صفحه اصلی / فرهنگی / سرابی عنوان کرد/ از بالاترین گیشه تئاتر در کشور تا جایگاه ویژه موسیقی محلی در استان
طراحی سایت در مشهد

سرابی عنوان کرد/ از بالاترین گیشه تئاتر در کشور تا جایگاه ویژه موسیقی محلی در استان

گروه فرهنگی: صبح امروز جلسه اصحاب فرهنگ و هنر استان خرسان رضوی با صالحی امیری مشاور فرهنگی رئیس جمهور و رئیس مرکز اسناد ملی کشور در تالار همایش های روزنامه قدس برگزار شد.

در این جلسه سید سعید سرابی مدیر کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی گفت: مجموعه وظایف و ماموریت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بسیار مهم و کلان هستند و در این بین استان خراسان رضوی با توجه به جایگاهی که دارد نقش مهمی در این اجرای این ماموریت ها ایفا می کند.

وی افزود: خراسان خطه ای است با با پیشینه ای عظیم فرهنگی و با شاخص های بزرگ در حوزه فرهنگ که شاهراه و قطب دیپلماسی فرهنگی کشور محسوب می شود.

سرابی ضمن بیان اینکه باید ظرفیت های شهر مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی کشور مد نظر باشد، اذعان داشت: مشهد در سال ۲۰۱۷ پایتخت جهان اسلام معرفی می شودد که این ظرفیت بزرگ قطعا مورد توجه دولت تدبیر و امید خواهد بود.

دبیر شورای فرهنگ عمومی خراسان رضوی ادامه داد: فعالیت های بسیار بزرگ و ارزنده ای خراسان انجام شده که جشنواره بین المللی امام رضا(ع) یکی از آنها است که پس از ۱۲ سال تاثیری جدی بر فضای کشور گذاشته و حتی از مرزهای کشور فراتر رفته است به طوریکه این جشنواره در ۷۰ کشور برگزار می شود.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی اظهار داشت: حضور مفاخری همچون فردوسی، عطار و خیام و مفاخر معاصر همچون دکتر شریعتی و استاد مطاهری وظیفه ما را در انجمن آثار و مفاخر استان دوچندان کرده است.

سرابی ضمن اشاره مجدد به اینکه مشهد شاهراه دیپلماسی فرهنگی کشور است، تصریح کرد: شاید فقط فردوسی بزرگ کافی بود که ایران در حوزه دیپلماسی فرهنگی ظرفیت بسیار بزرگی حداقل در کشورهای آسیای میانه و فارسی زبان ایفا کند که متاسفانه هنوز در  این زمینه کارهای بسیاری باید انجام شود.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی در ادامه افزود: خراسان رضوی در حوزه نشر و مطبوعات از لحاظ کمی و کیفی پس از تهران جایگاه دوم را در کشور دارد.

سرابی خاطر نشان کرد: بزرگترین نمایشگاه کتاب در بین استان ها هرساله در مشهد برگزار می شود و نمایشگاه بین المللی قرآن و عترت مشهد در بسیاری از زمینه ها از نماشگاه قرآن تهران با کیفیت تر است و در برخی از پارامترها با نمایشگاه تهران برابر است.

وی ضمن اشاره به اینکه خراسان رضوی در حوزه کانون های فرهنگی هنری مساجد ظرفیت بالایی دارد، بیان کرد: بیش از ۱۷۰۰ کانون فرهنگی هنری در مساجد استان فعال هستند.

سرابی جایگاه استان را در حوزه رسانه های دیجیتال نسبت به سایر استان ها جایگاه خوبی توصیف کرد و اذعان داشت: خراسان در عرصه موسیقی علاقه مندان زیادی دارد و میزان سطح علاقه مردم خراسان نسبت به سایر استان ها و حتی تهران بالاتر است و در موسیقی محلی و مقامی جایگاه بسیار خوبی داریم ضمن آنکه در موسیقی کلاسیک هم نخبگان زیادی در استان هستند البته مشهد در زمینه موسیقی زیر زمینی هم جایگاه ویژه و ممتازی در کشور دارد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی افزود: در جدول رتبه بندی سینماهای کشور دومین سینما در مشهد است این در حالی است که تا رتبه ۲۲ این جدول خبری از هیچ استان دیگری نیست، همچنین از ابتدای سال ۹۳ تاکنون بیش از ۷۰۰ هزار نفر در مشهد به سینما رفته اند و از فیلم های مورد علاقه خود دیدن کرده اند.

سرابی گیشه تئاتر مشهد را بالاترین گیشه در کشور پس از پایتخت دانست و افزود: اکثریت شاخص های فرهنگی در خراسان رضوی با سایر استان ها قابل مقایسه نیستند و تنها پایتخت در برخی از زمینه ها از ما بالاتر است.

دبیر شورای فرهنگی عمومی خراسان رضوی در پایان خاطر نشان کرد: شهر مشهد به عنوان قطب فرهنگی کشور و شاهراه دیپلماسی فرهنگی که در سال ۲۰۱۷ پایتخت فرهنگی جهان اسلام خواهد بود نیازمند توجه بیشتر دولت تدبیر امید است تا از ظرفیت های فرهنگی خراسان بیش از پیش استفاده شود.

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *