به وب سایت خبری مشهد تریبون خوش آمدید
امروز : شنبه 27 آبان 1396
اینجا تریبون شهر مشهد است/ برای تبلیغات و اسپانسرینگ همین حالا تماس بگیرید.

نحقق پیشنهاد سهیلی جهت تشکیل فرهنگسرای کتاب /شهرداری مراقب انحصاری شدن این فرهنگسرا باشد

کد خبر: 15073 - 23 دی, 1393

گروه مدیریت شهری: در تاریخ 6 آبان ماه 1393 محمد سهیلی نائب رئیس شورای اسلامی شهر مشهد در حاشیه بازدید از نمایشگاه کتاب مشهد در غرفه مشهد تریبون حاضر شد و به اظهار نظر پرداخت. (اینجا)

سهیلی در گفت و گو آن روز خود پیشنهاد تاسیس فرهنگسرای کتاب در بازاز ناشران کتاب گلستان را ارائه داد و بر لزوم کار فرهنگی مداوم در خصوص کتاب خوانی در طول سال تاکید کرد.

طرح سهیلی در حد یک پیشنهاد بود اما با تشکیل جلسه آخر کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر مشهد به نظر می رسد تحقق یان پیشنهاد به واقعیت نزدیک و نزدیک تر می شود.

در همین زمینه رییس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و زیارت شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به آغاز فعالیت بازار کتاب ناشران گلستان از چندسال گذشته، گفت: چند وقت پیش نشستی در این بازار برگزار کردیم که شواهد گویای وضعیت نامطلوب این مرکز عرضه کتاب بود. حجت‌الاسلام حسنعلی اخلاقی با یادآوری از نحوه واگذاری غرفه‌های بازار کتاب مذکور، عنوان کرد: سازمان میادین این بازار را به یک نفر اجاره داده و طرف مقابل هم فقط با نگاه اقتصادی این واحدها را به متقاضیان واگذار کرده‌است. به گفته وی درحال حاضر در بیشتر غرفه‌های بازار کتاب گلستان انگیزه‌ای برای کار در این حوزه وجود ندارد که این امر از پایین بودن اجاره ها منشا می‌گیرد.

وی به ظرفیت‌های مطلوب این بازار کتاب که با کم‌ترین بهره‌ وری در حال استفاده است، اشاره‌کرد و از تغییر وضعیت آن به پیشنهاد معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد خبرداد. طبق گفته‌های اخلاقی براساس پیشنهادهای صورت‌گرفته بازار کتاب ناشران گلستان بعد از تحویل گیری از سازمان میادین به فرهنگسرای کتاب تبدیل خواهدشد.

موافقت شهردار مشهد با واگذاری بازار‌کتاب گلستان در ادامه این جلسه مدیر دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد گزارشی از وضعیت کنونی بازار کتاب ناشران گلستان داد. براساس این گزارش بازار کتاب ناشران گلستان شامل 54پلاک با 41 غرفه می‌شود که 27غرفه آن فعال بوده و 14مورد باقی‌مانده تبدیل به انبار شده یا تعطیل هستند.

در این بازار بخشی هم برای برگزاری جلسات وجود دارد که به بیش از 40صندلی مجهز شده است.

بارانی، همچنین از دغدغه‌ی معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری در راستای تبدیل این بازار به پاتوق کتاب و کتابخوانی خبرداد و افزود: جهت تحقق این مهم نامه‌ای برای واگذاری بازار کتاب ناشران گلستان از سازمان میادین به معاونت فرهنگی و اجتماعی به شهردار نوشته‌ایم. طبق گفته‌های وی شهردار مشهد با واگذاری بازار کتاب گلستان به معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد موافقت کرده است.

وی اضافه‌کرد: قصد داریم با فعال‌سازی غرفه‌های باقی مانده، این بازار را به مرکز کتابی همچون طرحی که در زیرگذر بوستان‌ملت اجرا‌خواهدشد، تبدیل‌کنیم.

تاکید بر حفظ غرفه‌داران فعلی همزمان با ایجاد فرهنگسرای کتاب

بخش دیگر، این جلسه به ارائه نظرات اعضای کمیسیون در خصوص تغییر وضعیت بازار کتاب ناشران گلستان اختصاص داشت که از میان اعضا، سیدجلال فیاضی، با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری بر مساله افزایش فرهنگ کتابخوانی، ایجاد فرهنگسرای کتاب در محل یاد‌شده را مطلوب خواند. وی عنوان‌کرد: درحال‌حاضر تعدادی از افراد که کارشان وابسته به کتاب است از این بازار امرار معاش می‌کنند ازهمین‌رو باید با ایجاد فرهنگسرای کتاب این غرفه‌داران حفظ شوند. وی تاکید‌کرد: تبدیل بازارکتاب ناشران گلستان به فرهنگسرای کتاب باید به نحوی صورت‌ گیرد که بازار غرفه‌داران فعلی را رونق ببخشد.

مراقب انحصاری شدن فرهنگسرا باشید

همان طور که می دانید بازار کتاب نشاران گلستان محلی شده برای اهالی فرهنگ و به شکلی مردمی اداره می شود به طوریکه بسیاری از کتاب دوستان برای تفریح خود به آنجا می روند و پاتوق های گفت و گو در آن مکان شکل می گیرد.

شهرداری مشهد باید مراقب باشد با تشکیل فرهنگسرای کتاب در آن مکان کارکردهای مردمی از بین نرود و فرهنگسرای کتاب به محیطی اداری با مدیر، خدم و حشم تبدیل نشود تا مانند بسیاری از فرهنگسراهای شهر مشهد مانند فرهنگسرای رسانه با صاحبان حقیقی خود بیگانه باشد و به نوعی انحصاری باشد.

اگر هم قرار باشد فرهنگسرایی با شرایط مذکور ایجاد شود بهتر است همین وضعیت بازار ناشران حفظ گردد زیرا این بازار در منطقه ای فرهنگی در شهر قرار دارد و مردم با آن مکان ارتباط خوبی گرفته اند.

 

مطالب بيشتر

بدون نظر