها، موسسات فرهنگی هنری و گروه های فعال در امور خیریه در اطراف این میدان خالی است.

به امید آنکه کریدور های منتهی به حرم رضوی با مهندسی فرهنگی و با دقت بیشتری مدیریت شوند.

محمد جواد موسوی زاده

1

مطالب بيشتر
 1. واقعا گزارش به جایی بود.
  امیدوارم مشهد تریبون پیگیر این موضوع باشه و هر چه زودتر تعیین تکلیف بشه و سم فروش ها به محل دیگری انتقال داده بشن.
  وسط این همه فروشی اگر اشتباه نکنم آبمیوه فروشی و تایپ و تکثیر هم هست واقعا نه میشه اونجا کاسبی کرد نه زندگی.
  ادعای مسئولان شهری این هست که میدان شهدا تنها پلازای دو طبقه جهان هست و ….
  اما حیف که هیچ امکانی برای افزایش کیفیت فضای شهری و اصلا ایجاد این کیفیات مهیا نشده و اینجوری داره فرصت سوزی میشه با این مشاغل

  دیدگاه توسط جواد درتاريخ 25 اردیبهشت, 1394 25 اردیبهشت, 1394 3:57 ب.ظ