صفحه اصلی / علمی / انتقادات مشهد تریبون به نمایشگاه پژوهش و پاسخ مسئولین
طراحی سایت در مشهد

انتقادات مشهد تریبون به نمایشگاه پژوهش و پاسخ مسئولین

گروه علمی: در روز اول برگزاری نمایشگاه پژوهش و فناوری های مشهد، سایت خبری تحلیلی مشهد تریبون اولین رسانه ای بود که پوشش خبری این نمایشگاه را در قالب تحلیلی ارائه داد و پس از بیان ۷ انتقاد اساسی به نحوه برگزاری این نمایشگاه توضیحات احسان ارکانی  معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری خراسان رضوی که در پاسخ به سوال خبرنگار مشهد تریبون سخن می گفت را منتشر کرد(اینجا)

عدم دسته بندی موضوعی مناسب در نمایشگاه، سهم اندک بخش خصوصی در نمایشگاه، زمان نامناسب برگزاری نمایشگاه با توجه به زمان امتحانات دانشگاه ها و عدم تبلیغات، دریافت هزینه از غرفه داران، ظاهر نامناسب نمایشگاه، عدم وجود بخش  تجاری سازی ایده ها و پژوهش ها و  حضور ویترینی و نمایشی بسیاری از دستگاه ها عمده انتقادات مشهد تریبون به نحوه برگزاری نمایشگاه بود.

پس از انتشار این گزارش که با بازدید بالا توسط مخاطبین مواجه شد، واکنش های مختلفی به شکل های گوناگون در خصوص انتقادهای وارده به این نمایشگاه مطرح شد و مسئولین مختلف سعی کردند که به نوعی پاسخ این انتقادات را بدهند و خبرگزاری ایسنا خراسان رضوی که متعلق به جهاد دانشگاهی می باشد و در زمینه پوشش نمایشگاه ماموریت ویژه داشته، محل دفاع از مسئولین در قالب خبر و مصاحبه های مختلف شد.

گفتنی است تنها سایت مشهد تریبون یک گزارش انتقادی از این نمایشگاه تهیه کرده بود لذا انتقادات آن توانست به خوبی به گوش مسئولین برسد.

در این زمینه استاندار خراسان رضوی در حاشیه بازدید از نمایشگاه پژوهش در خصوص زمان برگزاری این نمایشگاه که همزمان با امتحانات دانشجویان بود، این اشکال را وارد دانست و گفت: در این زمینه می‌توان اندیشید و زمان مناسبی را پیشنهاد کرد؛ با این حال در برگزاری این نمایشگاه مسأله مهم این است که فعالیت پژوهشی پژوهشگران دیده شود.

وی تصریح کرد: از لحاظ مدت زمان برگزاری این نمایشگاه، اشکال کوتاهی این مدت زمان وجود دارد؛ همچنین اگر اطلاع‌رسانی بیشتر بود، امکان حضور پررنگ‌تر مراکز پژوهشی شهرستان‌ها هم فراهم می‌شد؛ در حال حاضر مراکز دانشگاهی زیادی در شهرستان‌های استان در حال فعالیت هستند که می‌توانستند در این نمایشگاه حضور داشته باشند.

استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه «دانشگاه فردوسی کار خود را در برگزاری این نمایشگاه به خوبی انجام داد» یادآور شد: برگزاری این نمایشگاه تجربه خوبی بود؛ اگر اشکالاتی وجود داشت، ناشی از مسایل دیگر بود که انشاالله حل می‌شود؛ امیدواریم با فعالیت‌های شبکه دانشگاهی استان مشارکت دستگاه‌ها در امر پژوهش بیشتر شود.

همچنین رئیس دانشگاه فردوسی مشهد که دبیری این نمایشگاه را بر عهده دارد در مصاحبه با ایسنا می گوید: مسؤولیت برگزاری این نمایشگاه خیلی دیر به دانشگاه فردوسی واگذار شد و ما فرصتی برای برگزاری آن در هفته ملی پژوهش نداشتیم.

وی یادآور شد: این درست است که برگزاری این نمایشگاه مصادف با ایام امتحانات دانشجویان بود اما اگر برگزاری آن را به پس از امتحانات موکول می‌کردیم، با تعطیلی میان ترم دانشجویان مواجه می‌شدیم؛ اگر برگزاری آن به انتهای سال می‌رسید، باز هم مشکل داشتیم؛ این بازه زمانی مورد توافق همه دست‌اندرکاران برگزاری نمایشگاه بوده است.

وی در خصوص کیفیت برگزاری نمایشگاه امسال عنوان کرد: نمایشگاه این دوره نسبت به سال‌هایی که اعتبارات کلانی صرف برگزاری آن می‌شد، خیلی خوب برگزار شد؛ امسال یک ریال هم از استانداری بودجه دریافت نکردیم و غیر از آن نیز منابع دیگری در اختیارمان نبود.

همچنین مشهد تریبون در گزارش خود بیان کرده بود که غرفه های نمایشگاه امسال بر خلاف سالهای گذشته رایگان در اختیار متغاضیان قرار نگرفته و غرفه داران حدودسی هزارتومان برای هر متر پرداخت کرده اند.

در این زمینه حمید مدیر عامل نمایشگاه بین المللی مشهد در مصاحبه با پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد ادعا میکند که غرفه ها رایگان در اختیار متقاضیان قرار گرفته و تنها در صورت تمایل آنها مبلغ ۳۰ هزارتومان جهت سازه از آنها دریافت شده است.

گفتنی است بر اساس شنیده های خبرنگار مشهد تریبون قیمت اجرای سازه های نمایشگاه پژوهش بسیار پایین تر از این مبلغ بوده است.

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *